نیاز به آموزش یک میلیون 'مددیار دمانس'

به روز شده:  10:27 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391

دمانس هر سال ۲۳ میلیارد پوند برای بریتانیا هزینه ایجاد می‌کند

دولت بریتانیا خواسته است تا سال ٢٠١٥ یک میلیون نفر "مددیار دمانس" در انگلستان تربیت شوند تا بتوانند نشانه های این بیماری را تشخیص دهند و به مبتلایان کمک کنند.

خواسته دولت اجرای طرحی با این منظور است که آگاهی عمومی درباره بیماری ای که حدود ۷۰۰ هزار نفر در انگلستان به آن مبتلا هستند، افزایش یابد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که دمانس یک بحران ملی و میزان آگاهی عمومی نیز از آن "به گونه‌ای تکان دهنده" پایین است.

خطر ابتلای به دمانس یا عارضه زوال عقل با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد و انتظار می‌رود با بیشتر شدن طول عمر افراد، تعداد مبتلایان به دمانس در ۳۰ سال آینده دو برابر شود.

دولت بریتانیا در حال به جریان انداختن "طرح مددیاران دمانس" است که در اصل از طرحی مشابه در ژاپن اقتباس شده که سه میلیون داوطلب را به استخدام خود درآورد.

طبق این طرح، جلساتی در اماکن و ساختمانهای وابسته به شهرداری برگزار خواهد شد. در آن جلسات، توضیح داده می‌شود که دمانس و نشانه های ابتلا به آن چه هستند و اینکه مردم به منظور کمک به فردی که نشانه های بیماری را دارد چه کارهایی می توانند انجام دهند.

نشانه‌های دمانس

  • دشواری در به خاطر آوردن وقایع اخیر
  • مشکل داشتن در دنبال کردن یک مکالمه
  • فراموش کردن نام افراد یا اشیاء
  • تکرار کردن صحبت خود
  • مشکل داشتن در تفکر یا استدلال
  • عوضی گرفتن جاهای آشنا با یکدیگر

امید می‌رود که موسسات خیریه‌، بخش تجاری و طیف گسترده تری از مردم درگیر این موضوع شوند.

'شوک آور'

نخست وزیر بریتانیا گفت: "ما نمی‌توانیم چالشی را که در مواجهه با دمانس در کشور خود با آن رو در رو هستیم، دست کم بگیریم."

او قول داده است که بودجه تحقیقات درباره این بیماری را تا سال ۲۰۱۵، دو برابر کند و به رقم ۶۶ میلیون پوند برساند.

وی همچنین افزود: "هم اکنون تنها در انگلستان نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند، اما این بیماری در کمتر از نیمی از آنان تشخیص داده می‌شود و آگاهی عمومی نیز از آن به گونه‌ای شوک‌آور پایین است. با اجرای طرح مددیاران دمانس، ما برای اولین بار اطمینان حاصل خواهیم کرد که یک میلیون نفر قادر خواهند بود نشانه‌های بارز بیماری را تشخیص و اقدامات حمایتی لازم را انجام دهند."

مدرسه دمانس

دومینیک هیوز
بی‌بی‌سی نیوز

در دبیرستان سوان هِرست واقع در بیرمنگهام، یک کلاس متشکل از دختران ۱۴ ساله، در آستانه دیدار با زوجی هستند که به شدت با عوارض ناشی از ابتلا به دمانس درگیرند.

روبی جونز یک ماما و پرستار بود. اکنون او نیازمند مراقبت دائم است که توسط شوهرش، امرسون انجام می‌شود. امرسون به دختران می‌گوید که باید در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته به این کار متعهد بود.

او باید به همسرش در لباس پوشیدن و غذا خوردن کمک کند و به سوالات تکراری او پاسخ گوید. روبی خود به دختران می‌گوید که شرایط فعلی، کاملا زندگی آن دو را دستخوش تغییر کرده است.

این بخشی از یک پروژه ملی در مدارس انگلستان است که به منظور افزایش آگاهی از دمانس در بین جوانان انجام می‌شود. روبی و امرسون همه تلاش خود را کردند که به سوالات دختران جواب دهند.

در پایان کلاس، برای هیچکس جای شکی باقی نماند که پس از تشخیص دمانس، زندگی هم برای فرد مبتلا و هم برای فرد مراقب از او می‌تواند بسیار دشوار شود.

جرمی هانت، وزیر بهداشت بریتانیا گفت که می‌خواهد این کشور به یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای مراقبت از افراد مبتلا به دمانس تبدیل شود.

او گفت: "اکثر مبتلایان به دمانس احساس می‌کنند به حال خود رها شده اند و بدون حمایت و درکی که به آن نیازمندند، خود را وحشت زده و تنها می‌بینند. آنان و مراقبانشان هرگز نباید حس کنند که از فعالیتهای روزمره مثل خرید یا وقت‌گذرانی با دوستان، محروم هستند. ما در حال پیاده کردن طرحی هستیم تا سال آینده را تبدیل به سال ارتقاء سطح آگاهی عمومی از دمانس کنیم."

دانش آموختگان طرح مددیاران دمانس، در پایان دوره نشان ویژه ای را دریافت خواهند کرد. این طرح، ۲.۴ میلیون پوند هزینه دربرخواهد داشت.

جرمی هیوز، رئیس انجمن آلزایمر بریتانیا گفت: "ما می‌خواهیم یک میلیون نفر از مردم را برای فراهم نمودن امکان زندگی بهتر برای مبتلایان به دمانس سازماندهی کنیم. من اطمینان دارم که ما نه تنها به این هدف خواهیم رسید، بلکه بر خود بیماری نیز غلبه خواهیم کرد. دمانس مشکلی است که مربوط به همه است، بنابراین همه ما باید بخشی از راه حل این معضل باشیم."

دکتر اریک کرن، مدیر مرکز تحقیقات آلزایمر بریتانیا گفت: "با هزینه ای بالغ بر ۲۳ میلیارد پوند در هر سال، همه ما قبول داریم که دمانس مشکلی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. پیدا کردن راهی برای معالجه آلزایمر و گونه های دیگر دمانس کار آسانی نیست. اما اگر قصد داریم که در زندگی مردم تغییری واقعی ایجاد کنیم، باید از عهده حل این مشکل برآییم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.