پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رباتی که برای سنگ‌کاغذقیچی حریف می‌طلبد

محققان ژاپنی رباتی ساخته‌‎اند که آن قدر سریع است که تا کنون در بازی سنگ کاغذ قیچی از انشان شکست نخورده است.

ربات جانکن – نام ژاپنی سنگ کاغذ قیچی– از مدل قبلی مشابه که در تابستان سال ۲۰۱۲ توسط محققان دانشگاه توکیو رونمایی شد، سریع‌تر است.

این مدل جدید تقریبا هم‌زمان با دست حریف، شکل دست خود را از میان گزینه‌های سنگ، قیچی و کاغذ انتخاب می‌کند.

البته این ربات حرکت دست حریف را پیش‌بینی نمی کند، بلکه به تکنولوژی فوق سریع شناسایی حرکت و واکنش مجهز است.

در واقع این آدم‌آهنی با تقلب همه بازی‌ها را می‌برد، چون به جای آن که دقیقا همزمان و تصادفی دستش را رو کند، با سرعتی فوق‌العاده زیاد دست طرف مقابل را می‌خواند و آن قدر سریع واکنش نشان می‌دهد که به نظر هم‌زمان می آید.

تنها یک هزارم ثانیه زمان لازم است تا این ربات انتخاب دست حریف را در حال شکل گرفتن آن تشخیص دهد و بعد با سرعتی فوق‌العاده گزینه برنده را انتخاب می‌کند.

سرعت مدل قبلی، ۲۰ میلی ثانیه، یعنی بیست برابر مدل جدید بود، اما ربات جدید عملا هم‌زمان با حریف عمل می‌کند.

زمینه تخصصی تحقیق پژوهشگران آزمایشگاه ایشیکاوا اوکوی دانشگاه توکیو شبیه‌سازی حرکات و واکنش‌های انسان با استفاده از فن‌آوری فوق سریع است.

ام سِتو ویجی کومار، استاد رباتیک دانشگاه ادینبورو به بی‌بی‌سی گفت: "سرعت واکنش این ربات‌ها بسیار زیاد است، اما موقعیت‌هایی پیش می‌آید که حتی یک هزارم ثانیه تاخیر هم قابل قبول نیست، مانند پیشگیری از حادثه یا تصمیم‌گیری در بازارهای بورس مجازی... در این موارد واکنش فوق‌العاده سریع باید با قدرت پیش‌بینی فوق‌العاده بالا همراه شود که برای این کار استفاده از نظریه بازی‌ها و الگوشناسی رفتاری لازم است."