'منافع ماموگرافی بیشتر از زیان آن است'

به روز شده:  14:55 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391
ماموگرافی

ماموگرافی موافقان و مخالفانی دارد

یک بررسی جدید نشان می دهد که انجام ماموگرافی سرطان پستان در کشورهای اروپایی باعث شده است تا در برابر هر مورد تشخیص اشتباه تومورهای خوش خیم به جای تومورهای سرطانی، جان دو نفر بیمار مبتلا به سرطان پستان در اثر درمان به موقع نجات یابد.

در سال های اخیر بحث های تندی بین مدافعان و مخالفان ماموگرافی سرطان پستان در انگلستان در جریان بوده است.

نتیجه پژوهشی که در نشریه ماموگرافی پستان چاپ شده حاکی از آن است که از هر یکهزار زنی که این آزمایش از آنان به عمل می آید، جان دست کم هفت نفر نجات پیدا می کند.

موسسات خیریه گفته اند که نتایج این تحقیق جدید باعث افزایش آگاهی زنان می شود.

ماموگرافی باعث تشخیص وجود تومورهای خطرناک شده و به این ترتیب، امکان درمان و ادامه حیات شخص مبتلا را بیشتر می کند اما در عین حال، با نشان دادن غده های بی خطر، باعث اضطراب و جراحی غیر ضرور هم می شود.

هر سال دهها هزار زن بر اثر ابتلا به سرطان پستان در کشورهای اروپایی جان خود را از دست می دهند. موثر بودن برنامه ماموگرافی در قاره اروپا در یک رشته پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است.

نتیجه این پژوهش ها این بوده که به طور متوسط، در آزمایش هر یکهزار زن، به هفت تا نه مورد تشخیص ابتلای به سرطان پستان در برابر چهار مورد تشخیص اشتباه غدد غیرسرطانی منجر شده است.

استیون دافی، استاد دانشگاه کوئین مری در لندن و از پژوهشگران برجسته سرطان پستان، گفته است که پژوهش جدید "تایید کننده این نظر است که انجام ماموگرافی فوایدی را در پی دارد که تحقیقات انجام شده در چند سال پیش تایید کرده بود."

پرفسور دافی افزوده است: "به خصوص، اینکه فایده ماموگرافی در نجات جان زنان از ضرر تشخیص و درمان نادرست بیشتر است، خبری خوبی است."

در انگلستان، وزارت بهداشت بررسی شواهد مربوط به ماموگرافی سرطان پستان را از سال ۱۹۸۸ آغاز کرده و قرار است نتایج این بررسی اواخل سال جاری انتشار یابد.

دو موسسه خیریه "پیشرفت در سرطان پستان" و "مبارزه علیه سرطان پستان" در اطلاعیه مشترکی، با اشاره به نتیجه تحقیقات گفته اند: "این گزارشی مهم و شامل جزئیات فراوانی است که در مجموع، این نظر را تایید می کند که ماموگرافی برای تشخیص سرطان پستان باعث تشخیص به موقع تر و در نتیجه، نجات جان مبتلایان می شود."

این دو موسسه افزوده اند که: "به عنوان موسسات خیریه، ما از نزدیک با برنامه ماموگرافی و سونوگرافی سرطان پستان همکاری می کنیم تا اطمنیان حاصل شود که بهترین اطلاعات در مورد فواید و زیان های ماموگرافی سرطان پستان در اختیار زنان قرار خواهد گرفت."

این دو موسسه از زنان خواسته اند تا اگر سئوالی در این زمینه دارند، آن را با پزشک خود مطرح کنند.

دکتر جولی شارپ، مدیر بخش اطلاعات علمی موسسه "تحقیقات سرطان بریتانیا" گفته است: "نتیجه پژوهش اخیر به مجموعه اطلاعاتی که تحقیقات مستقل در این زمینه به دست آورده اند، افزوده می شود."

وی افزوده است که هیات تحقیق مستقل تمامی اظهار نظرها و شواهد علمی و پژوهشی را در نظر می گیرد و ابراز امیدواری کرده است که تا پایان سال جاری، نتایج نهایی در دسترس همگان قرار بگیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.