اسکلتی که در پارکینگ پیدا شد متعلق به شاه ریچارد سوم است

به روز شده:  19:06 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

آسیب‌های جدی به اسکلت وارد شده، اما بررسی‌ها ثابت کرد که این اسکلت متعلق به ریچارد سوم است

پژوهشگران دانشگاه لستر تردیدی ندارند که اسکلت ریچارد سوم، پادشاه سابق بریتانیا را پس از بیش از پانصد سال یافته‌اند. این اسکلت ۵ ماه پیش در یک پارکینگ عمومی در شهر لستر پیدا شد و بررسی‌های وسیع، دانشمندان را متقاعد کرده که یک معمای تاریخی را حل کرده‌اند.

امروز جمعیت بسیاری در اطراف دانشگاه لستر جمع شده و خبرنگاران مثل مور و ملخ به این شهر ریخته بودند تا ببینند آیا اسکلت واقعا متعلق به ریچارد سوم هست یا نه.

دیروز دانشگاه لستر تصویری از جمجمه اسکلت را منتشر کرد. آسیبهای شدیدی که در این جمجمه دیده می شود با مستندات تاریخی که ریچارد سوم در میدان نبرد کشته شده تطبیق می کند، اما همه منتظر بودند تا امروز نتیجه آزمایشهای ژنتیکی روشن کند که آخرین پادشاه خاندان پلانتاجنت پیدا شده یا راز جسد او در هاله ای از ابهام باقی خواهد ماند.

"بدون هیچ تردید موجهی، این اسکلت ِ ریچارد سوم است." ریچارد باکلی باستان شناسی که هدایت تیم تحقیق را بر عهده داشت این جمله را که در کنفرانس خبری امروز بیان کرد. به این ترتیب مورخان آماده می شوند تا بخشی از تاریخ قرون وسطی بریتانیا را بازنویسی کنند.

دکتر "توری کینگ" متخصص ژنتیک این تحقیق، در کنفرانس خبری گفت: "سوال این بود که آیا می توانیم نمونه مناسب برای بررسی ژنتیکی را از استخوانها بدست آوریم و بسیار خوشحالم که بگویم، بله، توانستیم."

"دی ان ای اسکلتی که در حفاری از "گری فرایارز" پیدا شد با دی ان یکی از نوادگان ریچارد سوم تطبیق می کند. خلاصه اینکه شواهد ژنتیکی نشان می دهد که این، بقایای جسد ریچارد سوم است."

نخستین نشانه در اسکلتی که بیست و یکم شهریور در پارکینگی عمومی در مرکز شهر لستر پیدا شد حکایت از این می کرد که به احتمال زیاد این اسکلت ِ ریچارد سوم است. اسکلت متعلق به مردی بود ظریف جثه با اندامی تقریبا زنانه، با قوزی بر پشت و دو شکستگی در جمجمه (علت مرگ). در مجموع آثار ده ضربه (هشت ضربه به سر) و دو ضربه در نواحی دیگر بدن در اسکلت دیده می شد که همگی در زمان مرگ یا کمی بعد از آن وارد شده اند. تمام این ها با آنچه درباره ریچارد سوم دانسته می شد تطبیق می کرد.

اسکلت چگونه پیدا شد؟

اسکلت ریچارد سوم. دو قدمت سنجی مجزا با کربن رادیواکتیو نشان میدهد اسکلت متعلق به ۱۵۴۰-۱۴۵۵ است

"فلیپا لنگلی"، یکی از اعضای انجمن ریچارد سوم با پیگیری و مداومت زیاد، حفاری در محل پارکینگ را میسر کرد. یک روایت تاریخی می گفت که جسد ریچارد سوم در کلیسایی به نام "گری فرایرز" در لستر بدون تشریفات به خاک سپرده شده است. اما روایت دیگر می گفت که جسد او را به رودخانه انداخته اند.

لنگلی اما معتقد بود جسد دفن شده. مشکل اینجا بود که کلیسا در قرن شانزدهم تخریب شده و نشانی از آن باقی نمانده بود. با این حال بر اساس شواهد، محل تقریبی کلیسا مشخص شد. لنگلی درباره محل تقریبی دفن تحقیق کرد و بصورت "شهودی" محل دفن جسد را حدس زد. اما برای تعیین محل دقیق حفاری از رادار زمینی استفاده کردند.

پروفسور "لین فاکس هال" استاد بخش باستان شناسی دانشگاه لستر می گوید که آنها بیشتر به این دلیل پذیرفتند تحقیق را انجام دهند که محل کلیسا را پیدا کنند نه بقایای جسد ریچارد سوم را.

محلی که باید حفاری می کردند چند صدمتر مساحت داشت و آن را به سه قسمت کردند. در حفاری اولین قسمت اسکلت پیدا شد: اسکلت مردی گوژپشت با آثار ضربات جنگ. حفاری بخشهای دیگر ثابت کرد که پارکینگ واقعا در محل کلیسا قرار دارد.

اما برای اثبات اینکه اسکلت متعلق به ریچارد سوم است به شواهد محکم، یعنی تایید ژنتیکی نیاز بود.

در سال ۲۰۰۴ مورخی به نام "جان اشدون هیل" به زنی به نام "جوی ایبسن" که در کانادا زندگی می کرد تلفن کرد و گفت که در جستجوی اعقاب زنده ریچارد سوم است. او به جوی گفت از بررسی تبارشناختی خواهر ریچارد سوم یعنی "آن" به او رسیده و او نسل شانزدهم از فرزندان خواهر ریچارد سوم است. جوی چهار سال پیش درگذشت (پیش از حفاری و پیدا شدن اسکلت) اما پسرش مایکل، نجار ۵۵ ساله ای که در لندن زندگی می کند حاضر شد برای تطبیق ژنتیکی، نمونه بدهد. او اخیرا به "بوزورث"، میدان جنگی که ریجارد سوم در آن کشته شد رفت.

مایکل ایبسن نواده هفدهم ریچارد سوم فرزند ندارد. خواهر او هم فرزندی ندارد بنابراین نسل ریچارد سوم به احتمال زیاد ادامه نخواهد داشت

"در آن میدان ایستادم و با خودم فکر کردم ۵۰۰ سال پیش ریچارد سوم، اینجا مرده. احساس عجیبی داشتم که مرتب عجیب تر می شود، اینکه بخش بسیار کوچکی از من، اندکی از دی ان ای من، در او هم بوده. واقعا نمی دانم که می توانم این موضوع را هضم کنم یا نه".

اما چرا اشدون هیل بدنبال نوادگان خواهر ریچارد سوم رفت؟ یکی از دلایل اصلی این است که در تبارشناسی اعقاب پدری مسئله مشروع بودن فرزندان مطرح می شود که بررسی آن کار غیرممکنی است. بعلاوه، بجای دی ان ای که در هسته سلول یافت می شود، می توان دی ان ای میتوکندری، یعنی یکی از اجزای سلول را بررسی کرد که بیرون هسته قرار دارد. برخلاف دی ان ای هسته که نیمی از آن از پدر و نیمی از آن از مادر به ارث می رسد، دی ان ای میتوکندری فقط از مادر به ارث می رسد.

تبارشناسی از سمت پدری برای مورخان روشی بهتر است چون بهتر می توانند رد نسلی را بگیرند چون "نام خانودگی زنان بعد از ازدواج تغییر می کند".

"اما حداقل می شود تقریبا مطمئن بود- البته نه در همه موارد- که کسی که مادر فرزندی محسوب می شود واقعا مادر ژنتیکی او هم هست. این را در مورد پدر نمی توان گفت".

ریچارد سوم

آثار ضربه نیزه در ستون فقرات اسکلت پیدا شده است

ریچارد سوم (۱۴۸۵ – ۱۴۵۲) را آخرین پادشاه بریتانیا در قرون وسطی می دانند. با مرگ او در "جنگ رزها"، سلسله پلانتاجنت پس از ۳۳۱ سال منقرض شد. ریچارد سوم آخرین پادشاه بریتانیا است که در میدان نبرد کشته شده است و یکی از معدود پادشاهان این کشور است که با مراسم رسمی دفن نشده و محل دفنش نامعلوم بوده است. با مرگ او جنگ سی ساله رزها پایان گرفت و خاندان لنکستر بجای خاندان یورک بر تخت نشست و به این ترتیب هنری تودور با عنوان هنری هفتم پادشاه انگلستان شد.

دوران حکومت ریچارد سوم کوتاه بود. او حدود ۲ سال سلطنت کرد و در ۳۲ سالگی کشته شد. اما شاید نام او را بیش از هر چیز نمایشنامه شکسپیر زنده نگه داشته است. تصویر رایجی که از این پادشاه وجود دارد بیشتر از همین نمایشنامه گرفته شده، مردی بد طینت، گوژپشت و بیرحم که برای رسیدن به تاج و تخت، برادرزاده های خود ملقب به "شاهزاده های برج [لندن]" را کشت.

این شاهزاده ها تنها پسران ادوارد چهارم و در زمان مرگ او ۹ و ۱۲ ساله بودند، اما چون گفته شد که نامشروع هستند پادشاهی به برادر ادوارد چهارم یعنی ریچارد سوم رسید. این دو شاهزاده که در برج لندن نگهداری می شدند، بعدا ناپدید شدند و گفته می شود ریچارد سوم آنها را کشته اما شواهد مستندی از اینکه چه بر سر آنها آمده وجود ندارد و بسیاری در اینکه ریچارد سوم آنها را کشته باشد تردید کرده اند.

قدیمی ترین تصویر موجود از ریچارد سوم در کلیسای جامع لستر دیده می شود

اما این مرد که به بی رحمی معروف است، قوانینی هم برای بهبود حال رعایا وضع کرد که تا به حال باقی هستند.

برخی می گویند روایت شکسپیر از او تحت تاثیر تبلیغات خاندان تودور بود که بعد از کشته شدن ریچارد سوم به قدرت رسیدند و می خواستند با بدنام کردن او به حکومت خود مشروعیت بیشتری بدهند.

برخی نیز شکسپیر را متهم می کنند که با این نمایشنامه به استحکام خاندان تودور بر تخت سلطنت کمک کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.