سازمان ملل متحد رهبران سابق یمن را تهدید به تحریم کرد

به روز شده:  00:59 گرينويچ - شنبه 16 فوريه 2013 - 28 بهمن 1391

پروسه گفتگو با هدف جذب گروه های حاشیه ای و حذف شده قرار است تا یک ماه دیگر آغاز شود

سازمان ملل متحد رهبران سابق یمن را تهدید به تحریم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد رییس جمهوری سابق یمن و معاون او را تهدید کرده اگر به دخالت در گذار دموکراتیک کشور ادامه دهند آنها را تحریم خواهند کرد.

شورای امنیت نام علی عبدالله صالح و علی سلیم البیض را در کنار دیگران آورده و در عین حال درباره احتمال انتقال پول و اسلحه به یمن ابراز نگرانی کرده است.

سفیر بریتانیا گفت چنین مداخله‌ای قابل قبول نخواهد بود.

لیال گرانت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل گفت: "چیزی که علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین نباید نادیده بگیرد فرایند گذار سیاسی و گفت‌وگوی ملی است که کاملاْ تحت حمایت جامعه‌ بین‌المللی است."

وی افزود: "ما کاملاْ از این فرایند پشتیبانی کامل می‌کنیم و اگر کسی در هر مقامی بخواهد این فرایند را نادیده بگیرد تحمل نخواهیم کرد."

موفقیت نادر

یمن مدعی شده ایران محموله ای موشک های زمین به هوا و کمربندهای انتحاری را به این کشور فرستاده است.

تمام ۱۵ عضو شورای امنیت با این بیانیه موافقت کرده اند.

باربارا پلت خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید شورای امنیت در سابقه عملکرد خود در قیام های اعتراضی در کشورهای عربی، یمن را علیرغم تمام مشکلات یک نمونه موفق می داند.

خبرنگار بی بی سی می گوید فشارهای شورای امنیت نقش ویژه ای در متوقف کردن یمن پیش از درگیری در یک جنگ داخلی ایفا کرد و توانست دو رهبر اصلی کشور را برای گذار دموکراتیک در یمن متقاعد کند

براساس این توافق آقای صالح با دریافت تضمین امنیتی دست از قدرت کشید و سیاستمداران کشور با تشکیل دولت ائتلاف ملی برای برگزاری انتخابات در زمستان ۲۰۱۴ آماده می شوند.

پروسه گفتگو با هدف جذب گروه های حاشیه ای و حذف شده قرار است تا یک ماه دیگر آغاز شود اما مقامات سازمان ملل متحد هشدار داده اند که این روند بسیار شکننده است و خطر شکست آن وجود دارد.

در بیانیه شورای امنیت در عین حال از گزارش هایی ابراز نگرانی شده که از خارج یمن و با هدف تضعیف پروسه گذار وارد کشور می شوند.

یمن بعد از کشف یک محموله اسلحه که مدعی شد از ایران به سوی این کشور فرستاده شده به شورای امنیت شکایت کرد و گفت ایران جنبش جدایی طلبان جنوب یمن را حمایت می کند.

یمن می گوید این محموله مجموعه ای از مواد ایرانی ساخت بمب، کمربندهای انتحاری، مواد منفجره، راکت، موشک های زمین به هوا، مهمات و نارنجک را شامل می شده است.

ایران این اتهام را با قاطیعت رد کرده و سازمان ملل درحال بررسی ادعاهای یمن است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.