برندگان جایزه نوبل شیمی اعلام شدند

Image caption از راست به چپ: وارشل، لویت و کارپلوس مشترکا برنده جایزه نوبل در رشته شیمی شدند

اسامی برندگان جایزه نوبل سال ٢٠١٣ در رشته شیمی اعلام شده است.

روز جمعه، ١٧ مهرماه (٩ اکتبر)، آکادمی سلطنتی سوئد اعلام کرد که جایزه نوبل امسال در رشته شیمی به مارتین کارپلوس، مایکل لویت و آریه وارشل، پژوهشگران آمریکایی اعطا شده است.

این سه پژوهشگر تحقیقاتی را در دهه ١٩٧٠ میلادی به جریان انداختند که به کشف فرآیندهای شیمیایی مانند نحوه تصفیه دود اگزوز اتومبیل و چگونگی فتوسنتز در برگ سبز گیاهان منجر شد.

آکادمی سلطنتی سوئد گفته است که تحقیقات این سه نفر در زمینه ساخت الگوهای جامع کامپیوتری به درک بهتر فعل و انفعالات پیچیده شیمیایی و در نتیجه، رسیدن به دستاوردهایی مهم از جمله کشف داروهای جدید کمک کرده است.

سخنگوی آکادمی سلطنتی گفته است: "جایزه شیمی امسال به ورود آزمایش‌های شیمی به حوزه فضای سایبری ارتباط دارد."

هر سه برنده جایزه نوبل در خارج از ایالات متحده متولد شده اما بعدا، شهروندی آمریکا را دریافت کرده اند.

مارتین کارپلوس، ٨٣ ساله، متولد اتریش و دارای تابعیت مضاعف اتریشی و آمریکایی است و در دانشگا های استراسبورگ فرانسه و هاروارد آمریکا تدریس می کند.

مایکل لویت، ٦٦ سال دارد و دارای تابعیت مضاعف بریتانیایی و آمریکایی است و کرسی استادی مدرسه پزشکی دانشگاه استانفورد آمریکا را در اختیار دارد و آریه وارشل، ٧٢ ساله، شهروند آمریکا و اسرائیل است و با دانشگاه کالیفرنیایی جنوبی در لس آنجلس همکاری می کند.

جایزه شیمی نوبل یک میلیون و دویست هزار دلار ارزش دارد که امسال به طور مساوی بین برندگان تقسیم می شود.

پرفسور لویت در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که اعظای این جایزه به منزله شناسایی تحقیقاتی است که او در سن ٢٠ سالگی و حتی قبل از دریافت درجه دکترا انجام داده بود.

در مورد انتخاب این تحقیقات برای دریافت جایزه نوبل، وی گفت: "دلیل این بود که من در زمان مناسب در محل مناسب بودم و شاید هم چند فکر جدید هم در سرم داشتم."

پرفسور وارشل نیز گفت که تحقیقاتی که باعث اعطای جایزه نوبل شد "شامل تکمیل روشی کامپیوتری برای بررسی ساختار پروتئین ها و درک آن بوده است."

تحقیقات مارتین کارپلوس و آریه وارشل در دهه ١٩٧٠ به ساختن یک الگوی کامپیوتری منجر شد و بعدها، وارشل با همکاری مایکل لویت در تحقیقاتی در دانشگاه کمبریج، بریتانیا، یک برنامه کامپیوتری برای مطالعه آنزیم ها ساخت.

تا کنون برندگان جوایز نوبل در رشته فیزیک، پزشکی و شیمی اعلام شده اند و قرار است اسامی برندگان جوایز نوبل در ادبیات و صلح در روزهای پنجشنبه و جمعه و در رشته اقتصاد در روز دوشنبه اعلام شود.

مطالب مرتبط