جستجوگرهای اینترنتی پورنوگرافی کودکان را مسدود می‌کنند

گوگل و مایکروسافت که از جستجوگرهای اینترنتی عمده هستند، توافق کرده‌اند تا دسترسی به تصاویری که سوء استفاده جنسی از کودکان را به نمایش می‌گذارد، مسدود کنند.

در راستای این توافق، اکنون جستجوی بالغ بر ۱۰۰ هزار واژه در این جستجوگرها، به نمایش صفحه هایی که این نوع محتوای غیرقانونی در آنها باشد، منجر نخواهد شد؛ بلکه پیغامی نشان داده خواهد شد مبنی بر اینکه تصاویر پورنوگرافی کودکان غیرقانونی است.

اریک اشمیت، رئیس گوگل در مقاله‌ای در نشریه "دیلی میل" بریتانیا نوشته است که "تغییرات تازه نتایج جستجوی حاصل از ۱۰۰ هزار واژه را که مربوط به عکس‌هایی از سوء استفاده جنسی از کودکان بود، پاکسازی کرده است."

به نوشته او این تغییرات به بیش از ۱۵۰ زبان مختلف به اجرا در می آید، بنابر این، محدوده این تغییرات "واقعا جهانی است."

این در حالیست که به گفته روری کلان جونز، خبرنگار حوزه فن آوری بی‌بی‌سی، کارشناسان حوزه حفاظت از کودکان هشدار داده اند که بیشتر این تصاویر در شبکه‌هایی موجود است که از دید جستجوگرهای اینترنتی پنهان است.

این محدودیت‌های اینترنتی ابتدا در بریتانیا اجرایی خواهد شد و در طول شش ماه آینده در سایت هایی که به ۱۵۸ زبان دنیا هستند، اجرا می شود.

به گفته شرکت مایکروسافت، جستجوگر این شرکت به نام "بینگ" هم نتایج جستجوها را عاری از پورنوگرافی کودکان ارائه خواهد داد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، از توافق بین دو شرکت استقبال کرده و گفته که این اقدامات باید هر چه زودتر عملی شود، وگرنه او زمینه تصویب قانونی را در این زمینه فراهم خواهد ساخت.

جستجوگرهای گوگل و مایکروسافت مجموعا ۹۵ درصد از جستجوهای انجام شده توسط کاربران اینترنت را شامل می شوند.

"فرصتی از دست رفته"

جیم گمبل، رئیس پیشین مرکز حافظت اینترنتی و سوء استفاده از کودکان (Ceop)، به بی بی سی گفته است که به اعتقاد او این اقدامات تاثیری در حفاظت از کودکان در برابر سوء استفاده کنندگان جنسی نخواهد گذاشت.

آقای گمبل می‌گوید: "کسانی که به دنبال سوء استفاده از کودکان هستند، در گوگل این تصاویر را جستجو نمی‌کنند، بلکه وارد گوشه‌های تاریک اینترنتی و سایت‌های به اصطلاح همتا به همتا (peer-to-peer) می‌شوند."

به گفته او، اقدام بهتر این بود که آنها ۱.۵ میلیون پوند خرج کنند و ۱۲ کارشناس حفاظت از کودکان و ۱۲ مسئول هماهنگی برای مناطق مختلف استخدام کنند تا سوء استفاده کنندگان از کودکان را پیدا کنند.

در ماه ژوئن در گزارشی که این موسسه منتشر کرد، شیوه هایی توضیح داده شد که از طریق آن توزیع کنندگان تصاویر سوء استفاده جنسی از کودکان با استفاده از "اینترنت مخفی" خود را پنهان می‌کنند. در این گزارش آمده بود که این افراد از شبکه های رمزگذاری شده و سایر شیوه های امن برای کار خود استفاده می‌کنند.

در عین حال این شرکت، که خود بخشی از آژانس ملی پیشگیری از جرم در بریتانیاست، از سوی منتقدان متهم شده که اخیرا فرصت را برای شناسایی صدها نفر که اقدام به دانلود تصاویر غیرقانونی می کردند، از دست داده است.

در سال ۲۰۱۲، پلیس تورنتو اعلام کرد که آنها نام‌های صدها نفر از بریتانیایی‌ها را به مرکز حافظت اینترنتی و سوء استفاده از کودکان ارائه داده بود. گفته شده که این افراد مشتری یک شرکت کانادایی بودند که ویدیوهای کودکان را می‌فروخت.

در عملیات پلیس صدها نفر در کانادا و سرتاسر جهان در این رابطه دستگیر شدند ولی در بریتانیا کسی بازداشت نشد.

روز جمعه (۱۵ نوامبر) آژانس ملی پیشگیری از جرم گفت که این شرکت مواد ارائه شده را بررسی کرده و آن را کم اهمیت طبقه بندی کرده است. با این حال این موسسه دستور بازبینی نحوه عملکرد این مرکز را در ارتباط با این پرونده داده است.