شناسایی ویروسی 'مشابه ویروس سارس' در بریتانیا

به روز شده:  19:20 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

ویروس جدید از خانواده ویروس‌های عامل بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و بیماری سارس است

مقامات بهداشتی بریتانیا از شناسایی مواردی از ابتلا به نوعی بیماری تنفسی شبیه به بیماری سارس خبر دادند.

بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ میلادی در جهان شیوع پیدا کرد و جان صدها نفر را گرفت.

دومین مورد تائید شده ابتلا به ویروس جدید که از خانواده ویروس‌های‌کرونا (coronavirus) است، مردی ۴۹ ساله است که بوسیله آمبولانس هوایی از قطر به بیمارستانی در لندن منتقل شده است.

مورد اول ویروس جدید مربوط به بیماری بوده است که در عربستان سعودی درگذشت.

کروناویروس‌ها، خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس (بیماری عفونت حاد دستگاه تنفسی) را شامل می‌شود.

مقامات بهداشتی در تلاش هستند که میزان خطر ویروس تازه را مشخص کنند.

سازمان بهداشت جهانی هنوز توصیه‌ای در مورد محدودیت سفر به کشورهای دیگر نکرده است.

پروفسور جان واتسون، رئیس دپارتمان بیماری‌های تنفسی در موسسه مراقبت‌های سلامتی و بهداشت بریتانیا می‌گوید که شدت بیماری در دو مورد شناخته شده و تائید شده این بیماری به حدی بوده است که باید فورا گام هایی برداشته شود تا مردم مطمئن شوند کسانی که با این بیماران در تماس بودند به ویروس آلوده نشده اند.

او افزود: "اطلاعات بیشتر درباره این موارد و همچنین توصیه‌هایی برای کمک به افزایش آگاهی نسبت به این ویروس برای مسئولان و دست‌اندرکاران امور سلامت و بهداشت در سراسر بریتانیا فرستاده خواهد شد."

او گفت که شواهدی مبنی بر اینکه این ویروس می تواند از یک شخص به شخص دیگر منتقل شود در دست نیست و در حال حاضر هیچ توصیه‌ای درباره مکان‌های عمومی و مسافران از سفر بازگشته نمی‌کند.

پیتر اوپن‌شاو، مدیر مرکز عفونت‌های تنفسی کالج امپریال لندن به خبرگزاری رویترز گفته است که به نظر نمی‌رسد در این مرحله درباره ویروس جدید جای نگرانی وجود داشته باشد و شناسایی آن فقط می تواند از جهت پیشرفت تکنیک‌های آزمایشگاهی مفید باشد.

پروفسور جان آکسفورد متخصص ویروس‌شناس دانشگاه کوئین ماری لندن نیز می‌گوید که درباره ویروس تازه "چندان احساس نگرانی نمی‌کند".

او گفت که سارس خیلی سریع به کارکنان بیمارستان‌ها منتقل شد اما درباره این مورد چنین چیزی به نظر نمی رسد.

این ویروس با "کروناویروس‌"هایی که تا کنون در انسان شناسایی شده است، فرق دارد.

در سه ماه گذشته چندین مورد از بیماری حاد تنفسی در خاورمیانه مشاهده شد که یک مورد آن برای معالجه به بریتانیا منتقل شد اما بیمار در اثر بیماری درگذشت.

بیماری این شخص همچنان مورد بررسی و تحقیق قرار دارد و هیچ مورد تائید شده دیگری هم مشابه این بیماری در بریتانیا گزارش نشده است.

شیوع بیماری سارس در هنگ‌کنگ در سال ۲۰۰۳ و سپس گسترش آن به حدود سی کشور دیگر جهان، یک بحران جهانی بهداشتی ایجاد کرد.

در نقاط مختلف دنیا، حدود هشتصد نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و حدود هشت هزار نفر نیز به آن ویروس آلوده شدند. ویروس این بیماری هم مانند همه کروناویروس‌ها از راه بزاق و سایر مایعات بدن و در اثر سرفه و عطسه منتقل می‌شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.