خوردن شکلات تلخ 'ممکن است فشار خون را کاهش دهد'

به روز شده:  14:04 گرينويچ - پنج شنبه 16 اوت 2012 - 26 مرداد 1391

خوردن دو تکه شکلات تلخ در روز ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند

این شاید خبر خوبی باشد برای کسانی که به دنبال توجیهی برای شکلات خوردن هستند: بررسی های تازه نشان داده است که خوردن شکلات ممکن است در کاهش فشار خون موثر باشد.

تحزیه و تحلیل ۲۰ مورد تحقیقاتی در زمینه شکلات و تاثیرات آن بر بدن نشان داده است که خوردن شکلات به صورت روزانه، مخصوصا شکلات تلخ، به کاهش خفیف فشار خون منجر می شود.

گزارش گروه کوکران می گوید که مواد شیمیایی در کاکائو، که ماده اصلی شکلات است، رگ های خون را "آزاد" می کند.

با این حال، پژوهشگران می گویند راه های بهتری برای کاهش فشار خون وجود دارد.

این فرضیه می گوید که کاکائو یک ماده شیمیایی به نام نیتریک اکسید را در بدن تولید می کند. این ماده سبب "آزاد و رها شدن" رگ های خونی می شود و کاری می کند که خون از میان رگ ها راحت تر عبور کند. این امر باعث افت فشار خون می شود.

کارین رید، از موسسه ملی پزشکی همگون در ملبورن استرالیا، که سرپرستی گروه تحقیق را بر عهده دارد، گفت: "با اینکه هنوز برای هرگونه کاهش فشار خون مدارک تاییدشده ای نداریم، ولی کاهش اندکی که در فشار خون پس از خوردن شکلات در میان شرکت کنندگان در آزمایش ها مشاهده کرده ایم، ممکن است که به کمک عوامل درمانی دیگر بیاید و به کاهش ریسک بیماری های قلبی و عروقی کمک کند."

فشار خون بالا بیماری رایج و خطرناکی است. این بیماری با ۵۴ درصد سکته ها در سراسر جهان و ۴۷ درصد از موارد بیماری عروقی قلبی مرتبط است.

با این حال پژوهشگران می گویند شکلات حاوی حجم زیادی از چربی و شکر هم هست که خوردن آنها راه ایده آلی برای کاهش فشار خون به شمار نمی رود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.