روبان قرمز؛ متولد یک روز بهاری

به روز شده:  11:11 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391
روبان قرمز

روبان قرمز امسال بیست و پنج ساله شد

شکل ساده‌ای دارد؛ خط منحنی بالا می‌رود، پیچ می‌خورد و با شیبی ملایم پایین می‌آید. رنگش تند و گرم؛ سرخ به رنگ آتش بازی، رنگ خون. شاید برای همین امروز دیگر همه آن را می‌شناسند؛ روبان قرمز. روبانی که ۲۱سال است که نماد مقابله با اچ آی وی_ ایدز است.

تاریخ تولد؛ ۱۹۹۱

۱۰ سال از کشف اچ‌آی‌وی_ ایدز گذشته بود. کشفی که علاوه بر دنیای هنر مدرن و فرهنگ جهانی را به کلی تغییر داد.

بهار ۱۹۹۱، گالری ۱۲۲ PS نیویورک میزبان ۱۲ هنرمند بود، آن‌ها عکاس، نقاش، طراح لباس وفیلم ساز بودند.

این گروه دوسال قبل از این تاریخ تشکیل شده بود. در اواخر دهه هشتاد، زمانی که ترس از این بیماری در سراسر جهان بیشتر و بیشتر می‌شد.

"ویژوال ایدز" نام این گروه بود، جمعی متشکل از هنرمندان مختلف که هدف آن‌ها استفاده از هنر برای مقابله با ایدز و حمایت از هنرمندانی ک با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند، است.

در جلسه آن روز بهاری، پس از ساعت‌ها تبادل افکار، دوازده هنرمند، ایده ساده‌ای را مطرح کردند؛ روبانی قرمز که بعد‌ها به عنوان شناخته شده‌ترین نماد حمایت از بیمارانی که با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند، تبدیل شد.

پاتریک اوکنیل یکی از شرکت کنندگانی بود که روی یکی از صندلی‌های آن جلسه نشسته بود.؛ «ما می‌خواستیم چیزی بوجود بیاوریم که هم راحت در ذهن مردم جا بیفتد وهم به سهولت تولید شود.»

او درباره سادگی ساختن یک روبان قرمز گفته است: «خیلی ساده است، شما می‌توانید یک تکه روبان به اندازه ۱۵ یا ۱۶ سانتی متر ببرید، آن را طول انگشتتان بچرخانید و یک سوزن به محل تقاطع بزنید. هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد.»

زمانی که آن‌ها در می‌۱۹۹۱ در آن گالری دور هم جمع شدند، همه به دنبال تشویق مردم به صحبت درباره بیماری بودند که به دلیل خجالت و تفاوت‌های اجتماعی تاثیری به شدت منفی بر روابط اجتماعی و کاری می‌گذاشت.

روبان قرمز یکی از آخرین پروژه‌های ویژوال ایدز بود ولی به سرعت همه گیر شد.

روبان قرمز در روزهایی متولد شد که بسیاری از بیماران مبتلا به ایدز بدون اینکه به دوستان خود بگویند که به چه بیماری مبتلا هستند، می‌مردند.

آن گروه از هنرمندان به دنبال بیان تجسمی همدردی با بیمارانی بودند که با اچ آی وی/ایدز زندگی می‌کنند.

ایده ساده روبان قرمز، یک شروع بود، شروع راهی که با پیشرفت پزشکی، مردم را به گفتگو درباره بیماری ناشناخته تشویق می‌کرد و مبتلایان به اچ‌آی‌وی_ ایدز را به جامعه باز می‌گرداند.

آلن فریم- عکاس و یکی از ۱۲ نفر حاضر در جلسه می‌دانست صحبت کردن درباره این موضع برای مردم سخت است: «حتی در نیویورک ما می‌دانستیم که حرف زدن درباره این موضع برای مردم عادی امکان پذیر نیست، مردم خجالت می‌کشیدند که درباره این بیماری با هم گفتگو کنند»

آقای فریم درباره نماد حمایت از بیماران مبتلا به ایدز گفته است: «ما می‌خواستیم که بیمارانی مبتلا به اچ‌آی‌وی_ ایدز را که گوشه گیر شده‌اند، را حمایت کنیم و نشان بدهیم که آن‌ها را می‌فهمیم»

سه دهه با ایدز

 • ۱۹۸۱

  مرکز کنترل بیماری‌ در آمریکا روز پنجم ژوئن در گزارش هفتگی خود، از ویروس جدیدی خبر داد.
 • ۱۹۸۲

  اصطلاح "سندرم نقص ایمنی اکتسابی" یا همان ایدز (AIDS) برای نخستین بار استفاده شد.
 • ۱۹۸۴

  ویروس جدید شناسایی و به عنوان "ویروس نقص ایمنی انسانی" یا "HIV" نامیده شد.
 • ۱۹۸۵

  راک هادسن، هنرپیشه آمریکایی، نخستین چهره معروفی بود که در اثر ایدز درگذشت.
 • ۱۹۸۸

  سازمان جهانی بهداشت روز اول دسامبر را به عنوان "روز جهانی ایدز" نامگذاری کرد.
 • ۱۹۹۱

  روبان قرمز به عنوان یک نماد بین‌المللی برای بالابردن توجه و آگاهی در مورد ایدز معرفی شد.
 • ۱۹۹۶

  برنامه مشترک سازمان ملل متحد برای مقابله با ایدز (UNAIDS) پایه‌گذاری شد.
 • ۲۰۰۱

  ایدز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین عوامل مرگ و میر افراد ۱۵ تا ۵۹ ساله در جهان معرفی شد.
 • ۲۰۰۵

  در این سال، حدود ۴۰ میلیون مبتلا به ایدز در جهان وجود داشت.
 • ۲۰۱۰

  اوباما ممنوعیت مهاجرت مبتلایان به اچ‌آی‌وی به این کشور را که در زمان رونالد ریگان وضع شده بود، لغو کرد.
 • ۲۰۱۱

  در این سال، حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در جهان در اثر ایدز جان خود را از دست دادند.
 • ۲۰۱۲

  "حرکت به سوی صفر: ابتلای جدید، تبعیض، مرگ ناشی از ایدز" به عنوان شعار روز جهانی ایدز اعلام شد.

منبع الهام؛ جنگ

در زمان جنگ خلیج فارس برای قدردانی از سربازان آمریکایی، روبان‌های زردی روی تنه درختان در این کشور نصب می‌شد. این روبان‌های زرد منبع الهام ۱۲ هنرمندی بود که در گالری در نیویورک جمع شده بودند.

آلن فریم برای انتخاب رنگ روبان بنفش و رنگ‌های رنگین کمان در آن جلسه رای نمی‌آورند. چرا که گروه‌های همجنس گرا با رنگین کمان شناخته می‌شوند، در حالی که این نشان درباره مسایلی فرا‌تر از یک بیماری بود.

«قرمز چیزی بود که جلب توجه می‌کرد و در عین حال ملموس بود. این رنگ سمبل احساس، قلب و عشق است»

بعد از جلسه اول، دوبار دیگر گروه ۱۲ نفره هنرمندان دور هم جمع شدند با نهایی کردن طرح شروع با ساختن صد‌ها روبان قرمز کردند. روبان‌هایی که در محافل هنری و تئاترهای نیویورک توزیع شد.

در روزهای اول همراه با روبان متنی هم مردم داده می‌شد، در این متن علت نصب روبان قرمز رنگ توضیح داده می‌شد ولی بعد‌ها این متن غیر ضروری به نظر رسید.

روبان قرمز در براد ووی

چند هفته بعد از اولین قراردر ماه می‌، گروه ۳۰ هزار روبان را به سالن تئا‌تر می‌نسکوف محل برگزاری جوایز تونی (جایزه ویژه تئا‌تر) فرستاد.

بعضی از اعضای گروه در حالی که مشغول ساختن روبان قرمز بودند که جیمی آیرون یکی از مجری‌های چهل و پنجمین دوره جایزه تونی با روبان قرمزی بر روی سینه بر روی صحنه آمد. او اولین چهره سر‌شناسی بود که این روبان را به لباسش نصب کرد.

در عرض سه روز رسانه‌ها بالاخره متوجه موضوع شدند و موج آغاز شد. پس از‌ای اتفاق به گفته اوکنل، بسیاری از ستاره‌های هالیوودی با او تماس می‌گیرد واز او درباره این نماد می‌پرسند.

روبان قرمز موضوع اصلی صحبت محافل هنری در آن زمان شده بود. حالا دیگر کم و بیش آن را می‌شناختند. ستاره‌هایی چون بتی می‌دلر و ریچارد گیر نه تنها روبان را روی لباس خود نصب می‌کردند بلکه آزادانه درباره اینکه چرا این نماد مهم است با دیگران بحث می‌کردند.

روبان قرمز

روبان قرمز نماد حمایت از بیماران مبتلا به ایدز است

شهرت جهانی

جاناتان گبی متخصص نام‌های تجاری از سایت برند فارنسی در مورد طراحی روبان قرمز گفته است: «روبان قرمز آگاهی بخش اچ آی وی به نمادی قابل دسترس بدل شده که همبستگی، اراده، قدرت، اعتماد به نفس را یکجا با هم جمع کرده است.

رنگ قرمز باعث می‌شود توجه جهانی به ارتباط خونی انسان‌ها با یکدیگر جلب شود و حلقه شریان‌های همدلی را با هم یکی می‌کند.»

فرهنگ روبان بعد از شناخته شدن روبان قرمز در سراسر جهان همه گیر شد، سیاست مداران و بازیگران در فیلم‌ها هم روبان روی لباسشان آویزان کردند.

پیداش روبان قرمز و دیگر روبان‌ها به نظر برخی کار‌شناسان، دستاوردی مانند مارک‌های مشهور جهان و در برخی مواقع حتی مذهب داشته‌اند.

پس از موفقیت پیش بینی نشده روبان قرمز، روبان‌های آگاهی دهنده دیگری هم برای دیگر بیماری‌ها بوجود آمدند که روبان صورتی برای مقابله با سرطان پستان یکی از معروف‌ترین آنهاست.

تلاش‌های گروه ویژوال ایدز در دهه نود روبان قرمز را اصلی‌ترین نماد بیماری اچ‌آی‌وی_ایدز در سراسر جهان بدل کرد. نمادی که هر ساله در روز جهانی ایدز به شکل‌های مختلف از آن استفاده می‌شود.

۱۲ هنرمندی که در یک روز بهاری دور هم جمع شدند و روبان قرمز را بوجود آوردند، پس از آن دیگر هرگز با هم کارنکردند ولی روبان قرمز و مبارزه با بیماری همچنان ادامه دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.