گروهی از مجلات علمی، مقالات ایرانی را تحریم کردند

بی‌بی‌سی فارسی مطلع شده که گروه انتشاراتی تیلور و فرانسیس، که ناشر مجموعه‌ای از مجلات و کتب علمی عمده است، از مجلات زیرمجموعه خود خواسته که مقررات تحریم ایران را که از طرف ایالات متحده و اتحادیه اروپا وضع شده، رعایت کنند.

مطابق سیاست جدید این مجموعه انتشاراتی، مجلات زیرمجموعه آن باید خود را با سیاست وزارت خزانه‌داری آمریکا، که شهروندان آمریکایی را از مداخله در روند انتشار مقالات ایرانی بازمی‌دارد، تطبیق دهند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا حکم کرده که شهروندان این کشور از هر رابطه‌ای با نویسندگانی که مستقیم و غیرمستقیم به "بخش‌های سیاسی و نهادهای دولتی ایران و یا هر نهادی که به هر ترتیبی وابسته به بانک مرکزی ایران است" خودداری کنند.

گروه انتشاراتی تیلور و فرانسیس گفته که این تحریم‌ها "شامل همه نهادهای آموزشی و پژوهشی ایران نمی‌شوند، مگر اینکه این نهادها مستقیما از طرف دولت ایران تامین مالی شوند."

پیش از این نیز انتشارات هلندی الزویر (Elsevier)، ناشر تعداد زیادی از مجلات علمی معتبر، سردبیران، داوران و ویراستاران آمریکایی خود را از پذیرش مقاله‌های پژوهشگران ایرانی که در سازمان‌های دولتی کار می‌کنند، منع کرده بود.

علاوه بر منابع مالی مقالات علمی نویسندگان ایرانی، محتوای آنها نیز ممکن است موجب تحریمشان شود.

مقالاتی که درباره سیاست‌گذاری علوم نظامی و علوم و فناوری هسته‌ای باشند در صدر محتوای تحریم‌شده قرار دارند. علاوه بر اینها مهندسی نفت و محصولات مرتبط از موضوعاتی هستند که باعث تحریم مقاله نویسندگان می‌شوند.

مطالب مرتبط