دانشمندان سه گونه مالاریای مقاوم به درمان شناسایی کردند

Image caption نیش شبانه آنوفل ماده باعث انتقال مالاریا به انسان می‌شود

دانشمندان سه گونه مالاریا را در کامبوج غربی شناسایی کرده اند که به یکی از داروهای اصلی ضد مالاریا به نام آرتمیسینین مقاوم هستند. این گونه ها از نظر ژنتیکی با دیگر گونه های مالاریا تفاوت دارند و در حال گسترش به کشورهای همسایه هستند.

دانشمندان کامبوج غربی را مرکز اصلی مقاومت دارویی به مالاریا می دانند. اولین بار مقاومت دارویی در این منطقه در سال ۲۰۰۸ گزارش شد.

دکتر الیوو میوتو استاد دانشگاه اکسفورد که محقق اصلی این پژوهش است می گوید" توانایی فوق العاده این انگل در جهش و مقاوم شدن، تمام داروهای موثری را که در چند دهه گذشته در اختیار داشتیم یکی بعد از دیگری بی اثر کرده است."

"در حال حاضر آرتمیسینین داروی موثری است و بهترین سلاحی است که در اختیار داریم اما باید آن را به همین شکل حفظ کنیم."

از میان چهار دسته اصلی مالاریا، گونه موسوم به فالسی پارم از همه خطرناکتر است و مقاوم شدن آن به درمان دانشمندان را نگران کرده تا در مقابل گسترش آن در آسیای جنوب شرقی و دیگر نقاط جهان کاملا خلع سلاح شوند.

این دارو در ترکیب با چند داروی دیگر در طی چند روز می تواند مالاریا را درمان کند. به همین دلیل دانشمندان درصدد هستند از این نوع مقاوم به درمان قدمی پیش بیفتند و جلوی مقاوم شدن آن را به آرتیمیسینین بگیرند.

به همین منظور دانشمندان هشتصد نوع پلاسمودیوم فالسی پارم را از سراسر دنیا جمع آوری و فرمول ژنتیکی آنها را تعیین کردند.

مقایسه ژنتیکی این گونه ها با گونه های یافت شده در کامبوج غربی نشان داد که سه گونه مالاریا در کامبوج غربی از نظر ژنتیکی با دیگر گونه ها فرق دارند و به آرتمیسینین مقاوم هستند؛ هر چند دانشمندان نمی دانند چه نوع جهشی این توانایی مقاومت در برابر دارو را ایجاد کرده است.

با این حال تعیین فرمول ژنتیکی این سه گونه به دانشمندان کمک می کند تا آنها را بسرعت در هر نقطه ای از دنیا شناسایی کنند.

سازمان بهداشت جهانی مقاومت به دارو را مهمترین دلیل گسترش مالاریا می داند. این بیماری در سال ۲۰۱۰، حدود ۲۱۹ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرد و جان ۶۶۰۰۰۰ نفر را گرفت.

۹۰ درصد موارد ابتلا به مالاریا در قاره آفریقا رخ می دهد.

در ایران نزدیک به یک میلیون نفر در مناطق مالاریاخیز زندگی می‌کنند، در استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان. بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی موارد مالاریا در ایران رو به کاهش است.

بیشتر مالاریایی که در ایران شایع است از نوع ویواکس است و مالاریای فالسی پارم فقط ۱۲ درصد موارد را تشکیل می‌دهد.

آمار سال ۲۰۱۲ سازمان بهداشت جهانی شمار مبتلایان و افراد مشکوک به مالاریا را در ایران ۳۲۳۹ نشان می‌دهد که ۱۵۲۹ موارد آن مهاجران کشورهای دیگر بویژه افغانستان هستند.

در افغانستان معضل مالاریا جدی تر است و حدود ده میلیون نفر در محدوده کانونهای مالاریا زندگی می‌کنند. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۲ سازمان بهداشت جهانی در این کشور حدود ۹۴۰ هزار نفر مشکوک به مالاریا هستند و تقریبا نیم میلیون مورد تایید شده مالاریا در این کشور شناسایی شده است.

محمد باقر قالیباف حسن روحانی علی اکبر ولایتی محمد غرضی محسن رضایی سعید جلیلی

مطالب مرتبط