وزیر بهداشت ایران: سونامی بیماری‌های غیرواگیر در راه است

Image caption دکتر محمدحسن طریقت منفرد می‌گوید که ایران بیش از ۱۲۰ هزار پزشک دارد

دکتر محمدحسن طریقت منفرد، وزیر بهداشت ایران در مورد شیوع بیماری‌های غیرواگیر هشدار داده و آن را به سونامی تشبیه کرده است.

دکتر طریقت منفرد امروز (دوشنبه ۱۷ تیر) در مراسم بزرگداشت روز جهانی جمعیت در تهران گفت که ایران هم "مانند دیگر نقاط دنیا و حتی بیشتر از آنها گرفتار تغذیه ناسالم" است.

وزیر بهداشت به مشکلات فراوانی "در زمینه تولید، نگهداری و فرآوری مواد غذایی" اشاره کرد و افزود: "اگر سبک زندگی اصلاح نشود ، گرفتاری‌های غیرقابل پیش‌بینی به وجود می‌آید بنابراین یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت، اصلاح سبک زندگی است."

نظام مراقبت عوامل خطر بیماری‏های غیر واگیر از سال ۱۳۸۳ آغاز شده است. به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی نظام مراقبت عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر، این بیماری‌ها "که گاه از مهمترین آنها با عنوان بیماریهای مزمن نیز یاد می‌شود، هم اینک در حدود ۴۳ درصد بار بیماری‌ها را در بر می‌گیرند و با روندی فزاینده در حال اشغال جایگاه نخست در فهرست بار بیماری‌ها هستند."

بنا به آمار سازمان بهداشت جهانی،بیماری‌های غیر واگیر ۶۳ درصد تمام مرگ‌ها را در دنیا شامل می شود (۳۶ میلیون مرگ از ۵۷ میلیون مورد مرگ در دنیا).

۸۰ درصد موارد مرگ ناشی از این بیماری‌ها در کشورهای فقیر یا با درآمد متوسط رخ می‌دهد.

در گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره ایران که سال ۲۰۱۱ منتشر شده (آمارها مربوط به سال ۲۰۰۸ است)، ایران در رده کشورهای با درآمد متوسط پایین قرار گرفته است و تعداد مرگ به علت بیماریهای غیرواگیر نزدیک به سیصد هزار نفر است که ۲۴ در صد موارد مرگ افراد زیر شصت سال را تشکیل می دهد. (سالی حدود هفتاد هزار نفر؛ آمار جهانی سالی ۹ میلیون نفر).

سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که ۷۲ درصد تمام مرگ‌ها در ایران به علت بیماریهای غیرواگیر باشد.

دکتر طریقت منفرد پیش از این هم در سخنانی پیش از نماز جمعه تهران به مشکلات تغذیه‌ای جامعه اشاره کرده و گفته بود "مواد غذایی ناسالم دلیل اصلی گسترش بیماریهای غیرواگیر است."

به نظر وزیر بهداشت یکی از مهمترین راه‌های اصلاح سبک زندگی مردم بهبود تغذیه است. او پیش از این عنوان کرده بود "مصرف نمک در کشور دو برابر استاندارد جهانی است" و از این رو ۲۰ درصد جمعیت بزرگسال ایران مبتلا به فشار خون بالا هستند که نیمی از آنها از بیماری خود مطلعند و فقط یک چهارم آنها درمان می‌شوند.

تغذیه نامناسب یکی از دلایل چاقی است و بیش از نیمی از جمعیت ایران اضافه وزن دارند (آمار جهانی ۱.۵ میلیارد نفر).

سیگار کشیدن و کم تحرکی هم عومال رفتاری خطرساز هستند و در ایران ده درصد جمعیت سیگار می‌کشند و ۳۵ درصد تحرک کافی ندارند.

در مورد رشد جمعیت، به گفته وزیر بهداشت، ایران در کنترل جمعیت "به مراتب سریعتر" از برنامه عمل کرده، "به طوری که میانگین نرخ رشد جمعیت از بالای شش به ۱.۸ رسیده" در حالیکه هدف برنامه ۲.۱ بوده است.

البته وزیر بهداشت اضافه کرد "در اجرای سیاستهای جمعیتی تندروی شده" که باید به همان سرعت و "طبق قوانین به ویژه خط مشی‌های مقام ولایت" اصلاح شود، اما "ضرورتی ندارد از روش‌های سالم و بهداشتی کنترل بارداری جلوگیری کنیم."

دکتر طریقت منفرد همچنین از رشد هم‌جنس‌گرایی در کشورهای غربی ابراز تاسف کرد و گفت در چنین مواردی نباید از غرب تبعیت کرد.

وزیر بهداشت در مورد مشکلات جوانان بر اهمیت ازدواج به موقع، جلوگیری از جدایی، آموزشهای اعتقادی و اجتماعی و اشتغال معقول تاکید کرد.

او همچنین به اعتیاد به مواد مخدر و مواد روانگردان جدید اشاره و از کشورهای همسایه که سیاستی برای کنترل مواد مخدر ندارند انتقاد کرد.

در مورد اشتغال جوانان دکتر طریقت منفرد گفت "آنقدر که کشور به نیروی ماهر نیاز دارد، به نیروی دانشگاهی نیاز ندارد" و ما اخیرا متوجه این "پدیده غیرمعقول" شده‌ایم.

مطالب مرتبط