افزایش شدید نرخ مرگ و میر در زنان سیگاری

به روز شده:  18:24 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391

بر اساس یک مطالعه جدید، زنانی که امروزه سیگار می‌کشند، احتمال مرگ آنها بر اثر این عادتشان، به مراتب بیشتر از دهه ۱۹۶۰ است.

تغییر عادت مصرف سیگار از جمله شروع به کشیدن سیگار در سن پایین‌تر و کشیدن سیگار بیشتر، عواملی هستند که در گسترش ابتلا به سرطان ریه مقصر شناخته شده‌اند.

نتایج این تحقیق که در سایت کلیک nejm.org منتشر شده، نشان می‌دهد که نرخ مرگ و میر ناشی از سیگار در زنان همپای مردان شده است.

پژوهش اخیر بر اساس بررسی پزشکی بیش از ۲ میلیون زن در آمریکا صورت گرفته است.

اولین نسل زنان سیگاری در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی شروع به مصرف سیگار کردند. در آن سالها احتمال مرگ بر اثر سرطان ریه در زنان سیگاری، نزدیک به سه برابر بیشتر از آنانی بود که هرگز لب به سیگار نزده بودند.

این در حالی است که در بررسی پرونده‌های پزشکی زنان در فاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، معلوم شد که احتمال مرگ بعلت سرطان ریه در زنان سیگاری، ۲۵ برابر زنان غیر سیگاری است.

این سیر صعودی، از همان الگویی که در مردان وجود دارد پیروی می‎‌کند. مردان در دهه ۱۹۸۰ به همین میزان از خطر مرگ بر اثر مصرف سیگار رسیدند.

دکتر مایکل تان، محقق ارشد این تحقیق گفت: "افزایش شدید ریسک در زنان سیگاری، چندین دهه پس از آنکه خطرناک بودن سیگار برای سلامتی محرز شد، ادامه داشته است. این افزایش، علی‌رغم آنکه زنان غالبا سراغ سیگارهای لایت با نیکوتین و تار کمتر می‌رفتند، پدید آمده است."

"با این اوصاف، مصرف سیگارهای لایت نه تنها تاثیری در کاهش خطر مرگ برای زنان نداشته، بلکه باعث تشدید خطر مرگ ناشی از انسداد مزمن ریوی در مردان سیگاری شده است. زیرا افراد پکهای عمیق تری به سیگار می‌زنند، تا میزانی نیکوتینی که نیاز دارند از ریه هایشان جذب شود."

بر اساس تحقیقی که سال گذشته منتشر شد، زنان سیگاری ده سال زودتر از زنانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، می‌میرند.

البته کسانی که در آن تحقیق، تا سن ۳۰ سالگی سیگار را ترک کردند، تقریبا به طور کامل از خطر مرگ زودرس بواسطه عوارض توتون در امان ماندند. در مقایسه، کسانی که تا ۴۰ سالگی ترک کردند، یک سال زودتر از بقیه مردند.

پروفسور سر ریچارد پیتو، هنگام سخنرانی درباره این تحقیق در دانشگاه آکسفورد گفت: "اگر زنان مانند مردان سیگار بکشند، مانند آنان خواهند مرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.