در باغچه؛ آفت‌های رنگی

به روز شده:  17:48 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391

همايون خيری

زيست‌شناس- دانشگاه ايالتی کوئينزلند استراليا

حشرات از جمله پرشمارترين موجودات زنده روی کره زمين بشمار می‌روند و بيش از 90 درصد موجودات زنده پرسلولی به اين گروه اختصاص دارد. گرچه دوره زندگی حشرات کوتاه است اما در فصل زادآوری توليد مثل بسيار زيادی دارند. از جمله مهم‌ترين جنبه‌های زيستی حشرات نحوه ارتباط آن‌ها با يکديگر است. اين ارتباط از طريق توليد بوهای مختلف انجام می‌شود. عکس‌های اين آلبوم مربوط به يک برنامه تحقيقاتی برای شناسایی غدد بوساز خانواده‌ای از حشرات آفت است که در دانشگاه ايالتی کوئينزلند انجام می‌شود.

 • نام عمومی اين حشره سوسک پنبه يا سوسک گل شيپوری (Tectocoris diophthalmus) است. اندازه نوع ماده بزرگ‌ و رنگ آن نارنجی با خال‌های آبی‌ست. غده بوساز در جلوی سينه اين حشره قرار دارد که در فصل زادآوری فعال می‌شود.
 • اين حشره نوع نر سوسک پنبه است. جثه نوع نر کوچک‌تر و رنگ آن آبی با خال‌های نارنجی‌ست. در بالای شکم اين حشره دو غده بوساز قرار دارد که در در دوران بلوغ کارآیی‌شان را از دست می‌دهند.
 • نام عمومی اين حشره سوسک قهوه‌ای- نارنجی (Musgraveia sulciventris) است. اين حشره آفت درختان ليمو است. رنگ حشره نابالغ سبز است و بسختی می‌توان آن را بر روی برگ مشاهده کرد اما وقتی بالغ می‌شود به رنگ قهوه‌ای درمی‌آيد. غدد بوساز اين حشرات بويی شبيه به عطر ليمو منتشر می‌کنند.
 • نام عمومی اين حشره سوسک اوکاليپتوس (Amorbus sp.) است. حشره نابالغ کاملا رنگی‌ست اما در زمان بلوغ به قهوه‌ای کمرنگ تغيير می‌کند. اين حشره تقريبا تمام جوانه‌های درخت اوکاليپتوس را می‌جود و در نتيجه رشد قدی درخت را متوقف می‌کند.
 • نام عمومی اين حشره سوسک خال زرد درخت سقز (Notius consputus) است. بوی مطبوع بعضی انواع اين حشرات باعث شده تا در کشورهای جنوبشرقی آسيا نظير لائوس از مخلوط کردن آن‌ها با بعضی گياهان محلی، افزودنی‌های غذايی پرطرفدار تهيه کنند.
 • نام عمومی اين حشره سوسک گورخری‌ (Poecilometis histricus) است. بلندی خرطوم اين حشره کمی کوتاه‌تر از نصف طول بدن حشره است و از آن برای مکيدن شيره گياهان استفاده می‌شود. خرطوم در زمان استراحت در زير شکم به درازا قرار می‌گيرد.
 • سوراخ‌هايی که در زير شکم حشره می‌بينيد مجاری تنفسی هستند. لوله‌های هوايی از اين سوراخ‌ها شروع می‌شوند و با انشعاب‌های بسيار ريز اکسيژن را به تمام اندام‌های داخلی حشره می‌رسانند.
 • نام عمومی اين حشره سوسک خالدار ميوه (Amblypelta nitida) است. اين حشره مهم‌ترين آفت گياهان ميوه‌دار گرمسيری نظير بادام، مانگو و آووکادوست. آنزیم‌هایی که از خرطوم اين حشره به درون بافت ميوه تزريق می‌شود با از بين بردن ديواره سلولی ميوه‌ محتويات آن را برای مکيدن حشره آماده می‌کند. محل ورود خرطوم به ميوه به شکل نقاط سياهرنگ درمی‌آيد.
 • اين غده بوساز اين گروه از حشرات است که در جلوی سينه نوع ماده حشره قرار گرفته. غده شبيه به يک کيسه هواست که سلول‌های بوساز فقط در يک طرف کيسه بصورت زيگزاگ قرار گرفته‌اند.
 • پشت غده بوساز فاقد سلول‌های بوساز است.
 • اين تصوير را با ميکروسکوپ الکترونی تهيه کرده‌ايم تا مسير حرکت مواد شيميایی از سلول‌های بوساز غده را ببينيم. برای اين کار سلول‌ها را با مواد شيميایی از بين برده‌ايم. مواد بودار شيميایی از طريق لوله‌هايی که به سلول‌های بوساز متصلند به روی پوست حشره منتقل می‌شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.