امتحانات کتبی تا ۱۰ سال دیگر 'برچیده' می‌شود

کودکان و اینترنت
Image caption در دهه آینده احتمالا وادار کردن کودکان به استفاده از قلم و کاغذ برای شرکت در آزمون کار آسانی نخواهد بود

کارشناسان سنجش و آزمون می‌گویند با فراگیر شدن دسترسی به اینترنت کم کم نحوه شرکت و اجرای آزمون‌ها تغییر خواهد کرد و احتمالا در دهه آینده آزمون‌های آنلاین جایگزین امتحانات کتبی می‌شود.

دیوید هَنسِن، از موسسه پرپ اسکول، با ارایه این پیش بینی در کنفرانس سالانه این موسسه، گفت: "نسل جدید معلمان که خود با اینترنت بزرگ شده‌اند از چنین تغییراتی استقبال می‌کنند."

سایمون لیبس، از اعضای سازمان سنجش بریتانیا هم می‌گوید چنین تغییری "یک انقلاب" در نحوه برگزاری و شرکت در امتحانات مدارس خواهد بود که می‌تواند بر همه جوانب آن تاثیر بگذارد.

همزمان آقای هنسن تاکید می‌کند که در سال ۲۰۲۳ (ده سال بعد) این دیگر کامپیوترها خواهند بود که از دانش آموزان امتحان می‌گیرند و کامپیوتر ممتحن، درجه دشواری سوالات را هم بر اساس توانایی و سابقه دانش آموزان تنظیم خواهد کرد.

به گفته این کارشناس سنجش، همین حالا هم طرح های آزمایشی بر روی گروه‌های نمونه دانش‌آموزان در حال اجراست تا با مشخص شدن نقاط قوت و ضعف آنها، میزان اعتبار (روایی) و قابل تعمیم بودن (پایایی) چنین آزمون‌هایی بررسی شود.

به گفته آقای هَنسِن، آزمون‌های آنلاین از ضریب امنیتی بالاتری نسبت به آزمون‎‌های کتبی برخوارد خواهند بود و بدین ترتیب احتمال خطای فردی در تصحیح آزمون‌ها هم به صفر خواهد رسید. همزمان کامپیوتر احتمال اشتباه یا اعمال سلیقه مصحح انسانی را هم ندارد.

اگر چه ممکن است حذف کامل آزمون‌های کتبی هنوز در باور بسیاری از بزرگسالان نگنجد اما با توجه به عادت کردن نسل جدید کودکان به استفاده از کامپیوتر، در دهه آینده احتمالا وادار کردن کودکان به استفاده از قلم و کاغذ برای شرکت در آزمون کار آسانی نخواهد بود.

مطالب مرتبط