۷ دلیل برای عشق یا تنفر از بازفید

سایت اخبار اجتماعی بازفید BuzzFeed با شتاب فوق‌العاده‌ای مشغول رشد است و با برخی رسانه‌های خبری مشهور چون نیویورک تایمز و بی‌بی‌سی رقابت سنگینی را آغاز کرده است. این سایت منبعی برای مخاطبان جوان شده که از آن طریق درباره هر چه که در دنیا اتفاق می‌افتد خبر کسب می‌کنند.

سایت بازفید اعلام کرده نسخه‌های فرانسوی، اسپانیایی و پرتغالی را با استفاده از دانشجویان و آموزگاران و از راه سایت Duolingo ترجمه می‌کند.

با توجه به این همه استقبال، در اینجا به دلایلی اشاره می‌کنیم که چرا می‌توان عاشق این سایت، یا از آن متنفر بود:

۱. این سایت محبوب بچه‌هاست. با ۸۵ میلیون بازدیدکننده در ماه اوت، به سرعت به یکی از محبوب‌ترین سایت‌های روی وب تبدیل شده است. بازفید در میان بیش از یک میلیارد کاربر فیسبوک در صدر فهرست منابع خبری قرار دارد. اخبار مختلف پیش از سایت‌های خبری هافینگتون پست، سی‌ان‌ان و بی‌بی‌سی در این سایت به‌دست کاربران همخوان می‌شوند.

جونا پرتی، بنیانگذار بازفید در یادداشتی به کارکنانش می‌گوید: "دنیا به شرکت‌هایی نیاز دارد که پایدار، سودآور و سرزنده باشند و به دست کارکنان حرفه‌ای تولید محتوا کنند. به ویژه برای افرادی که روی وب فعالند و تلویزیون و روزنامه‌ها از سرگرمی و اخبار مورد علاقه‌شان غفلت کرده‌اند."

۲. "این بچه فیل به پدرش می‌پیوندد. بامزه‌ترین چیزی که امروز خواهید دید" و "۹ توییت از ستاره‌های مشهور که امروز ندیده‌اید" – اگر آینده خبرنگاری این است، خدا کمکمان کند...

۳. البته بازفید در حال رشد است. بیایید نگاهی بیاندازیم به برخی سرخط‌های دیگر این سایت: "برنده بزرگ درآمدهای موسسه مالی جی‌پی مورگان- وکلا"، "چرا این سه اقتصاددان برنده جایزه نوبل شدند" و "آخرین تلاش بلک‌بری برای پیروزی بر شما بیش از حد خنده‌دار است."

Image caption جونا پرتی، بنیانگذار بازفید

از کسب‌وکار تا فناوری و سیاست در این سایت پیدا می‌شود. در عین حال بازفید در حال استخدام برخی روزنامه‌نگاران بااستعداد جدی در ایالات متحده و لندن است.

۴. وقتی من جونا پرتی را در اوایل امسال ملاقات کردم و گفتم که "نوشته‌های جالب و احمقانه، تنها بخشی از برنامه‌ریزی بلندمدت برای تامین مالی روزنامه‌نگاری تحقیقی بودند"، او خندید.

او گفت: "متوجه نشدی. ما عاشق داستان‌های بامزه هستیم. از اول هم همینطور بوده." برخی از چیزهای احمقانه، عالی هستند. کافیست به نوشته " ۲۹ مرحله یک توفان توییتری" نگاه کنید.

۵. سخت‌ترین کار در رسانه‌های مدرن این است که انتشار اخبار به صورت آنلاین را سودآور کنید. این را کافی است از هر کسی از روزنامه گاردین گرفته تا روزنامه سان بپرسید.

اما بازفید در حال حاضر علاوه بر استخدام چهارصد نفر - شامل فناوران، خبرنگاران و بازاریاب‌ها، طبق گفته جونا پرتی پول هم درمی‌آورد.

این سایت به طور "تصادفی" پیش از سال ۲۰۱۱ هم سودآور بود و سپس هزینه زیادی صرف گسترش آن شد. در حال حاضر به نظر می‌رسد به پایگاه خوبی برای رسانه‌ها تبدیل شده بدون آن که آگهی‌های زیادی داشته باشد.

۶. ترفند هوشمندانه بازفید این است که آگهی‌دهندگان را آموزش می‌دهد تا نوشته‌های بازفید-شکل بنویسند که نامشان را تبلیغ کند، بدون آن که پیام مورد نظر را به صورتتان بکوبد. خوانندگان، نوشته‌ای با عنوان "۱۳ نشانه اعتیاد به وبلاگ‌های مُد" را می‌خوانند بدون آن که متوجه شوند این نوشته از سوی نمایندگی بلک‌بری در بریتانیا پشتیبانی مالی شده است.

۷. و حالا یک عکس بانمک از سگی با دست‌های پانسمان‌شده

خب... احتمال اینکه به آن بی‌توجهی کنید، کم است ...

مطالب مرتبط