حاملگی؛ آیا می‌شود از آن خبردار نبود؟

به روز شده:  19:43 گرينويچ - پنج شنبه 20 سپتامبر 2012 - 30 شهریور 1391

همه زنان حامله شکم بزرگ ندارند

یک زن نظامی بریتانیایی که سه شنبه این هفته در افغانستان یک فرزند پسر را به دنیا آورد، از کشف این موضوع که در این مدت باردار بوده، در حیرت است.

این زن که از ماه مارس، مستقر در ولایت هلمند بود، تنها زمانی به بارداری و به تبع آن آمادگی برای وضع حمل خود پی برد که به پزشکان ارتش رجوع و از درد معده شکایت کرد.

برای اکثر زنان، این باورنکردنی است که حاملگی برای چندین ماه ادامه داشته باشد و هیچ نشانه‌ای هم از خود بروز ندهد. زیرا بارداری چندین نشانه بارز دارد که اکثر زنان درباره‌اش شنیده یا از آن اطلاع دارند.

شروع حاملگی، با توقف عادت ماهانه و در مراحل ابتدایی اش با احساس ناخوشی در هنگام صبح همراه است. علاوه بر آن، زنان احساس می کنند که بدنشان دارد تغییر می‌کند و با رشد جنین هم شکمشان بزرگ می‌شود.

پس از سپری شدن حدود ۲۰ هفته پس از شروع بارداری، اکثر زنان حرکت بچه را نیز درون بدنشان احساس می‌کنند.

اما، با اینکه عجیب به نظر می‌رسد، ممکن است حاملگی بدون بروز علائم ظاهری نیز پیش برود.

علائم گمراه کننده

پاتریک اوبراین، متخصص ارشد مامایی در بیمارستان "یونیورسیتی" کالج لندن و سخنگوی کالج سلطنتی زنان و زایمان (به اختصار RCOG) می گوید که یک ماما چنین موردی را شاید در حد یک بار در سال مشاهده کند. اما از این بابت رقم دقیقی در دست نیست.

او اضافه کرد: "این امر می‌تواند اتفاق بیافتد. زنانی هستند که در هر حال بطور نامنظم دچار عادت ماهانه می شوند و همچنین هیچ ناخوشی‌ای احساس نمی کنند. پس پیش می آید که به چنین علائمی توجه نشود."

علائم بارداری

 • ناخوشی و یا احساس تهوع
 • احساس طعم عجیب فلزمانند در دهان
 • حساس و بزرگ شدن پستان
 • برجسته تر شدن نقاط روی نوک پستان
 • درد معده
 • خستگی
 • یبوست
 • نیاز بیشتر به دفع ادرار
 • عدم تمایل ناگهانی به مصرف بعضی خوردنیها، مثل قهوه یا غذای چرب
 • افزایش ترشحات واژینال
 • بعضی زنان دچار نوعی خونریزی سبک (spotting) می شوند که آن را با عادت ماهانه اشتباه می گیرند

"همچنین اگر زنان اضافه وزن داشته باشند، ممکن است متوجه بزرگترشدن شکم نشوند و به همین منوال حرکت بچه را هم احساس نکنند."

"گاهی اوقات اگر همه اینها با هم مقارن شود، می توانند منجر به عدم آگاهی از اوضاع شود."

زنانی که کاملا اندام متناسبی دارند، ممکن است اصلا دچار عادت ماهانه نشوند که همین موضوع تشخیص به موقع باردارشدگی را سخت‌تر می کند. و اگر بچه نیز چثه کوچکی داشته باشد، ممکن است حرکتش در رحم و ضرباتی که وارد می کند، اصلا احساس نشود.

آنطور که آقای اوبراین می گوید، این امر بیشتر در دختران نوجوان و زنان جوانی که می خواهند بارداری خود را انکار کنند، پیش می‌آید.

"آنها در وضعیتی به سر می برند که به خاطر ترس یا نگرانی از پیامدهای احتمالی باردار شدن، نمی‌خواهند به خود یا والدینشان موضوع را بقبولانند. به همین خاطر در یک فاز انکار به سر می برند و حتی احتمال وجود بارداری را هم در نظر نمی گیرند."

او در نهایت می گوید که تعداد زنانی که تا آخرین مراحل بارداری پیش می روند بدون اینکه متوجه آن بشوند، بسیار کم است.

عدم آگاهی

سو جیکوب، مدرس کالج سلطنتی مامایی، می گوید که هر ماما با یک یا دو زن که نمی دانستند نزدیک به مرحله وضع حمل هستند و تازه به محض شروع درد با اورژانس تماس گرفتند، برخورد داشته اند.

او می گوید: "بستگی به این دارد که زنان تا چه حد درباره بدن خود آگاهی داشته باشند. برخی صرفا نمی دانند که دارد چه اتفاقی برایشان می افتد."

به گفته خانم جیکوب تعداد چنین مواردی معدود است، اما آنها در همه طبقه های اجتماعی و گروه های سنی، به این مورد برخورده اند: زنان یائسه، نوجوانان و زنان مرفه و تحصیل کرده. به گفته او هیچکس مصون نیست.

عدم تشخیص و قبول بارداری برای یک زن و بچه اش، عواقبی را در بردارد.

در مدت بارداری تشخیص داده نشده، زنان فرصت آزمایشات پیش از وضع حمل، از قبیل فشارخون، کم خونی و یا بررسی وضعیت رشد بچه را از دست می‌دهند.

اگر کل طول دوران بارداری به آرامی طی شود، آنگاه بچه هم می‌تواند در سلامت کامل پا به دنیا بگذارد. اما، برای برخی زنان، عدم معاینات لازم ممکن است به قیمت بروز مشکلاتی بزرگتر برایشان تمام شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.