ایران اولین ماهواره مخابراتی خود را 'تا سال ٩٧ به فضا می‌فرستد'

به روز شده:  14:36 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

حمید فاضلی، رئیس سازمان فضایی ایران، گفته است که ایران تا سال ٩٧ اولین ماهواره مخابراتی خود به نام "ایران ست٣" را به فضا می‌فرستد.

آقای فاضلی گفته این ماهواره جایگزین پروژه ماهواره زهره شده است که پیش از این بنا بود به فضا فرستاده شود.

او گفته که به دلیل قطع برنامه‌های برون مرزی رادیو و تلویزیون دولتی ایران، شورای عالی امنیت ملی ایران دستور آغاز پروژه ایران‌ست را داده است.

رئیس سازمان فضایی ایران گفته که این پروژه از سال ٩٢ شروع می‌شود و در سال‌های ۹۵ و ۹۶ دو ماهواره ایران ست١ و ایران ست٢ پرتاب می‌شوند تا تکنولوژی‌های مرتبط با ایران‌ست٣ توسعه یابد.

ایران برای ساخت ماهواره مخابراتی زهره در سال ٨٣ با شرکتی روسی کلیک قراردادی ١٣٢ میلیون دلاری بسته بود. ماهواره‌ای که از سال ۱۳۵۶ موضوع ساخت آن مطرح شده بود و حال نیز به گفته رئیس سازمان فضایی ایران انجامش به حال تعلیق درآمده است.

پخش شبکه‌های ماهواره‌ای رادیو و تلویزیون دولتی ایران در ماه‌های اخیر از سوی شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات ماهواره‌ای کلیک قطع شده بود.

بعضی شرکت‌ها و کشورها ایران را متهم می‌کنند که با کلیک انداختن پارازیت فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی را مختل می‌‌کند.

ایران در سال‌های اخیر برنامه فضایی خود را توسعه داده و از جمله ماه گذشته اعلام کرد که موفق شده کلیک میمونی را در کاوشگری به فضا بفرستد و آن را دوباره زنده به زمین برگرداند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.