شرکت مایکروسافت برای تولید بیشتر سخت افزار نقشه‌ها دارد

به روز شده:  14:03 گرينويچ - پنج شنبه 25 اکتبر 2012 - 04 آبان 1391

استیو بالمر می‌گوید که این یکی از دو یا سه لحظه بزرگ در تاریخ مایکروسافت است

استیو بالمر، رئیس شرکت مایکروسافت تایید کرده است که برای تولید دستگاه های بیشتر و متنوع تر نقشه‌هایی دارد.

آقای بالمر به بی‌بی‌سی گفت: "آیا درست است که بگوییم در حال فعالیت بیشتری بر روی سخت افزار هستیم؟ البته که هست. ما فرصتهای مهمی را می بینیم که با استفاده از آنها می توانیم استاندارد جدیدی را وضع کنیم. بله، ما با اشتیاق تمام در همین راستا پیش خواهیم رفت."

توضیحات مدیرعامل مایکروسافت، ساعاتی پیش از برگزاری مراسم شروع عرضه ویندوز 8، در نیویورک صورت گرفت.

قرار است پس از پایان این مراسم، فروش تبلت سرفس (Surface) نیز آغاز شود.

تبلت سرفس، در دو مدل RT و Pro ساخته می‌شود. قرار است مدل RT این محصول از فردا به فروش برسد. آنگونه که مایکروسافت اعلام کرده، فروش مدل Pro از اوایل ژانویه سال آینده آغاز خواهد شد.

لازم به ذکر است که این دو مدل از نظر معماری سخت افزاری – و به تبع آن سیستم عامل و تنوع نرم افزار - با یکدیگر تفاوتهایی ساختاری دارند.

سرفس RT مجهز به یک پردازنده انویدیا (nVIDIA) است که بر اساس معماری آرم (ARM) ساخته می شود. سیستم عامل آن نیز ویندوز RT است که نسبت به ویندوز 8 کمی سبکتر و ساده تر است. نرم افزارهای قابل اجرا بر روی آن نیز باید اختصاصا برای این پلتفرم نوشته و تولید شوند. بعبارت دیگر، نرم افزارهای قدیمی ویندوز بر روی این تبلت قابل اجرا نیستند.

در حالی که سرفس Pro از پردازنده اینتل (Intel) استفاده می کند که بر اساس معماری x86 تولید می شود. معماری x86 اساس و پایه تولید کلیه پردازنده های کامپیوتری از ابتدای دهه هشتاد میلادی تا به امروز بوده است. پس می توان به سادگی نتیجه گرفت تبلت سرفس Pro، به همین دلیل از نظر سازگاری با نرم افزارهای قدیمی تر، شرایط به مراتب بهتری داشته باشد. از همین رو، سیستم عامل آن نیز "ویندوز 8 پرو"، یا بعبارت بهتر، همان ویندوز مختص به لپ تاپ و دسک‌تاپ خواهد بود.

رقابت با شرکا؟

اعلام این خبر توسط مایکروسافت که ممکن است، دستگاه های دیگری هم در راه باشد، احتمالا شرکای این کمپانی را نگران خواهد کرد.

هنگامی که آقای بالمر، در ژوئن امسال برنامه های شرکتش را برای تولید تبلت سرفس فاش کرد، موجی از واکنشهای مختلف را برانگیخت.

منفی ترین واکنش از آن مدیرعامل کمپانی تایوانی ایسر (Acer) بود که در مصاحبه ای با نشریه فایننشال تایمز در ماه اوت گفت که تولید تبلت توسط مایکروسافت ثاثیر منفی بر کل اکوسیستم PC و سیستم عامل ویندوز خواهد گذاشت.

این در حالی بود که واکنش شرکت دل (Dell) که سومین تولیدکننده بزرگ کامپیوتر است، متفاوت بود. این شرکت تولید تبلت سرفس را به عنوان اقدامی ضروری برای ایجاد اشتیاق و هیجان در بین مصرف کنندگان توصیف کرد که با توجه به سرمایه گذاری عظیم مایکروسافت بر روی ویندوز 8، عملی قابل توجیه و منطقی به حساب می آید.

انتظار می‌رود که آقای بالمر، جزئیات مرتبط با دیگر دستگاه های ساخت مایکروسافت را، پس از معرفی ویندوز فون 8 در روز بیست و نهم اکتبر (دوشنبه آینده) اعلام کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.