آغاز به کار سامانه پلی‌لیستر بی‌بی‌سی

نسخه آزمایشی خدمات BBC Playlister راه‌اندازی شد.

هدف پلی‌لیستر این است که مخاطبان بتوانند آهنگ‌هایی که در شبکه‌های رادیویی (و بعدها در برنامه‌های تلویزیونی) بی‌بی‌سی به طور زنده پخش می‌شوند را به راحتی بیابند تا بعداً بتوانند دوباره به آنها گوش دهند.

زین لو از رادیو یک بی‌بی‌سی عقیده دارد که این پروزه بی‌بی‌سی را در قلب اتفاقات قرار خواهد داد.

او می‌گوید: «خمیره رادیو، بده‌بستان است. باید این امکان را داشته باشیم که بگوییم ‘من عاشق این آهنگ هستم’. حالا [با این سامانه] می‌توانیم واقعا به آن چیزی گوش دهیم که مخاطبان به آن علاقمندند و عاشقش هستند».

از چهارشنبه گذشته هر آهنگی که روی رادیو بی‌بی‌سی پخش شود روی وب‌سایت مربوط با این سامانه فهرست خواهد شد.

هر کسی که حساب کاربری بی‌بی‌سی را داشته باشد می‌تواند با کلیک روی دکمه افزودن (add this)، آن آهنگ را به فهرست پخش (Playlist) خود بیافزاید و خروجی آنها را به خارج از بی‌بی‌سی و به سایت‌هایی چون یوتیوب، دیزر و اسپاتیفای بفرستد. جایی که امکان بازپخش نسخه کامل آنها موجود است.

صفحه اصلی وب‌سایت پلی‌لیستر آخرین آهنگ‌هایی که در بی‌بی‌سی پخش شده، محبوب‌ترین آهنگ‌ها و آهنگ‌هایی که بیش از بقیه جست‌وجو شده‌اند را نیز فهرست می‌کند.

مارک فرند، مدیر بخش چندرسانه‌ای رادیو و موسیقی بی‌بی‌سی این سامانه را چنین توصیف می‌کند: "آسان در استفاده و در دسترس برای همه". او می‌افزاید که این خدمات می‌تواند دنیای شما با بی‌بی‌سی را با تجربه موسیقی شما در باقی اینترنت پیوند بزند.

سیاهه‌پخش مجری

آقای فرند می‌گوید: «راه‌اندازی این خدمات یک سال پس از راه‌اندازی رادیو روی آی‌پلیر بی‌بی‌سی انجام شده است. این جریان باعث شده تا همه برنامه‌های موسیقی و رادیویی بی‌بی‌سی در کنار هم، روی یک محصول آنلاین گردآوری شود و نقش بی‌بی‌سی در صنعت موسیقی دیجیتال تغییر کند».

اپلیکیشن آی‌پلیر رادیویی بی‌بی‌سی در آینده پلی‌لیستر را در خود خواهد داشت. نسخه آتی پلی‌لیستر همین امکانات را برای برنامه‌های تلویزیونی "چون بیا فقط برقصیم" (Strictly Come Dancing) و "صدا" (The Voice) در بر می‌گیرد و سیاهه‌پخش مجری را هم شامل می‌شود.

"سیاهه‌پخش مجری" به عنوان یکی از امکانات این سامانه به دی‌جی‌ها و مجریان بی‌بی‌سی امکان خواهد داد تا آهنگ‌های انتخابی خود را گردآوری کرده و به مخاطبان معرفی کنند.

مارک فاستر از شرکت دیزر (Deezer) که یکی از شرکای تجاری پلی‌لیستر بی‌بی‌سی است، معتقد است این سامانه باعث می‌شود تا همراهی مردم با موسیقی گسترش یابد.

«یک سرویس مانند آنچه که ما داریم ۲۵ میلیون آهنگ دارد... قادر است واسطه‌های قابل اعتمادی مانند زین (Zine) را به کار بگیرد. همه چیز در اعتمادسازی خلاصه می‌شود. اعتمادسازی و کمک به مردم از راه مجموعه فوق‌العاده‌ای از آهنگ‌ها که داریم، ممکن خواهد شد».

کریس مَپلز از شرکت اسپاتیفای که شریک تجاری دیگر این سامانه است، می‌گوید: «توانایی کشف آهنگ‌ها و دنبال کردن افرادی که سلیقه موسیقایی‌شان واقعا با شما یکی است، به سطح [کیفی] خدمات ما خواهد افزود».

لو عقیده دارد: «پلی‌لیستر، روش ما را برای تولید رادیویی تحت تاثیر قرار می‌دهد. مسیر دوطرفه خواهد شد؛ ارتباط میان مجریان و مخاطبان کاملاً بی‌واسطه می‌شود».

مپلز می‌گوید: «پلی‌لیستر به بی‌بی‌سی امکان انجام این کار را به صورت جهانی می‌دهد که این بخش بزرگی از ماهیت بی‌بی‌سی در آینده است. مردم می‌خواهند که به‌روز باشند. چیزی که درباره این خدمات بسیار جالب است، گرفتن امکانات جالب زین و افزودنش به فهرست پخش است».

آمار نشان می‌دهد که در سال پیش، بیش از ۲۶ میلیون نفر در هفته از راه مجموعه رادیوهای بی‌بی‌سی به موسیقی گوش فرا داده‌اند و نزدیک به ۵۰ میلیون نفر موسیقی را از بی‌بی‌سی تماشا کرده‌اند.

آقای فرند می‌گوید: «مخاطبان می‌خواهند برای یافتن و به‌خاطرسپاری آهنگ‌هایی که در برنامه‌های ما شنیده‌اند، راه ساده‌ای داشته باشند و پیشنهاد‌هایی برای آهنگ‌های خوب دریافت کنند. پلی‌لیستر یک فرصت خلاقانه عظیم، نه‌تنها برای مخاطبان، بلکه برای ما برنامه‌سازان است».

مطالب مرتبط