'بهبود' وضعیت اینترنت در ایران

کاربران اینترنت در ایران می‌گویند که در روزهای اخیر دسترسی‌شان به اینترنت بهتر شده است.

در هفته‌‎های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بسیاری از کاربران از کندی غیرمعمول اینترنت و همچنین دشواری استفاده از برخی از سرویس‌ها، از جمله جی‌میل و پیام‌رسان‌هایی مثل اسکایپ و پیام‌رسان تلفنی وایبر خبر می‌دادند.

همچنین روش‌های معمولی که کاربران برای دور زدن فیلترینگ دولتی اینترنت به کار می‌بردند غیرقابل استفاده شده بودند.

اما هم‌اکنون بسیاری از کاربران می‌گویند که این مشکل‌ها برطرف شده است. اغلب آنان بهبود سرعت اینترنت را با پایان انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی حسن روحانی مرتبط می‌دانند. البته مقام‌های دولتی به دفعات گفته‌اند که مشکلات اینترنت ایران در مسایل سیاسی ریشه ندارد.

یکی از مخاطبان فیسبوک بی‌بی‌سی فارسی درباره وضعیت اینترنت گفته است: "بهتر نشده ولی از قطعی خبری نبود چون ما منتظر قطعی اینترنت و تلفن همراه ، تو این روزا بودیم."

چهار سال پیش، از روز انتخابات ریاست جمهوری محدودیت‌های شدیدی بر شبکه موبایل و اینترنت ایران اعمال شد. سرویس پیام کوتاه موبایل تا چند ماه در تهران قطع بود و استفاده از اینترنت در روزهای مشخص دشوار و حتی برای بسیاری از کاربران ناممکن بود.

اما به نظر می‌رسد در انتخابات ریاست جمهوری این دوره با این که مشکلات استفاده از اینترنت قبل از رای‌گیری افزایش پیدا کردند، پس از اعلام نتیچه انتخابات به طور محسوسی کم شده‌اند. از روز شنبه استفاده از سرویس‌های پیام‌رسان اسکایپ، اووو، وایبر و واتس‌اپ ممکن شده است.

علاوه بر این کاربران می‌توانند از مسیرهایی که پیش از انتخابات برای دور زدن فیلترینگ استفاده می‌کردند، دوباره به سایت‌ها و سرویس‌های فیلترشده برسند.

البته به نظر می‌رسد این بهبود وضعیت اینترنت برای همه کاربران و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی متفاوت یکسان نبوده است. برخی از کاربران هم می‌گویند به رغم بهبود نسبی هنوز سرعت اینترنت نوسان دارد. علاوه بر این فیلترینگ سایت‌ها همچنان به جای خود باقی است.

شیوا، برای فیسبوک بی‌بی‌سی فارسی نوشته: "توقعات رفته بالا به این چیزا راضی نمی شیم، فیلترینگ باید برداشته شه از ریشه، ریشه کن شه ان شاالله."

مطالب مرتبط