هلندی ها می گویند باید مثل سم از شکر پرهیز کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در برنامه این هفته به سه خبر پرداخته شده است: درخواست مقام‌های آمستردام برای وضع مالیات بر شکر به دلیل آنکه می گویند مثل سم برای بدن مضر است؛ کشف شواهدی در نقض این برداشت که در مریخ گاز متان وجود دارد، گازی که می تواند در حضور موجودات زنده پدید آید؛ و توصیه بعضی نهادهای بهداشتی بریتانیا برای ارائه واکسنی برای محافظت از پسرها در برابر ویروس اچ پی وی که از طریق تماس جنسی منتقل می شود و می تواند سرطان زا باشد.

"شکر سم است"

Image caption دانشمندانی بوده اند که شکر را با سم مقایسه کرده اند

مقام های بلندپایه بهداشت عمومی در هلند لقب ترسناکی به شکر داده اند: "خطرناک ترین اعتیادآور زمانه" و خواستار وضع مقرراتی بر فروش و مصرف شکر شده اند.

پال ون در ولپن سرپرست سازمان خدمات بهداشت عمومی شهر آمستردام خواستار اعمال مالیات و همچنین اخطارهایی مثل برچسب سیگارها بر نوشیدنی های شکردار است.

دکتر ریچارد جانسون استاد پزشکی در دانشگاه کلورادو آمریکا که در مورد تاثیر شکر بر بدن انسان تحقیق کرده است در مصاحبه ای با کانال پنج رادیو بی بی سی گفت: "شکر یک سم نیست، به آن معنی سمی نیست، مشکل زیاده روی در مصرف شکر است، مشکل این است که بیشتر مردم بیش از آنکه باید شکر مصرف می کنند و همینجاست که اصل مشکل نهفته است."

مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک سعی کرده است نوشابه های فوق العاده بزرگ را در این شهر ممنوع کند اما تلاش های او با شکست مواجه شده.

دکتر جانسون در مورد احتمال موفقیت این طرح در آمستردام می گوید: "فکر می کنم بله، اوایل قرن نوزدهم در انگلستان بر شکر مالیات بسته می شد و خیلی هم بر میزان مصرف آن موثر بود. بعد در طول قرن به تدریج مالیات شکر کاهش داده شد و بالاخره روز ۲۳ آوریل ۱۸۷۴ ویلیام گلدستون نخست وزیر وقت، مالیات شکر را کاملا لغو کرد. و بعد از آن مصرف شکر به شدت افزایش یافت یعنی ۵ برابر شد که تا حدودی به خاطر لغو مالیات بود. بنابراین من فکر می کنم بستن مالیات می تواند آثار مفیدی بر میزان مصرف شکر داشته باشد."

در یک دهه اخیر تلاش هایی به خصوص در مدارس صورت گرفته است تا از مصرف خوراکی های شکردار در میان دانش آموزان کاسته شود.

دکتر جانسون می گوید: "آموزش نقش اساسی دارد. من فکر می کنم نوشابه ها و امثال آن باید برچسب هایی بخورند که شواهد کاملا قانع کننده موجود دایر بر تشدید خطر ابتلا به دیابت و چاقی مفرط در اثر مصرف اینها را منعکس کند."

"فکر می کنم مشکل اصلی مربوط به مصرف شکر به مصرف نوشیدنی های شکردار مربوط می شود، چون در یک نوبت و با سرعت زیاد مقدار خیلی زیادی شکر وارد بدنتان می شود. بنابراین من فکر می کنم آموزش خوب است، برچسب زدن بر نوشابه ها و بستن مالیات بر شکر مفید است. من طرفدار چنین اقدامی هستم."

اکنون بسیاری از کارشناسان امیدوارند هلندی ها با پیشگامی در این زمینه الگویی برای دیگران شوند.

"پسرها هم باید واکسن اچ پی وی دریافت کنند"

Image caption اچ وی وی از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی به طیفی از سرطان ها مرتبط است و در بریتانیا واکسنی برای دختران برای جلوگیری از سرطان گردن رحم وجود دارد.

اکنون هیات بهداشت عمومی و انجمن بریتانیایی بهداشت جنسی و اچ آی وی می گویند که پسرها هم باید واکسن دریافت کنند.

اما وزارت بهداشت بریتانیا می گوید که قصد گسترش برنامه واکسینه سازی را ندارد.

آلودگی به اچ پی وی که از طریق تماس جنسی حاصل می شود با سرطان آلت تناسلی، دهانه رحم، مقعد، دهان و گلو ارتباط دارد.

در بریتانیا دختران ۱۲ و ۱۳ ساله واکسن اچ پی وی دریافت می کنند. استرالیا تنها کشوری است که علاوه بر دخترها، پسرها را هم واکسینه می کند.

پروفسور جان اشتون از هیات بهداشت عمومی گفت به نظر می رسد آمیزش جنسی از طریق دهان یکی از عادت های معمول در میان جوانان باشد و ظاهرا این پدیده تا حدودی علت افزایش سرطان دهان است.

به گفته او مساله آمیزش جنسی دهانی باید بخشی از آموزش در مدارس باشد و ارائه این واکسن به همه مردان بررسی شود.

او گفت کاهش خطر سرطان به نفع همه مردان است اما این مساله به خصوص در میان مردان همجنسگرا صادق است.

کاهش میزان شیوع این ویروس در زنان به کاهش آن در مردان هم کمک می کند اما نه در همجنسگرایان.

جنت ویلسون رئیس انجمن بریتانیایی بهداشت جنسی و اچ آی وی گفت که لازم است به مساله فقدان برنامه واکسینه سازی برای حفاظت از مردان همجنسگرا از نوعی که برای دختران وجود دارد رسیدگی شود.

با این حال یک مقام وزارت بهداشت گفت که براساس شواهد علمی موجود طرحی برای ارائه واکسن اچ پی وی برای مردان وجود ندارد.

مریخ متان ندارد؟

Image caption تصاویر ماهواره ای از مریخ حاکی از وجود گاز متان بود

ناسا می گوید که کاوشگر "کیوریاسیتی" (کنجکاوی) که بر مریخ مستقر است اطلاعاتی جمع آوری کرده که نشان می دهد محیط مریخ حاوی گاز متان نیست.

این برای محققان غافلگیرکننده است زیرا داده های قبلی که توسط دانشمندان آمریکایی و غیرآمریکایی گزارش شده بود حاکی از ردیابی گاز متان بود.

آزمایشگاه سیاری که هم اکنون در مریخ می گردد آزمایش های مفصلی برای ردیابی آثار متان در مریخ انجام داده است.

اینکه آیا اتمسفر مریخ حاوی متان بوده سالهاست موضوع مورد علاقه دانشمندان است زیرا به طور بالقوه نشانه وجود حیات است، هرچند این گاز در فقدان موجودات زنده هم می تواند وجود داشته باشد.

مایکل مایر دانشمند اصلی ناسا در بخش اکتشاف مریخ گفت که این نتیجه گیری مهم به تلاش ها برای بررسی احتمال وجود حیات در مریخ جهت می دهد.

به گفته او این نتیجه احتمال وجود میکروب های تولیدکننده متان را کم می کند، اما انواع میکروب های زیاد دیگری هستند که متان تولید نمی کنند.

کنجکاوی از اکتبر ۲۰۱۲ تا ژوئن ۲۰۱۳ نمونه هایی از اتمسفر مریخ را تست کرد و اثری از متان نیافت.

کریس وبر نویسنده مطالعه تازه گفت که اگر متان یافت می شد هیجان انگیز می بود اما آنها اطمینان زیادی به دقت ابزارهای مریخ نورد دارند.

متان وافرترین هیدروکربن موجود در منظومه شمسی است. هر ملکول آن حاوی یک اتم کربن است که به چهار اتم هیدروژن چسبیده.

گزارش های قبلی از وجود متان در مریخ براساس رصدهای زمینی و از مدار مریخ حاصل شده بود.

کنجکاوی در اوت سال ۲۰۱۲ در مریخ فرود آمد و درحال تحقیق درباره محیط آن است.

این ماموریت از آزمایشگاه رانش جت در شهر پاسادینای کالیفرنیا هدایت می شود.