نتیجه تحقیقات تازه: سکته مغزی در سنین جوانی رو به افزایش است

به روز شده:  14:34 گرينويچ - پنج شنبه 11 اکتبر 2012 - 20 مهر 1391

تحقیقات نشان می دهد که سن سکته مغزی به تدریج پایین تر آمده است

بر اساس تحقیقی که در نشریه عصب شناسی آکادمی آمریکا منتشر شده، سکته مغزی در سنین جوانی رایج تر شده است. بر اساس این تحقیق از هر پنج نفر که مبتلا به سکته شده اند، یک نفر زیر ۵۵ سال سن دارد.

بر اساس این تحقیق که روی یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در آمریکا صورت گرفته، ۱۹ درصد از کسانی که در سال ۲۰۰۵ سکته مغزی کرده اند، زیر ۵۵ سال داشته اند؛ این در حالی است که در سال ۱۹۹۳ این میزان ۱۳ درصد بوده است.

انجمن سکته گفته است که این یافته ها هشدار دهنده است.

دکتر برتا کیسلا که این گزارش را نوشته است، می گوید: "این افزایش ممکن است ناشی از افزایش در عوامل ریسک از جمله دیابت، چاقی و کلسترول باشد."

این تحقیق روی افراد بالای سن ۲۰ سال در دو منطقه از آمریکا و طی سه دوره در سال های ۱۹۹۳، ۱۹۹۹ و ۲۰۰۵ صورت گرفته است.

در بریتانیا

بر این اساس، تعداد کسانی که سکته کرده اند، از ۱۰۹ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۹۹۳ به ۱۷۶ نفر در هر ۱۰۰هزار نفر در سال ۲۰۰۵ افزایش یافته است. این تحقیق همچنین می گوید که میانگین سنی کسانی که سکته می کنند، از ۷۱ سال در سال ۱۹۹۳ به ۶۹ سال در ۲۰۰۵ کاهش یافته است.

با این حال، در همین مدت، تعداد کسانی که در بالاترین محدوده سنی سکته کرده اند، کاهش داشته است.

در بریتانیا هم وضعیت مشابهی وجود دارد. این کشور در طول ۲۰ سال گذشته، شاهد کاهشی ۴۰ درصدی در تعداد کسانی که سکته کرده اند، بوده است.

به گفته کارشناسان، بخشی از این کاهش به دلیل پیشرفت در اقدامات پیشگیری کننده از جمله افزایش دانش عمومی در زمینه بهداشت و سلامت بوده است.

این تحقیق آمریکایی نشان دهنده جابه جایی در سکته کنندگان، از پیرها به جوانان است و کارشناسان می گویند این یافته ها را باید جدی گرفت.

دکتر دیوید ورینگ، عصب شناسی از یونیورسیتی کالج لندن (یو سی ال - بزرگترین کالج دانشگاه لندن) گفت: "سکته مغزی معمولا یکی از بیماری های افراد مسن تر دانسته می شود، ولی این تحقیق به ما یادآوری می کند که جوان ها هم از این خطر دور نیستند."

به گفته او "این امکان وجود دارد که تغییرات در فرایند تشخیص سکته، بخشی از این افزایش را توجیه کند."

او می گوید که استفاده از ام آر آی که آسیب های ناشی از سکته مغزی را به دقیق ترین و حساس ترین شکل ممکن مشخص می کند، از ۱۸ درصد به ۵۸ درصد افزایش یافته است.

دکتر ورینگ می گوید: "اگر این نتایج درست باشند، و قابل تعمیم به مردم کشورهای دیگر هم باشند، می تواند خیلی مهم باشند، چرا که سکته مغزی در افراد جوان تر، می تواند منجر به معلولیت مادام العمر شود."

همچنین دکتر کلیر والتون از اعضای انجمن سکته مغزی بریتانیا می گوید: "سکته در یک لحظه اتفاق می افتد، ولی تاثیراتش ممکن است تا آخر عمر ادامه داشته باشد، و بسیاری از افراد ممکن است دچار معلولیت های شدید و طولانی مدت شوند."

او می گوید: "این مشکل هم‌‎اکنون باید مورد بررسی قرار بگیرد. در بسیاری از موارد، از سکته می توان جلوگیری کرد و همه می توانند ریسک سکته را با تغییرات کوچکی در سبک زندگی خود کاهش دهند."

"به عنوان مثال، تغذیه مناسب و متعادل، ورزش مداوم و چک کردن فشار خون می تواند در این زمینه تاثیر مهمی داشته باشد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.