'مرد یک میلیون دلاری' ساخته شد

به روز شده:  19:56 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391

رکس برای فیلم مستندی به نام" چگونه انسان بیونیک بسازیم" ساخته شده است

دانشمندان با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی ها انسانی ساخته اند که اندام‌هایش را پروتزها و چیپ‌های پیشرفته تشکیل داده است. ساخت این مرد مصنوعی، نگرانی‌هایی را درباره سوء استفاده از این دستاورد علمی بشر ایجاد کرده است.

این مرد یک میلیون دلاری "رکس" نام دارد و دو دانشمند پیشرو در علم روبوتیک، ریچارد والکر و متیو گودن، سازنده آن هستند. این دو نفر، آخرین دستاوردهای ساخت پروتز را که میلیاردها دلار خرج آنها شده از بهترین آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های سراسر دنیا گردآوری کرده اند تا مرد مصنوعی را بسازند.

در این راه، آنها از مشورت دکتر برتولت مایر روانشناس سویسی استفاده کرده اند که بدون دست چپ متولد شده است. او از یک دست مصنوعی ۴۷ هزار دلاری استفاده می کند که پیشرفته ترین نوع پروتز محسوب می شود. اما با پیشرفت تکنولوژی، به‌زودی این دست مصنوعی کهنه و عقب مانده به نظر خواهد رسید.

آقای مایر می گوید: "وقتی بچه بودم از دست مصنوعیم متنفر بودم. دست پلاستیکی و قلابش در بعضی موارد به درد می خورد، اما غیرطبیعی به نظر می رسید و مردم را می ترساند. اما این دست مثل یکی از اعضای بدن خودم است. اگر از آن استفاده نکنم مثل این است که چیزی کم دارم."

دکتر مایر تجربه ساخت رکس را هیجان انگیز و ترسناک می داند: "دانش و تکنولوژی ممکن است به جایی رسیده باشد که بتوانیم اولین روزنه ها را برای عبور از محدودیت‌های تکامل ببینیم."

شعاع حرکتی دست رکس ۲۶ درجه است، یک درجه کمتر از دست انسان. این دست می تواند حرکت‌های مختلف را یاد بگیرد. عینک رکس از اشیا عکس می گیرد و آن را به میکروچیپی در شبکیه چشم می فرستد. این میکروچیپ پیام‌هایی الکتریکی برای مغز رکس می فرستد که آنها را به صورت شکل و حجم در می آورد.

اما به غیر از دست، اندام‌ها و اعضای دیگر رکس هم مصنوعی است و هر کدام در یک جای دنیا ساخته شده: چشم (دانشگاه کالیفرنیا)، گوش (دانشگاه مک کوآیر استرالیا)، قلب (شرکت سین کاردیا، آریزونا)، ریه و نای (بیمارستان رویال فری لندن)، طحال (دانشگاه ییل آمریکا)، لوزالمعده (دانشگاه دمونتفورت انگلیس)، پا ( دانشگاه ام آی تی آمریکا)، کلیه (دانشگاه کالیفرنیا) و خون (دانشگاه شفیلد انگلیس).

لی میجرز در سریال تلویزیونی مرد شش میلیون دلاری

به این ترتیب دانشمندان نه تنها جایگزین کردن اندام‌ها را مقدور دیده اند، بلکه به فکر بهبود کارکردهای اندام‌ها و اعضای بدن انسان هستند.

اما مثل بسیاری از پیشرفت‌های بشر در زمینه پزشکی، رکس موجب نگرانی های اخلاقی مهمی نیز شده است. به گفته پروفسور جورج آناس استاد اخلاق زیستی و حقوق بشر دانگاه بوستون: "ساختن گونه ای انسان جدید که ممکن است مثل فرانکشتین به جان خود ما بیفتد و اختیارش از دست ما در برود، ممکن است مخرب و مهارناپذیر شود".

از سوی دیگر، بسیاری از دانشمندان معتقدند که امکان ساخت قلب، ریه، طحال، چشم و اعضای دیگر، می تواند مشکل کمبود اهدا کنندگان عضو را برطرف کند و جان بسیاری را نجات دهد یا کیفیت زندگی بسیاری را بهبود ببخشد.

رکس که ۱۸۰ سانتی متر قد دارد، برای فیلم مستندی ساخته شده که کانال چهار تلویزیون بریتانیا آن را تولید کرده است.

برای بسیاری، رکس تحقق یک سریال تلویزیونی که در دهه هفتاد میلادی ساخته و پخش شد به نام " مرد شش میلیون دلاری" است. در این سریال که از تلویزیون ایران هم پخش می شد، فضانوردی به نام استیو آستین (که نقش او را لی میجرز بازی می کرد) پس از سقوط هواپیمایش تحت عمل جراحی قرار گرفت و دست و پا و چشمش با پروتز جایگزین شد و توانایی‌هایی خارق العاده پیدا کرد.

البته رکس، اندام‌های مصنوعی بیشتری از مرد شش میلیون دلاری دارد و تنها یک ششم او خرج برداشته است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.