سرما و افزایش ابتلا به کاوازاکی در کودکان در ایران

Image caption به گفته پزشکان بیماری کاوازاکی باعث التهاب عروق شده و ارگان های زیادی را در بدن مانند پوست، مخاط، غدد لنفاوی، دیواره رگها و قلب در این بیماری درگیر می شوند

مریم رسولی، مدیر گروه کودکان و مراقبت‌های ویژه نوزادان دانشکده‌ پرستاری و مامایی شهید بهشتی با اشاره به مشاهده مواردی از ابتلا به بیماری کاوازاکی در کودکان زیر پنج سال امروز سه‌شنبه ۱۷ دی‌ماه اعلام کرد: "این بیماری علت شناخته شده‌ای ندارد اما مشخص است این بیماری به‌ دنبال عفونت ویروسی اخیر در کودکان بروز کرده است."

به گزارش خبرگزاری مهر، خانم رسولی گفته که با تشخیص زودهنگام، درمان تزریق تک دوز دارویی به نام IVIG (ایمونوگلوبین داخل وریدی، که تقویت کننده سیستم ایمنی است) می‌تواند مشکلات عروق کرونری و طول دوره‌ بیماری را کاهش می‌دهد.

مدیر گروه کودکان و مراقبتهای ویژه نوزادان دانشکده‌ پرستاری مامایی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه استفاده از آسپیرین درمان دیگری غیر از تزریق IVIG است،عنوان کرد که پرستاران باید پس از ترخیص بیمار آموزش‌هایی را برای والدین کودک داشته باشند و وضعیت بیمار پس از ترخیص پیگیری شود.

به گفته پزشکان این بیماری باعث التهاب عروق شده و ارگان های زیادی در بدن مانند پوست، مخاط، غدد لنفاوی، دیواره رگها و قلب در این بیماری درگیر می شوند.

براساس گزارش وبلاگ تخصصی پرستاری کودک، التهاب عروق در بیماری کاوازاکی موجب آنوریسم در عروق قلب (کرونر قلب) می شود. ایجاد آنوریسم می تواند باعث سکته قلبی حتی در کودکان شود.بیقراری کودک ممکن است تا ۲ ماه ادامه داشته باشد و احتمال عود این بیماری هم وجود دارد.

برخی از پزشکان معتقدند هر ساله با افزایش سرما و آلودگی هوا در ایران که موجب بیماری‌های مختلف می‌شود، این بیماری نیز در میان کودکان به چشم می‌خورد.

رضا شیاری، فوق تخصص رماتیسم کودکان در نشست خبری کنگره اورژانسها و بیماریهای شایع طب کودکان در بیمارستان مفید سال گذشته گفته بود: " عفونت ویروسی در فصول سرد باعث تغییراتی در سیستم ایمنی می‌شود. بیماری کاوازاکی در بین کودکان ایرانی بسیار شایع است هفته‌ای ۳ تا ۴ بیماری به دلیل ابتلا به این بیماری بستری می‌شود. این بیماری عروق قلبی را درگیر می‌کند و چنانچه درمان نشود عروق کرونر قلب آسیب می‌بیند."

بیماری کاوازاکی نخستین بار در سال ۱۹۶۷ در ژاپن گزارش شد و در حال حاضر نیز در ژاپن بیشترین شیوع را دارد.