خبر خوش فضایی ناسا، تا یک ماه دیگر 'اعلام می‌شود'

به روز شده:  22:20 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391

کاوشگر 'کنجکاوی' روی سطح مریخ به دنبال آثار حیات می گردد

دانشمندان ناسا در حال تحقیق بیشتر درباره یافته جدیدی درباره مریخ هستند که می گویند اگر به اثبات برسد، تحولی در تاریخ علم به شمار می رود.

دانشمندان برای اطمینان بیشتر درباره نتایج تحقیقاتشان، دارند آزمایش های جدیدی را انجام می دهند.

هم اکنون ناسا یک کاوشگر به نام "کنجکاوی" را در سطح مریخ دارد که مشغول کاوش بر سطح این سیاره است.

این کاوشگر، وسایل و تجهیزات متفاوتی را با خودش به همراه دارد که از آن جمله می توان به آزمایشگاهی مینیاتوری اشاره کرد که می تواند تکه ای از خاک مریخ یا حتی هوای مریخ را مورد آزمایش قرار دهد.

این آزمایشگاه اس اِی ام نام دارد و یکی از کسانی که در ساخت آن همکاری کرده، برای توصیف این آزمایشگاه کوچک، آن را به چاقوهای همه کاره سوئیسی تشبیه می کند.

آزمایشگاه اس ای ام به نتایجی رسیده که دانشمندان را به وجد آورده است اما آنهانمی خواهند تا حصول اطمینان صد در صد در مورد این نتایج، چیزی به رسانه ها بگویند.

رسانه های آمریکایی پیش بینی می کنند که این نتایج در ماه دسامبر اعلام شود.

یافتن نشانه های حیات در کرات دیگر از آرزوهای بشر است. دست اندر کاران به دنبال پیدا کردن نشانه هایی چون آب، اکسیژن و هر چیز دیگری هستند که نشان دهد در آن سیارات حیات وجود دارد، ممکن است به وجود بیاید یا در گذشته وجود داشته است.

چندی پیش در آمریکا خبری منتشر شد، مبنی بر وجود متان در مریخ. این خبر بعدا تکذیب شد. اگر این خبر صحت داشت، نشانه ای بود از این که زمانی بر سطح این کره حیات وجود داشته است.

همزمان با روز شکرگزاری (THANKSGIVING)، یعنی ۲۲ نوامبر کاوشگر "کنجکاوی" هم یک روز نیمه تعطیل را پشت سر گذاشت.

قرار است بعد از تعطیلی، کنجکاوی به کنار یکی از کوه های مریخ برود، با چکش خود تکه ای از سنگ کوه را بشکند و بعد در آزمایشگاهش آن را آزمایش کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.