چشم انداز تازه برای معالجه یک نوع سرطان ریه

به روز شده:  13:52 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391
عکس رادیولوژی از ریه مبتلا به سرطان

سرطان اسکواموس ریه سالانه جان ده ها هزار نفر را در آمریکا می گیرد

یک مطالعه بزرگ تازه در مورد ساختار ژنتیکی یک نوع سرطان شایع ریه موسوم به اسکواموس باعث امیدهایی در مورد امکان معالجات تازه برای این سرطان شده است.

پروژه موسوم به "اطلس ژنوم سرطان" با حمایت موسسه ملی بهداشت آمریکا انجام و نتایج آن به تازگی در نشریه نیچر چاپ شده است.

این سرطان یک چهارم کل موارد سرطان ریه در آمریکا را تشکیل می دهد و باعث مرگ سالانه بیش از ۴۰ هزار نفر در این کشور می شود که بیش از آمار مرگ سرطان های پستان، روده یا پروستات در مجموع است. بیش از ۹۰ درصد کسانی که این سرطان را می گیرند سیگاری هستند.

تاکنون تصور می شد که مشخصات همه سرطان های اسکواموس ریه شبیه به هم است و اصولا سرطان ها بر اساس بافت یا ارگانی که مبتلا می شود تقسیم بندی می شدند.

در نتیجه درمان های ارائه شده برای بیماران مبتلا به مثلا سرطان ریه هم مشابه بود.

اما حالا تصویر تازه ای در حال شکل گرفتن است.

براساس مطالعه ژنتیکی سلول های سرطان اسکواموس ریه، این بیماری را باید با تغییرات مشاهده شده در دی ان اِی آن تعریف کرد.

بنابراین درمانی که لازم است برای معالجه یک بیمار مبتلا به این سرطان تجویز شود شاید با دیگر بیمار مبتلا به همین سرطان فرق داشته باشد.

پروژه "اطلس ژنوم سرطان" در سال های اخیر ممکن شده زیرا پیشرفت های بزرگ در زمینه تعیین آرایش پایه های دی ان اِی به محققان امکان داده است تمام جزئیات ژنتیکی دی ان اِی را به طور کامل ببینند.

در مطالعه تازه دانشمندان کلیه ژن های غدد سرطانی ۱۷۸ بیمار را نقشه برداری و آنها را با سلول های سالم مقایسه کردند.

ریچارد گیبز مدیر مرکز تجزیه ژنوم در کالج پزشکی بیلور در ویدئویی در وبسایت موسسه ملی بهداشت آمریکا می گوید: "تعیین آرایش دی ان اِی فرآیندی است که در آن ما هر پایه واحد دی ان ای، هر جزئ دی ان ای که در نقشه ژنتیکی یک فرد وجود دارد را شناسایی می کنیم. و شش میلیارد از آنها در هر سلول عادی در هر شخص وجود دارد. و هنگام تعیین آرایش دی ان ای در پروژه سرطان، اول تعیین می کنیم که آن شش میلیارد پایه در سلول های عادی در آن شخص چه هستند و بعد بخشی از تومور شخص را برمی داریم و آرایش پایه های دی ان ای در تومور را تعیین می کنیم."

نتیجه اینکه پژوهشگران انواع جهش های ژنتیکی را پیدا کردند.

"پروژه "اطلس ژنوم سرطان" در سال های اخیر ممکن شده زیرا پیشرفت های بزرگ در زمینه تعیین آرایش پایه های دی ان اِی به محققان امکان داده است تمام جزئیات ژنتیکی دی ان اِی را به طور کامل ببینند."

اما چه اتفاق می افتد که سلول ها سرطانی می شوند؟

لیندا چین مدیر علمی موسس بلفر در دانشکده پزشکی هاروارد در همان ویدئو توضیح داد که در سرطان، دی ان ای به صورت های خیلی مختلفی تغییر می کند.

او می گوید: "اگر آرایش پایه های دی ان ای را یک کتاب فرض کنید، مثل این است که یک پاراگراف پاک شود یا دو بار تکرار شود یا یک صفحه چند بار تکرار شود یا اشتباه دیکته ای داشته باشید. یا مثلا وقتی که صفحات کتاب کنده شده و وقتی آنها را می چسبانید در جای اشتباه بچسبانید و هر کدام از این به هم خوردگی ها به قرائت اشتباه منجر می شود. در سطح سلولی وقتی این اشتباه تکرار می شود و به اشتباهات بیشتر منجر می شود، رفتار سلول عوض می شود و در نهایت وقتی این اشتباهات از حد گذشت، سرطان روی می دهد."

اگر مطالعه تازه ملاک قضاوت باشد، در آینده پزشکان پیش از تصمیم گیری در مورد نوع درمان، ابتدا باید تشخیص دهند بیمار از چه جهش های ژنتیکی رنج می برد.

یک مشکل این است که این جهش ها در همه بیماران یکی نیستند و هیچ جهش خاصی هم در مطالعه تازه بزرگ جلوه نمی کند.

خبر خوب برای مبتلایان به سرطان اسکواموس ریه اینکه بیش از نیمی از تومورهای این سرطان دارای جهش هایی هستند که ممکن است با داروهای تازه قابل درمان باشند.

به این ترتیب متخصصان می گویند که چشم اندازه تازه ای برای درمان این بیماری مهلک ترسیم شده است.

چندین دارو که ممکن است با آنها بتوان این سلول های سرطانی را هدف گرفت اخیرا به بازار آمده و تعدادی هم مراحل نهایی آزمایش را طی می کند.

محققان می گویند که آزمایش های کلینیکی براساس اطلاعات تازه به زودی شروع خواهد شد تا معلوم شود این خزینه ارزشمند از اطلاعات ژنتیکی به چند نوع درمان منجر خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.