نگرانی کارشناسان درباره کودکان نویسنده بدافزار

به روز شده:  14:36 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391

در بریتانیا کلاس‌های فوق برنامه متعددی راه‌اندازی شده‌اند که به کودکان برنامه‌نویسی می‌آموزند و از سوی شرکت‌هایی چون گوگل و مایکروسافت پشتیبانی می‌شوند

کارشناسان می‌گویند که کودکان حدوداً ١١ ساله در حال نوشتن برنامه‌های مخرب رایانه‌ای برای نفوذ به حساب‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های بازی هستند.

گزارشی از شرکت ضدویروس AVG جزئیات بیشتری از برنامه‌هایی را نشان می‌دهد که با هدف "سرقت" پول‌های مجازی طراحی شده‌اند.

در یکی از این موارد، پژوهشگران با استفاده از روش مهندسی معکوس موفق شدند یک برنامه "آماتوری" را شناسایی کنند که توسط کودکی در کانادا نوشته شده بود.

این شرکت معتقد است کودکان باید در برنامه‌نویسی کار "درست و نادرست" را بیاموزند.

یووال بن ایتسحاق مسؤول ارشد فناوری در شرکت AVG می‌گوید: "بیشتر مدارس افراد را برای برنامه‌نویسی در مقاطع پایین تحصیلی و پیش از آنکه به بزرگسالی برسند و درکی از آن چه که انجام می‌دهند داشته باشند، آموزش می‌دهند و این جریان در حال رشد است."

پژوهشگران دریافته‌اند که نمونه‌های بسیاری از نرم‌افزارهای مخرب برای بازی‌های محبوب کودکان موجود است که توسط کودکان نوشته می‌شوند.

پس از افشای کدهای چنین برنامه‌هایی مشخص می‌شود که بسیاری از آنها با زبان‌های برنامه‌نویسی ابتدایی مانند ویژوال بیسیک و سی‌شارپ نوشته شده‌اند و حاوی اشتباه‌های کودکانه هستند که رخ دادن آن از سوی هکرهای حرفه‌ای بعید به نظر می‌رسد.

سرقت داده‌ها

تصویری از برنامه‌ای که اطلاعات بازیکنان بازی ران‌سکیپ را می‌دزدد

در یکی از موارد، نمونه‌ای خاص از برنامه‌ای بررسی شد که برای تقلب در بازی Runescape نوشته شده بود. این بازی بیش از ۲۰۰ میلیون عضو نام‌نویسی‌شده دارد.

این برنامه Runescape Gold Hack نام دارد و به بازیکن‌ها قول می‌دهد که پول مجازی رایگان به آنها بدهد در حالی که کار اصلیش سرقت داده‌ها از کاربران و سوءاستفاده از آن است.

آقای بن ایتسحاق به بی‌بی‌سی توضیح داد: "وقتی پژوهشگرانمان متن برنامه را دیدند، به اطلاعات جالبی رسیدیم. متوجه شدیم که این بدافزار تلاش می‌کرد تا داده‌های مردم را بدزدد و آن را برای ایمیل مشخصی بفرستد. نویسنده بدافزار، به نرم‌افزار مخرب خود نشانی دقیق ایمیل، گذرواژه و اطلاعات دیگر خود را افزوده بود. جزئیاتی که نفوذگران باتجربه هرگز به بدافزار خود نمی‌افزایند".

آقای بن ایتسحاق افزود: "نشانی ایمیل این بدافزار به پسر ۱۱ ساله‌ای در کانادا تعلق داشت. اطلاعات کافی به دست آمده بود و حالا می‌شد شهری را که آن پسر در آن زندگی می‌کرد، شناسایی کرد. حتی توانستیم بفهمیم که والدین این پسر به تازگی برایش یک آیفون تازه جایزه خریده‌اند".

بسیاری از مدارس سراسر دنیا برنامه‌های آموزشی خود را تغییر می‌دهند تا به جای آن که کودکان یک مصرف‌کننده ساده برنامه‌ها باشند، توانایی برنامه‌نویسی به‌دست آورند.

در بریتانیا کلاس‌های فوق برنامه متعددی راه‌اندازی شده است که به کودکان برنامه‌نویسی می‌آموزند و از سوی شرکت‌هایی چون گوگل و مایکروسافت پشتیبانی می‌شوند.

مزایای برنامه‌نویسی

آقای بن ایتسحاق می‌گوید با افزایش توانایی کودکان، آموزش استفاده درست از مهارت‌های تازه، بیش از پیش مورد نیاز است.

او می‌گوید: "ما نمی‌توانیم بگوییم که چه تعداد کودک در سراسر جهان برنامه‌های مخرب می‌نویسند اما باور داریم که موارد بیشتری چون این مورد موجود است. شما به کودکانتان می‌آموزید که بدون پرداخت پول نمی‌توانید یک اسباب‌بازی را از آن خود کنید بنابراین من فکر می‌کنم این اندیشه باید وقتی که آنان برنامه هم می‌نویسند، یاد داده شود".

لیندا سندویک بنیانگزار باشگاه کد (Code Club) است که به کودکان ۹ سال به بالا می‌آموزد چگونه برنامه‌نویسی کنند.

او به بی‌بی‌سی گفت که سودهایی که از آموزش برنامه‌نویسی به کودکان به‌دست می‌آید به مراتب مهم‌تر از هر یک از خطرهایی است که AVG گزارش داده است.

خانم سندویک افزود: "ما انگلیسی، ریاضیات و علوم را به همه دانش‌آموزان می‌آموزیم چرا که آنها مسائل بنیادین درک هر جامعه‌ای هستند. همان علت برای فناوری دیجیتال هم صدق می‌کند. وقتی باسواد می‌شویم، نمی‌آموزیم که فقط بخوانیم، بلکه یاد می‌گیریم که بنویسیم. استفاده صرف از برنامه‌های کامپیوتر هم کافی نیست".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.