کالبدشکافی مجازی روی مومیایی مصری در موزه بریتانیا

به روز شده:  19:51 گرينويچ - جمعه 16 نوامبر 2012 - 26 آبان 1391

تخمین زده می شود که او هنگام مرگ خشونت بارش بین ۱۸ تا ۲۱ سال سن داشته است

یک کالبدشکافی مجازی روی یکی از قدیمی ترین مومیایی های موزه بریتانیا به نام مرد Gebelein صورت گرفته است.

بازدیدکنندگان موزه با استفاده از یک فناوری ساخت سوئد خواهند توانست از یک صفحه لمسی تعاملی استفاده کنند تا بدن و اندام های درونی او را بررسی کنند.

مرد مومیایی شده به شکل تاشده درخود، در حوالی ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد در مصر مدفون شد و در سال ۱۸۹۶ کشف شد.

دنیل آنتوان، مدیر بخش انسان شناسی زیستی، می گوید که شواهد تازه حاکی از آن است که او از پشت چاقو خورده است.

دکتر آنتوان گفت:" روی سطح پوست او زخمی وجود دارد که مردم می توانستند در صد سال گذشته هم ببینند ولی حالا فقط با دیدن داخل بدن اوست که می توانیم ببینیم که ترقوه و دنده زیر ترقوه او نیز آسیب دیده است. همه اینها نشانه ای از یک مرگ خشونت بار است."

او که تخمین زده می شود که هنگام مرگ، بین ۱۸ تا ۲۱ سال سن داشته، در پارچه ای پیچیده شده و در قبری کم عمق قرار داده شده بود.

ارتباط مستقیم جسد او با شن های داغ خشک، به صورت طبیعی بقایای بدن او را خشک و مومیایی کرد.

او در ۴۰ کیلومتری شهر باستانی تبس در مصر کشف شد و در سال ۱۹۰۰ در اختیار موزه بریتانیا قرار گرفت.

کالبدشکافی دیجیتالی را موسسه انیتراکتیو و مرکز تصویری سی در سوئد امکان پذیر کرده و بازدیدکننده ها تا ۱۶ دسامبر می توانند آن را مشاهده کنند.

در حوالی ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد در مصر مدفون شد و در سال ۱۸۹۶ کشف شد

این فناوری اجازه می دهد که بازدیدکننده ها اسکلت او ببینند و جسدش را به صورت مجازی برش بدهند تا بتوانند اندام ها و مغز او را که هنوز بخشی از آن در جمجمه اش وجود دارد مشاهده کرد.

دیوید هیوز، سخنگوی این موسسه گفت: "این سیستم بصری قدرتمند نه فقط کشف تازه قابل توجهی درباره یکی از شاخص ترین مومیایی های موزه بریتانیا را سبب شده، بلکه هیجان چنین کشفی را مستقیما در اختیار عموم بازدیدکنندگان قرار می دهد."

به گفته آقای هیوز، "بازدیدکننده ها درست از همان فناوری ای استفاده می کنند که دانشمندان استفاده می کنند. آنها می توانند خودشان کشف و کاوش کنند و، چه کسی می داند، شاید به کشف تازه ای هم برسند."

بخش مصر و سودان باستان در موزه بریتانیا بزرگ ترین مجموعه از اشیای مصری را در خارج از مصر در اختیار دارد.

اشیای موجود در این بخش جنبه های گوناگون درباره فرهنگ و تمدن در نیل، از ۱۰ هزار سال پیش از میلاد تا قرن دوازدهم میلادی را پوشش می دهد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.