بریتانیا رکورد ساخت جمعی گیم را شکست

به روز شده:  18:06 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391
شرکت کنندگان "گیم جم"

شرکت کنندگان "گیم جم" در پایان همایش گواهی نامه ثبت رکورد در کتاب جهانی گینس را دریافت کردند

این هفته دانشگاه بدفوردشایر در شهر لوتون میزبان یک همایش تولید جمعی گیم (بازی کامپیوتری) بود. اصطلاحا به چنین اجتماعاتی "گیم جم" گفته می شود. این گیم جم از نظر تعداد نفرات شرکت کننده به یک رکورد تازه دست یافت.

هر همایش "گیم جم"، در واقع محل گرد هم آمدن تولیدکنندگان و برنامه نویسان گیم است. شرکت کنندگان در تیم های مختلف گروه بندی می شوند. هر کدام از تیم ها موظف هستند که در یک چارچوب زمانی مشخص و محدود دست به ساخت گیم بزنند.

در "گیم جم" دانشگاه بدفوردشایر، ۳۲۹ دانشجو شرکت کردند و برنامه به مدت ۴۸ ساعت متوالی ادامه داشت. کمپانی مایکروسافت و سرویس آموزش آنلاین Train2Game برگزارکننده این رقابت بودند.

همه گیم های ساخته شده در این همایش، اختصاصا برای سیستم عامل ویندوز ۸ بودند.

ریچارد ویلسون، مدیر اتحادیه تولیدکنندگان مستقل گیم در اروپا - موسوم به Tiga - گفته است: "اکنون بریتانیا، رکورددار جهانی برگزاری بزرگترین همایش گیم جم شده است و این یک دستاورد ارزشمند برای صنعت تولید گیم محسوب می شود."

او همچنین گفته: "داشتن توانایی برای ساخت یک گیم در عرض ۴۸ ساعت به خودی خود پدیده ای شگفت انگیز است. چرا که ساخت یک گیم با کیفیت برای یک کنسول بازی، چندین ماه و میلیون ها پوند هزینه برمی دارد."

در پایان مهلت ۷۲ ساعته این گیم جم، در مجموع، ۴۱ عنوان گیم ساخته شد. گروهی از متخصصان صنعت گیم، این عناوین را مورد بازبینی و قضاوت قرار خواهند داد. در نهایت، گیم های برگزیده، اجازه خواهند داشت که پس از انجام کارهای تکمیلی، مستقیما به "ویندوز استور"، فروشگاه آنلاین مایکروسافت ارسال شوند.

ویندوز، پلتفرم ایده آل؟

متوسط سن افراد شرکت کننده در این همایش 25 سال بود

ریچارد ویلسون سیستم عامل ویندوز ۸ را "یک پلتفرم هیجان انگیز" برای ساخت و اجرای گیم توصیف می کند. این در حالی است که دیگر متخصصان برداشت محتاطانه تری نسبت به آن نشان داده اند.

در ماه ژوییه، گِیب نیوئل، مدیر عامل Valve Software، در خلال برگزاری یک کنفرانس گیم در سیاتل آمریکا، ویندوز ۸ را بعنوان "یک فاجعه" برای کل صنعت پی سی توصیف کرد.

لازم به ذکر است که Valve Software تولیدکننده چندین عنوان معروف و پرفروش است؛ از جمله سری بازی های Half-Life، Left4Dead و Portal.

او در توضیح این برداشت خود از ویندوز ۸، به این سیاست مایکروسافت که تصمیم دارد کنترل فروشگاه آنلاین "ویندوز استور" را خود بطور کامل بر عهده گیرد، اشاره کرد و گفت که چنین سیاستی انتخاب و آزادی عمل طرفداران گیم را به شدت محدود می کند.

قضاوت نهایی درباره میزان استقبال یا سرخوردگی طرفداران و سازندگان گیم از ویندوز ۸، هفته ها و شاید ماه ها پس از انتشار و عرضه نهایی این سیستم عامل روشن خواهد شد.

قرار است ویندوز ۸ در اواخر اکتبر امسال، رسما روانه بازار شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.