پزشکان بریتانیا خواهان مقابله با چاقی مفرط شدند

به روز شده:  14:35 گرينويچ - دوشنبه 18 فوريه 2013 - 30 بهمن 1391

میزان چربی بدن خود را بسنجید

آکادمی کالج‌های سلطنتی پزشکی بریتانیا، خواهان وضع قوانین سخت گیرانه تری برای مبارزه با چاقی مفرط شده است.

افزایش مالیات ۲۰ درصدی بر نوشیدنی‌های شیرین گازدار و محدودیت زمان پخش تبلیغات تلویزیونی خوراکی‌های غیر مغذی از جمله خواسته‌های این نهاد صنفی پزشکان بریتانیاست.

این سازمان که نمایندگی حدود ۲۰۰ هزار پزشک را بر عهده دارد هشدار داده که چاقی به بحرانی در بریتانیا تبدیل شده است.

آکادمی کالج‌های سلطنتی پزشکی بریتانیا درخواست کرده که مالیات نوشیدنی‌های شیرین گازدار حداقل ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و پخش تبلیغات تلویزیونی برای خوراکی‌ها و تنقلات غیرمغذی پیش از ساعت ۹ شب یعنی زمانی که کودکان بیشترین مخاطبان تلویزیونی هستند، ممنوع شود.

این نهاد پزشکی می‌گوید که نوشابه‌های گازدار تاثیر زیادی بر افزایش چاقی دارد. آنها فرهنگی را مقصر می‌دانند که نوشیدن مثلا یک لیتر نوشابه گازدار شیرین در سینما را امری عادی می‌داند.

پروفسور ترنس استفنسون، رئیس آکادمی کالج‎های سلطنتی پزشکی بریتانیا می‌گوید: "بدون نوشابه‌های شکردار هم می‌توان زندگی کرد. این نوشابه‌ها فقط آب و شکر و کالری هستند. باید برای این نوشابه‌ها مالیات وضع کرد تا مردم ترغیب شوند نوشیدنی‌های سالم‌تری مصرف کنند."

بریتانیا از جمله کشورهایی است که بالاترین میزان چاقی مفرط را دارد

او که همزمان یک کمپین مبارزه با دخانیات را هدایت می کند، به بی‌بی‌سی گفت که در مبارزه با چاقی هم باید مانند مبارزه با مصرف سیگار سختگیری شود.

ممنوعیت تاسیس مراکز فروش غذای آماده (فست فود) در نزدیکی مدارس و مراکز تفریحی، اختصاص بودجه برای عمل‌های جراحی برای کاهش وزن، از دیگر توصیه‌های پزشکان بوده است.

هر چند به نظر نمی‌رسد که این توصیه‌ها به این زودی‌ها بتواند عملی شود.

دولت بریتانیا می‌خواهد با همراهی صنایع غذایی این کشور، تولید کنندگان مواد غذایی را تشویق کند تا داوطلبانه مقدار کالری تولیداتشان را کاهش دهند.

بریتانیا از کشورهایی است که بالاترین میزان چاقی مفرط را دارد و تقریبا از هر چهار نفر یک نفر دچار چاقی مفرط است.

پیش‌بینی شده است که این میزان تا سال ۲۰۵۰ دوبرابر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.