مصرف زیاد قرص خواب نگران‌کننده است

به روز شده:  14:30 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

انجمن سلطنتی داروسازی در بریتانیا می گوید که عده زیادی با تجویز خودسرانه قرص های خواب آور، سلامتی خود را به خطر می اندازند.

بنا بر گزارش این انجمن نیمی از کسانی که دچار بی‌خوابی هستند، بدون آنکه با پزشک مشورت کنند، از داروهای خواب آور استفاده می کنند.

در حالیکه به گفته این انجمن منشاء بی‌خوابی اغلب مشکلات روحی و جسمی است که نیاز به درمان دارند.

"مصرف بیش از اندازه...ممکن است باعث شود که بیماری های جدی پنهان بمانند و درصورت عدم معالجه وخیم‌تر شوند"

این هشدار بر اساس یک نظرسنجی از دو هزار و ۷۷ نفر اعلام شده است.

به سختی به خواب رفتن، خواب گسسته و ناکافی، همه از انواع بی‌خوابی هستند که گمان می رود از هر سه نفر در بریتانیا یک نفر به آن دچار است.

بی‌‌خوابی می تواند نتیجه مشکلات روحی همچون افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی نیز باشد.

بیماری های قلبی، آلزایمر و اختلالات هورمونی نیز از عوامل دیگری هستند که می توانند خواب طبیعی را مختل کنند.

۳۰ درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند، گفته اند که بیش از یک ماه بدون مشورت با پزشک قرص خواب آور مصرف می کردند و مدت مصرف خودسرانه قرص های خواب آور برای ۱۴ درصد حدود شش ماه بوده است.

پل جانسون، داروساز گفت: "نگران کننده است که بسیاری از مردم داروهای خواب آور را بیش از اندازه مصرف می کنند."

"ممکن است که (این شیوه) برای درمان بی خوابی در کوتاه مدت موثر باشد، اما نباید بدون مشورت با پزشک در بلند مدت ادامه داشته باشد. چون ممکن است باعث شود که بیماری های جدی پنهان بمانند و درصورت عدم معالجه وخیم‌تر شوند."

او گفت: "خود درمانی و مصرف خودسرانه دارو در بلند مدت ابدا توصیه نمی شود. چون با این روش شما به جای اینکه علت بیماری را ریشه یابی کنید، علایم آن بیماری را از بین می برید."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.