اختلاف نظر در شیوه های درمان عارضه خستگی مزمن

حق نشر عکس SPL
Image caption دانشمندان نمی دانند که دلیل بروز عارضه خستگی مزمن چیست

بر اساس یک تحقیق از ۶۴۰ بیمار، روشهای ورزش درمانی و رفتار درمانی موثرترین راههای درمان عارضه خستگی مزمن شناخته شده اند.

ورزش درمانی و رفتار درمانی همچنین بهینه‌ترین روشهای درمان از لحاظ هزینه هستند.

دانشمندان نمی دانند که دلیل بروز عارضه خستگی مزمن چیست، اما تصور می رود که ۲۵۰ هزار نفر در بریتانیا از آن رنج می برند.

از جمله آثار عارضه خستگی مزمن، خستگی مفرط، عدم تمرکز، ضعف حافظه، درد ماهیچه ها و مفاصل و همچنین بی نظمی در خواب هستند.

نتیجه اولیه تحقیقات پژوهشگران که سال گذشته انتشار یافت حکایت از آن دارد که رفتار درمانی شناختی (یعنی تغییر دید و آگاهی مردم نسبت به علائم بیماری خود) و ورزش درمانی افزایشی (با افزایش تدریجی میزان فعالیت ورزشی) موثرترین روشهای درمان عارضه خستگی مزمن بوده اند.

اما گروهی از بیماران از این نتیجه تحقیقات راضی نیستند و می گویند برخی شیوه های درمانی سنتی که به بیماران آموزش می دهند در چهارچوب محدودیتها زندگی کنند، شیوه هایی بهتر و امن تر هستند.

با این حال، هزینه روشهای ورزش درمانی و رفتار درمانی و همچنین بار مالی آنها برای دستگاه تامین اجتماعی بریتانیا، بسیار کمتر از هزینه های برخی درمانهای سنتی دیگر است.

پل مک‌کرون، استاد دانشگاه لندن، و مایکل شارپ، استاد دانشگاه اکسفورد گفته اند که اکنون مشخص شده که ارائه جدی‌تر ورزش درمانی و رفتار درمانی توسط نهاد تامین اجتماعی بریتانیا مقرون به صرفه است و این شیوه های درمانی باید برای افرادی که از عارضه خستگی مزمن رنج می برند توسعه یابند.

اما پیتر اسپنسر، مدیر یک سازمان خیریه بزرگ بیماران دچار خستگی مزمن، می گوید حق انتخاب بیماران را نباید به دلیل صرفه جویی مالی محدود کرد.

مطالب مرتبط