نزدیک به نیمی از کمردردهای مزمن با آنتی‌بیوتیک بهبود پیدا می‌کنند

Image caption کمردرد بیماری شایعی است که هزینه های زیادی برای بیماران و دولتها دارد

نتایج تحقیقی که در دانمارک انجام شده نشان می‌دهد چهل درصد کمردردهای مزمن ممکن است علت میکروبی داشته باشند و با درمان آنتی بیوتیکی صد روزه بهبود پیدا کنند. یکی از برجسته‌ترین جراحان بریتانیا این تحقیق را تحولی بزرگ و شایسته دریافت جایزه نوبل پزشکی دانسته است.

این تحقیق را هانه آلبرت فیزیوتراپیست دانشگاه دانمارک جنوبی بر روی ۱۶۲ بیمار مبتلا به کمردرد مزمن انجام داده و نتایج آن را در نشریه اروپایی "ستون فقرات" منتشر کرده است. البته دو نشریه معتبر لنست و نشریه پزشکی بریتانیا از چاپ این مقاله خودداری کرده اند.

با این حال برخی از پزشکان صاحب‌نام این تحقیق را تحولی بزرگ دانسته و از آن استقبال کرده اند.

دکتر پیتر هملین جراح مغز و اعصاب بیمارستان کالج لندن می‌گوید این تحقیق می‌تواند به معنای "تجویز آنتی بیوتیک به جای نیمی از جراحی های ستون فقرات باشد".

به گفته کلاوس منیکه، پژوهشگر، این تحقیق نتیجه ده سال کار سخت بوده است: "وجود باکتری ناقض تمام آن چیزهایی است که ما محققان کمردرد تا به حال فکر می کردیم."

در این تحقیق پزشکان از بیماران نمونه برداری کردند و به دنبال عفونت در نمونه ها گشتند.

در نیمی از موارد نوعی باکتری پیدا شد که در اکثریت نمونه ها (۸۰ درصد) میکروبی بود به نام پروپیونی آکنه که عامل ایجاد آکنه است.

این میکروب معمولا در ریشه مو و شیارهای دندان زندگی می کند و ممکن است با مسواک زدن به خون راه پیدا کند، که البته در اکثر موارد هیچ اشکالی به وجود نمی آید مگر آنکه دیسک بین مهره جابه جا شده باشد و بیرون زده باشد (فتق دیسک بین مهره ای)، که در این صورت در مهره و دیسک ایجاد التهاب می کند.

در این تحقیق برای این بیماران به مدت صد روز آنتی بیوتیک تجویز شد. نتیجه، کاهش درد بیمارانی بود که بیش از ۶ ماه بود عذاب می کشیدند و MRI نشان می‌داد مهره هایشان آسیب دیده است.

درمان آنتی بیوتیکی طولانی مدت به این دلیل است که جریان خون در دیسک کم است و برای اینکه آنتی بیوتیک به حد کافی به موضع برسد باید به مدت طولانی تجویز شود.

اما نباید این کشف را به‌سادگی به معنی تجویز آنتی بیوتیک به‌جای جراحی دید. برای این کار باید MRI انجام شود و اگر ضایعه ای به نام ضایعه "مودیک" دیده شد آنگاه می توان آنتی بیوتیک تجویز کرد. MRI هزینه دارد و برای یافتن ضایعه مودیک نیاز به متخصصان آموزش دیده وجود دارد.

به گفته هانه آلبرت نشریه های معتبر پزشکی از چاپ این تحقیق خودداری کرده اند چون این کار "جرات" می خواسته و تفکر رایج را زیر سوال می‌برده است: "بعد از اینکه سه نشریه این تحقیق را رد کردند به سردبیر نشریه ستون فقرات نامه نوشتم و پرسیدم آیا شجاعت انتشار آن را دارد یا نه؟"

از این رو، این تحقیق را به کشف هلیکوباکتر پایلوری در ۳۰ سال پیش تشبیه کرده اند. برای سالیان دراز زخم معده و دوازدهه محصول تغذیه و عادت های بد دانسته می شد، اما کشف هلیکو باکتر تحولی اساسی در درمان این بیماریها ایجاد کرد و آنتی بیوتیک، اساس درمان شد.

با این حال دکتر آلبرت تاکید می کند: "ما برای اینکه بیماران از پزشکانشان آنتی بیوتیک بخواهند تبلیغ نمی کنیم. ما می خواهیم بیماران را از این بیماری آگاه و پزشکان را درباره آن آموزش دهیم. ما می خواهیم هم از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک و هم از جراحی بی مورد جلوگیری کنیم."

مطالب مرتبط