پیام‌رسان بلک‌بری به اپل و اندروید می‌آید

تا چند روز دیگر کاربران برای دسترسی به سامانه پیام‌رسان بلک‌بری (BBM) دیگر نیازی به گوشی‌های بلک‌بری نخواهند داشت.

برنامه پیام‌رسان بلک‌بری (BBM) در روزهای آتی برای دستگاه‌های اندرویدی و اپل به رایگان در دسترس عموم خواهد بود. اما هنوز وجود برنامه مشابه برای دستگاه‌های بر پایه ویندوز تایید نشده است.

این در حالی است که بنا بر گزارش وال استریت ژورنال، بلک‌بری تا پیش از پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، قرار است ۴۰% کارکنانش را اخراج کند.

بنابر گفته کارشناسان گسترش خدمات پیام‌رسان بلک‌بری به گوشی‌های دیگر، راه حلی هوشمندانه برای بازگشت به اوج است.

کریس گرین تحلیلگر فناوری در بخش اروپایی گروه دیویس مورفی می‌گوید: «بلک‌بری که از نظر فروش در برهه سختی به سر می‌برد، در حال واگذاری سهم بازار خود به تلفن‌های ویندوزی است و نیاز به راهی برای توقف این روند دارد و این کار بهتر از دست روی دست گذاشتن است».

Image caption BBM از این پس برای پلتفرم‌های دیگر در دسترس خواهد بود

او می‌افزاید: «ارائه این (برنامه) در سیستم‌عامل‌های دیگر، درخواست‌ها برای پیام‌رسان بلک‌بری را گسترش می‌دهد».

پیام‌رسان بلک‌بری برای دستگاه‌های اندرویدی که سیستم‌عامل Ice Cream Sandwich (بستنی نانی) یا Jelly Bean (لوبیای ژله‌ای) دارند روز شنبه قابل دریافت خواهد بود. دارندگان دستگاه‌های اپل که سیستم‌عامل iOS شش یا هفت داشته باشند هم روز یکشنبه می‌توانند نسخه ویژه این پیام‌رسان را دریافت کنند.

اندرو باکینگ، نایب رئیس بلک‌بری گفته است: «با بیش از یک میلیارد گوشی اندرویدی، آی‌اواس و بلک‌بری در بازار و موجود نبودن یک پیام‌رسان همه‌گیر برای گوشی‌ها، حالا زمان مناسبی است تا پیام‌رسان بلک‌بری به سوی مشتریان اندروید و اپل بیاید».

بازسازی دوباره

پیام‌رسان BBM به عنوان "گوهر تاج" بلک‌بری شناخته شده و خدماتش را برای انبوهی از کاربران ارائه می‌دهد. ارائه این سامانه برای عموم درآمد تازه‌ای به این شرکت نخواهد افزود و به گفته آقای گرین حتی هزینه‌بخش هم است.

آقای گرین می‌گوید: «این شرکت نیاز به بازسازی دوباره دارد و این کار با تمرکز روی نرم‌افزارهای این شرکت انجام می‌شود. این که این پیام‌رسان پولی شود، مجوز محصولات فروخته شود یا به سراغ شریک و سرمایه گذاری تجاری برویم، هنوز روشن نیست. در حال حاضر همه این گزینه‌ها روی میز است».

مدیر اجرایی بلک‌بری تورستن هینز این طرح را در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان این شرکت در ماه مه افشا کرده بود.

آقای هینز در آن زمان گفته بود که این حرکت یک « خودباوری» است و به برنامه پیام‌رسان بلک‌بری اجازه می‌دهد که راه‌حلی برای یک پیام‌رسان چندسکویی مستقل باشد». اتفاق اخبر می‌تواند تهدیدی برای برنامه‌های پیام‌رسان دیگری چون اسکایت و واتس‌اپ به حساب بیاید.

مطالب مرتبط