'بشر بی‌تردید مسئول گرمایش زمین است'

نشست استکهلم
Image caption شرکت کنندگان در نشست استکهلم صراحتا بشر را مسئول گرمایش آب و هوای زمین دانسته اند

گروهی از پژوهشگران از کشورهای مختلف جهان اعلام کرده‌اند که گرمایش زمین در دهه های اخیر قطعا نتیجه اقدامات بشر بوده است.

روز جمعه، ٥ مهر (٢٧ سپتامبر)، شرکت کنندگان در اجلاس بین‌المللی بررسی تغییرات آب و هوا که در استکهلم، پایتخت سوئد تشکیل شده، پس از یک هفته مذاکره و تبادل نظر، نخستین گزارش علمی خود را منتشر کرد.

این گزارش صراحت دارد که بخش عمده تغییرات آب و هوایی زمین از دهه ١٩٥٠ به این سو "در طول دهه ها و هزاره های قبل سابقه نداشته است."

در این گزارش آمده است که از زمان ثبت آمار دمای کره زمین از دهه ١٨٥٠ میلادی به بعد، افزایش ثبت شده در دمای آب و هوای کره زمین در سه دهه اخیر بیش از هر دوره دیگری بوده است.

شین داهه، رئیس یکی از کمیته‌های کاری اجلاس استکهلم گفته است که "ارزیابی علمی ما حاکی از آن است که دمای جو و آب اقیانوس ها در این مدت افزایش یافته، میزان یخ و برف موجود بر سطح زمین کاهش پیدا کرده، سطح متوسط آب دریاها بالاتر آمده و غلظت گازهای گلخانه‌ای در هوا بیشتر شده است."

نویسندگان این گزارش گفته‌اند که در مورد گرمایش آب و هوای کره زمین از دهه ١٩٥٠ تا کنون، نیمی از این افزایش قطعا معلول اقدامات بشر بوده است.

در عین حال، این گزارش، توقف نسبی در افزایش دمای کره زمین از سال ١٩٩٨ تا کنون را مهم ندانسته و پژوهشگران در مورد دلیل این وضعیت گفته‌اند که در سال‌های پیشتر، دمای کره زمین به دلیل بروز چرخه موسوم به "ال نینیو" به طور غیرعادی گرم شده بود و با تمام شدن این چرخه، طبیعتا کاهش یافت.

نشست استکهلم تاکید داشته که افزایش دما "بر سطح زمین، در هوا و آب اقیانوس‌ها انکارناپذیر بوده" و افزوده است که دوره پانزده ساله توقف افزایش دما، کوتاه‌تر از آن است که بتوان آن را حاکی از تغییری در روند بلند مدت افزایش گرمایش کره زمین محسوب کرد.

شرکت کنندگان هشدار داده‌اند که ادامه تولید گازهای گلخانه‌ای باعث گرمایش کره زمین و آسیب به شرایط زیست محیطی خواهد شد.

قرار است کارشناسان اعزامی از کشورهای مختلف طی دوازده ماه آینده به تبادل نظر در زمینه عوامل گرمایش کره زمین ادامه دهند و نظر خود را در دو گزارش دیگر منتشر کنند.

مطالب مرتبط