آنجلینا جولی نه اولی نه آخری؛ زنان در معرض سرطان پستان

آنجلینا جولی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان به تازگی تحت دو عمل جراحی قرار گرفت و هر دو پستانش برداشته شد. پزشکان به او گفته بودند که احتمال ابتلایش به سرطان پستان ۸۷ درصد است. اما این رقم چطور به دست آمده بود و احتمال ابتلای هر زن به سرطان پستان بر چه مبنایی تعیین می‌شود؟

احتمال ابتلای آنجلینا جولی به سرطان پستان خیلی بالا بود، چون ژنی را که جهش پیدا کرده و عامل سرطان پستان است، از مادرش به ارث برده بود. مادر او بر اثر ابتلا به سرطان در ۵۶ سالگی درگذشت.

این ژن در تمام افراد وجود دارد، ولی احتمال جهش آن تنها یک در هزار است و هرکس که این ژن را به صورت جهش‌دار و معیوب داشته باشد، احتمال ابتلایش به سرطان پستان بین ۵۰ تا ۸۰ درصد است.

اما احتمال ابتلای آنجلینا جولی به سرطان پستان از این رقم هم بیشتر بود، چون عوامل دیگری همچون پیشینه خانوادگی در برآوردهای پزشکی در نظر گرفته می‌شود.

دکتر کت آرنی، از پژوهشگران ارشد موسسه پژوهش‌های سرطان در بریتانیا می‌گوید: "برنامه‌های کامپیوتری متعددی هستند که می‌توانید اطلاعات ژنتیکی، پیشینه خانوادگی و دیگر مسائل را در آنها وارد کنید تا احتمال ابتلایتان به سرطان را برآورد کنند."

اما اگر ژن معیوب و جهش‌دار نداشته باشید، چقدر احتمال دارد به سرطان پستان مبتلا شوید؟

براساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، این بیماری هم‌اکنون "هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای توسعه‌یافته در مقایسه با دیگر انواع سرطان بیشترین نرخ ابتلای زنان را دارد" و تعداد مبتلایان به آن در بسیاری از کشورها رو به افزایش بوده است.

بخشی از روند رو به رشد ابتلای زنان به سرطان پستان با این استدلال پاسخ داده می‌شود که در شرایط کنونی، امید به زندگی و طول عمر افراد بیشتر شده است و سرطان، نوعی بیماری است که اغلب، افراد مسن را گرفتار می‌کند.

در بریتانیا احتمال ابتلا به سرطان پستان تا قبل از ۳۰ سالگی در زنان بسیار کم در حد یک نفر از هر دو هزار نفر است. این احتمال تا قبل از ۵۰ سالگی به دو درصد می‌سد و در دوره قبل از ۷۰ سالگی احتمال ابتلای زنان به سرطان پستان به ۷.۷ درصد می‌رسد.

البته افزایش طول عمر افراد تنها دلیل بالا بودن تعداد مبتلایان به سرطان پستان نیست.

دکتر آرنی می‌گوید: "نرخ ابتلا به سرطان پستان بین زنان جوان در حال افزایش بوده است و چندین دلیل برای این روند ارائه می‌شود، یکی این که می‌دانیم شیوه زندگی زنان در حال تغییر است و اضافه وزن و نوشیدن الکل زیاد، خطر ابتلا به سرطان پستان را بیشتر می‌کند."

Image caption تغذیه نوزاد با شیر مادر احتمال ابتلای زنان به سرطان پستان را کم می‌کند

تغییر رویکرد افراد نسبت به تولید مثل هم عامل موثر دیگری است. براساس داده‌های موسسه پژوهش‌های سرطان در بریتانیا، برآورد می‌شود که به ازای هر یک سالی که یک زن بالغ، مادرشدن را به تاخیر می‌اندازد، احتمال ابتلایش به سرطان پستان ۳ درصد بیشتر می‌شود.

زنانی که شیر خود را به نوزاد می‌دهند، خطر ابتلایشان به سرطان پستان را کاهش می‌دهند. هرچه مادر مدت بیشتری به نوزادش از پستان خود شیر بدهد ، میزان پیشگیری و مبتلا نشدنش به این نوع سرطان کاهش بیشتری می‌یابد. برآورد شده است که هر زن به ازای هر ۱۲ ماه دادن شیر پستان به نوزاد، خطر ابتلایش به سرطان پستان ۴ درصد کمتر می‌شود.

شاید با در نظر داشتن این واقعیت، بشود توضیح داد که چرا احتمال ابتلای زنان در کشورهای پیشرفته و صنعتی به سرطان پستان بیشتر است.

در مقابل، احتمال ابتلای زنان آفریقایی به سرطان پستان چهار برابر کمتر است، چون در سنین کم بچه‌دار می‌شوند و اغلب برای مدتی طولانی کودکانشان را از شیر پستان مادر تغذیه می‌کنند.

از سوی دیگر، نرخ بهبود زنان مبتلا به این بیماری در کشورهای توسعه‌یافته بیشتر است.

براساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی "نرخ زنانی که از سرطان پستان جان سالم به در می‌برند، از بیش از ۸۰ درصد در آمریکای شمالی، سوئد و ژاپن شروع می‌شود و به حدود ۶۰ درصد در کشورهایی با سطح درآمد کم و زیر ۴۰ درصد در کشورهایی با درآمدهای پایین می‌رسد."

البته با در نظر داشتن افزایش تعداد موارد ابتلا به سرطان پستان بین زنان در مناطق مختلف جهان، این سوال همچنان باقی است که چند نفر از زنان برای کاهش احتمال ابتلای خود به این بیماری حاضرند کاری را بکنند که آنجلینا جولی کرد؟

مطالب مرتبط