هشدار به زنان سیگاری، قبل از ۳۰ سالگی ترک کنید تا زود نمیرید

به روز شده:  14:29 گرينويچ - شنبه 27 اکتبر 2012 - 06 آبان 1391

نتایج تحقیق انجام شده بر روی بیش از یک میلیون زن در بریتانیا نشان می دهد زنانی که تا قبل از رسیدن به ۳۰ سالگی سیگار کشیدن را ترک کنند، تقریبا به طور کامل از خطرات مرگ و میر زود هنگام ناشی از بیماری های مرتبط با تنباکو دور می‌شوند.

نتایج این تحقیق که در مجله لانست منتشر شده، نشان می‌دهد افرادی که یک عمر سیگار کشیده‌اند، یک دهه زودتر از کسانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، مرده‌اند.

براساس این تحقیق، آنهایی که تا ۳۰ سالگی سیگار را ترک کرده‌اند، بطور متوسط یک ماه کمتر از حد طبیعی عمر کرده‌اند، و آنهایی که تا ۴۰ سالگی کشیدن سیگار را ترک کردند، یک سال از عمرشان کم شده است.

کارشناسان بهداشتی گفته اند نتایج این تحقیق به منزله مجوزی برای سیگار کشیدن افراد جوان نیست.

این تحقیقات، اولین نسل از زنانی را مورد بررسی قرار داده که در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی شروع به سیگار کشیدن کرده‌اند.

از آن جا که زنان خیلی دیرتر از مردان سیگار کشیدن در مقیاس وسیع را آغاز کردند، بررسی تاثیر سیگار بر طول عمر زنان به تازگی میسر شده است.

پروفسور ریچارد پیتو، سرپرست این تیم تحقیقاتی از دانشگاه آکسفورد گفته است: "آن چه که ما نشان داده‌ایم این است که اگر زنان به اندازه مردان سیگار بکشند، آنها هم همانند مردان خواهند مرد."

پروفسور پیتو به بی بی سی گفته است: "بیش از نیمی از زنانی که سیگار می‌کشند و به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند، به دلیل تاثیرات تنباکو خواهند مرد."

به گفته این محقق "ترک سیگار واقعا موثر است، و اگر هر چه زودتر سیگار کشیدن را ترک کنید، نتیجه بهتری خواهد داشت."

مرگ زودهنگام

نتایج تحقیق بر روی یک میلیون و ۲۰۰ هزار زن نشان می‌دهد حتی کسانی که کمتر از ۱۰ سیگار در روز می کشند، احتمالا زودتر می‌میرند.

به گفته پروفسور پیتو این نتیجه دقیقا در مورد مردان سیگاری هم صادق است.

موسسه تحقیقاتی بیماری‌های ریوی در بریتانیا می‌گوید چنانچه افراد تا قبل از ۳۰ سالگی سیگار را ترک کنند، چشم انداز سلامت آنها در دراز مدت بهتر خواهد بود.

اما این موسسه در عین حال تاکید می کند که این به معنای این نیست که "تا قبل از سی سالگی تا می توانید سیگار بکشید."

دکتر پنی وودی، مدیر اجرایی موسسه تحقیقاتی بیماری‌های ریوی، با اشاره به اینکه ترک سیگار هم می تواند روندی دشوار باشد، می‌گوید: "بهترین چیز برای سلامتی این است که به هیچ وجه سیگار نکشید."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.