شهاب باران "دوقلوها" پنجشنبه شب به اوج می رسد

به روز شده:  19:34 گرينويچ - پنج شنبه 13 دسامبر 2012 - 23 آذر 1391
شهاب

شهاب باران دوقلوها به اندازه بعضی از دیگر بارش ها شناخته شده نیست

شهاب باران سالانه صورت فلکی"دوقلوها" ساعات دیروقت پنجشنبه شب و اوایل جمعه به اوج خود می رسد.

این شهاب باران از اطراف ستاره "کستور" در این صورت فلکی نشات می گیرد.

در نیمکره شمالی صورت فلکی "دوقلو" (Gemini) در سمت چپ صورت فلکی "جبار" قرار دارد و ستارگان اصلی آن یک مستطیل کشیده را تشکیل می دهند.

علاقه مندان آسمان شب می توانند هر ساعت به طور متوسط بیش از ده شهاب ببینند که به دلیل باریکی هلال ماه نو آسانتر هم می شود.

این شهاب باران به دلیل عبور سالانه زمین از مسیر یک سیارک به نام "۳۲۰۰ پایتون" روی می دهد.

این سیارک ردی از ذرات (مثل سنگریزه) از خود به جا می گذارد و زمین هر سال از میان این ذرات عبور می کند. در نتیجه ذرات با سرعت ۳۵ کیلومتر در ثانیه به جو زمین برخورد می کنند و می سوزند که ردی نورانی به جا می گذارند.

رابرت مسی از انجمن سلطنتی نجوم به بی بی سی گفت: "برای کسانی که سنشان بالاتر است و پوست کلفت ترند اگر بیدار بمانند کانون شهاب باران ساعت دو صبح به بالای سر می رسد بنابراین شهاب ها از هر طرف می بارد. بیرون بروید، خودتان را خوب بپوشانید، روی یک صندلی راحت بنشینید، و از منظره لذت ببرید."

او گفت: "می تواند ساعتی ۳۰ شهاب ببارد، می تواند صد تا ببارد. اما این ها ارقام متوسط است. ممکن است ده دقیقه بگذرد چیزی نبینید یا ظرف ده دقیقه ۳۰ شهاب ببینید."

بارش "دوقلوها" در مقایسه با سایر شهاب باران ها مثل "برساوش" کمتر شناخته شده است، از جمله به این دلیل که هوای ماه دسامبر سرد است و احتمالا ابری.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.