راز دانش؛ خواص و مضرات ماریجوانا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در برنامه این هفته از خواص و مضرات ماریجوانا یا گراس می‌گوییم که فروش تفریحی آن در ایالت کلرادوی آمریکا آزاد شده است. از یک سیستم تازه برای تشخیص وقوع زلزله و سونامی می‌خوانید و از ساخت یک خودروی جدید خواهیم خواند که با باتری خورشیدی کار می‌کند.

آزادی پرطرفدارترین ماده اعتیادآور

در ایالت کلرادوی آمریکا دیگر مصرف تفریحی ماریجوانا جرم نیست.

Image caption خریدار مشغول انتخاب ماریجوانای مورد علاقه‌اش

از ابتدای سال نوی میلادی هم در این ایالت فروشگاه‌هایی باز شدند که به مشتریان ماریجوانا می‌فروشند.

هرچند فروش این ماده اعتیادآور با رای مردم این ایالت آزاد شد، اما هنوز هستند کسانی که با فروش آن به صورت قانونی مخالفند و آن را برای انسان مضر می‌دانند.

به این ماده سیگاری، علف، گراس، ماری جوآنا، بنگ، حشیش، چرس، جوینت و حتی" پنیر" هم می گویند اما همه این‌ها یک ریشه دارد و آن گیاه شاهدانه هندی است که وقتی برگ وگل آن رو خشک می کنند، بیشتر با نام ماریجوآنا و گراس شناخته می شود و هنگامی که علاوه بر برگ و گل، ساقه و ریشه آن را هم به شکل صمغ یا رزین درمی آورند، حشیش نامیده می شود که میزان خلوص آن بسیار بالاتر از ماریجوآنا است.

اما چه حشیش باشد و چه گراس و ماریجوآنا، عامل موثری که در این ماده باعث ایجاد توهم در مصرف کنندگان می شود، تی.اچ.سی یا تتراهیدروکانابینول‌ نام دارد.

ماریجوآنا گسترده ترین ماده اعتیاد‌آور مصرفی در جهان است و بنابر آمار دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد، حدود ۱۶۰ تا ۱۸۰ میلیون نفر در جهان ماریجوآنا مصرف می‌کنند. بیشترین تعداد مصرف‌کننده این ماده در کشورهای آمریکا و کانادا حضور دارند. سازمان ملل متحد گزارش کرده که حدود ۸ درصد از مردم آمریکا و کانادا به نوعی ماریجوآنا مصرف کرده یا می‌کنند.

شاید هم همین تعداد زیاد مصرف کننده در این کشورها باعث شده که در سالهای اخیر بحث و جدل ها برای آزادسازی مصرف ماریجوآنا در آمریکا و کانادا بسیار بالا بگیرد و بالاخره هم از روز اول ژانویه امسال، ایالت کلورادو مصرف آن را با شرایطی آزاد اعلام کرد.

اما بحث ها در مورد آزادسازی ماریجوآنا تنها در حوزه پلیسی و اجتماعی مطرح نیست؛ در بین دانشمندان هم سالهاست که در مورد خواص و مضرات این ماده بحث جدی در جریان است.

طرفداران این ماده از خواص آن برای آرامش‌بخشی به بیمارانی که از صرع، آسم، ام.اس و سردردهای میگرنی رنج می برند، صحبت می کنند و البته سالهاست که از آن برای آرامش بخشیدن به بیماران سرطانی که شیمی درمانی را پشت سر گذاشته اند، استفاده می شود. خواص تسکین دهنده ماریجوآنا به علت تاثیر ماده تی اچ سی موجود درآن بر ترشح هورمون‌های آرامش بخش سیستم پاراسمپاتیک بدن گزارش شده است. اما مخالفان قانونی شدن مارجوآنا از آسیب‌هایی که این ماده به حافظه و مغز وارد می کند صحبت می کنند و اینکه مصرف بیش از حد و مداوم این ماده چه طور می تواند زمینه ساز اختلالات روانشناختی چون اسکیزوفرنی از نوع پارانویا شود و حافظه رو نقصان دهد.

با وجود این خیلی‌ها با مقایسه ماریجوآنا و الکل می گویند مضرات آن اگر کمتر از الکل نباشد بیشتر از آن نیست و حالا که این یکی در جوامع غریب قانونی است چرا آن یکی را نباید در حیطه مصرف قانونی هم سنجید. البته این که قانونی‌شدن ماده ای که بیش از ۱۶۰ میلیون نفر در جهان آن را مصرف می کنند، خود به خود می‌تواند از دامنه بزهکاریها، قاچاق بین المللی و بسیاری از آسیب های اجتماعی پیرامون مصرف ماریجوآنا بکاهد.

از طرف دیگر، ازآنجایی که ماریجوآنا را نمی‌توان چون مواد اعتیادآور هرویین یا مرفین تزریق کرد، در سالهای اخیر دولت‌ها هم به فرض این که آسان گیری در مورد مصرف ماریجوآنا می‌تواند راهی برای کاهش آسیب ها از مواد اعتیادآور سنگین قلمداد شود، به تصویب قوانین آزادسازی این ماده تواهم‌زا یا آسان گیری برای مصرف شخصی آن، روی خوش نشان داده‌اند.

راهی جدید برای تشخیص زلزله و سونامی

از بی قراری حیوانات می شود فهمید زلزله ای در راه است، اما امروز که دیگر در زندگی شهری اسب و مرغ و خروس جایی ندارد، چطور می توان از وقوع زمین لرزه مطلع شد و جان به در برد؟ از وقوع سونامی و انواع دیگر توفان های چرخان و غیر چرخان چطور؟

نه تنها چند دقیقه پیش از وقوع بلایای طبیعی که حتی چند ثانیه زودتر مطلع شدن از آن هم می تواند در زنده ماندن تعداد بیشتری از مردم موثر باشد.

گروهی از دانشمندان در شعبه شهر سن دیه‌گوی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، سیستمی درست کردند که مدعی‌اند با آن می توان وقوع زلزله، سونامی و توفان را پیش‌بینی کرد.

این سیستم هم اکنون در بخش‌های جنوبی کالیفرنیا در حال آزمایش است.

سیستمی که این گروه از دانشمندان طراحی کردند از GPS و انواعی از حسگر استفاده می‌کند.

GPS یا همان سیستم موقعیت‌یاب ‌ماهواره‌ای هر حرکت کوچک در زمین را ثبت می‌کند.

حسگرهایی هم روی زمین نصب شده‌اند که می‌توان با آنها امواج لرزه‌ای زمین را اندازه گرفت. این امواج از دل زمین بیرون می‌آیند و دلیل آن هم جابه‌جایی لایه‌های زمین یا وقوع انفجار و آتش فشان است.

اطلاعات به دست آمده از این حسگرها و سیستم موقعیت یاب ماهواره‌ای با اطلاعات به دست آمده از دستگاه‌های سنجش جو با هم جمع می‌شوند و از روی آنهاست که می‌توان متوجه جابه‌جایی‌های درون زمین شد.

آن طور که دکتر یهودا باک، سرپرست این تیم تحقیقی می‌گوید با نتایج به دست آمده، چند ثانیه‌ای پیش از وقوع یکی از این بلایای طبیعی می‌توان از رخداد آن مطلع شد.

همین چند ثانیه کافی است تا نیروهای امدادی بجنبند و خودشان را آماده کنند. مردم هم با گرفتن اخطارهایی که روی تلفن‌های همراه هوشمندشان می‌آید، چندثانیه‌ای وقت دارند تا جان خودشان و عزیزانشان را نجات دهند.

اتومبیل با صفحه خورشیدی

شرکت اتومبیل سازی فورد به زودی نمونه اولیه اتومبیل برقی خود را معرفی می‌کند که باتری‌هایش با نور آفتاب شارژ می‌شود.

Image caption فورد، این اتومبیل را با کمک یک مرکز تحقیقی و یک شرکت تولید برق از نیروی آفتاب ساخته است

پیشتر فورد اتومبیلی که با برق و بنزین کار کند ساخته بود. همانند آن اتومبیل، این نمونه جدید هم برای محکم کاری امکان شارژ شدن از طریق شارژر دیواری را دارد.

اتومبیلی که فورد طراحی کرده روی سقفش صفحه خورشیدی دارد.

این شرکت می‌گوید اتومبیلشان می‌تواند ۳۳ کیلومتر را تنها با استفاده از شارژ باتری بپیماید.

صفحه خورشیدی که روی این اتومبیل نصب می‌شود، مجهز به نوعی از تکنولوژیست که جهت تابش آفتاب را پیدا می‌کند و نور را به روی سلول‌های خورشیدی می‌تاباند.

همچنین نور آفتاب در این صفحه هشت برابر تقویت می‌شود.

صفحه‌های خورشیدی هنوز آنقدر به بازدهی بالایی نرسیده‌اند که بتوان با آنها انرژی بیشتری تولید کرد. اما تحقیقی که برای ساخت این نمونه اولیه از اتومبیل فورد انجام شده، می‌گوید که در آینده‌ای نزدیک می‌توان هفتاد درصد از مسیرهای روزانه را در اتومبیل‌های برقی – بنزینی با استفاده از انرژی به دست آمده از خورشید پیمود.

نمونه اولیه از این اتومبیل فورد در نمایشگاه الکترونیک لاس وگاس به نمایش در می‌آید و سپس این کارخانه شروع می‌کند به آزمایش این اتومبیل تا ببیند چقدر استفاده از آن در شهرها عملی است.

مطالب مرتبط