گوگل، موتورولا را حدود ۳ میلیارد دلار به لنوو فروخت

حق نشر عکس Reuters
Image caption گوگل برای موتورولا، ۱۲.۵ میلیارد دلار، در طی کمتر از دو سال هزینه کرده است

گوگل در یک حرکت ناباورانه، واحد سازنده موبایل خود، "موتورولا موبیلیتی" را به شرکت چینی سازنده کامپیوتر "لنوو" به قیمت ۲.۹ میلیارد دلار فروخت.

گوگل کمتر از دو سال پیش برای موتورولا ۱۲.۵ میلیارد دلار پرداخت کرده بود.

لنوو در نظر دارد تا با خرید موتورولا، واحد تولید گوشی‌های هوشمند خود را برپا کند که ممکن است منجر به کاهش تجارتش در حوزه رایانه‌های شخصی شود.

با این حال، گوگل حق بیشتر اختراعات ثبت‌شده به نام موتورلا را که شامل سیستم‌عامل اندروید هم می‌شود، برای خود حفظ خواهد کرد.

گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد بازار گوشی‌های هوشمند "فوق‌العاده رقابتی" است و بهتر است موتورولا تحت پوشش لنوو قرار گیرد.

این خرید، شرکت لنوو را در رده سوم بزرگ‌ترین سازندگان گوشی‌های هوشمند در جهان، پس از سامسونگ و اپل قرار می‌دهد.

Image caption موتورولا به عنوان بخشی از گوگل تلفن‌های موتو ایکس و موتو جی را ساخت

شرکت استراتژی آنالیتیکس که پژوهش‌های تجاری انجام می‌دهد، در یک نوشته وبلاگی می‌گوید که لنوو "یک حرکت خوب" انجام داده و از "صرفه‌جویی مقیاس"، بهره‌مند خواهد شد.

صرفه‌جویی مقیاس (Economies of Scale) مفهومی در اقتصاد خرد است که به کسب مزیت کاهش هزینه در اثر افزایش حجم تولید اشاره دارد. به عبارت دیگر، افزایش سطح تولید یک شرکت باعث می‌شود که هزینه تولید واحد کالای تولیدی آن کاهش یابد.

در این مطلب آمده است: "فروشنده چینی به بازار ارزشمند گوشی هوشمند در ایالات متحده و بازار به سرعت در حال رشد آمریکای لاتین دسترسی پیدا خواهد کرد که مکمل تجارت فعلیش در بازار رایانه‌های شخصی خواهد بود."

این شرکت معتقد است: "برای موتورولا، این دستاورد بزرگی برای حضور قوی در بازار بزرگ چین به یاری یک پشتیبان قوی است. اما این معامله برای گوگل به معنای از دست دادن واحد سخت‌افزاری خود است."

چینی معامله‌گر

این دومین دستاورد بزرگ لنوو در طول هفته‌های اخیر است.

پنجشنبه گذشته این شرکت سازنده لپ‌تاپ‌های ThinkPad اعلام کرد که بخش سرورهای تجاری ارزان شرکت آی‌بی‌ام را به بهای ۲.۳ میلیارد دلار خریداری کرده است، که بزرگ‌ترین معامله فناوری چین است.

استراتژی آنالیتیکس می‌گوید: "این که آیا لنوو می‌تواند جهت کسب‌وکار پرچالش موتورولا را تغییر دهد و این که در طولانی‌مدت برای نشان تجاری موتورولا چه اتفاقی می‌افتد، پرسش‌های کلیدی است که لازم است در ماه‌های آتی پاسخ داده شوند."

سخت‌افزارهای گوگلی

حق نشر عکس Boston Dynamics
Image caption گوگل در ماه دسامبر شرکت بوستون دینامیک را که روبات‌های نظامی می‌سازد، خریداری کرد

خریداری موتورولا بزرگ‌ترین خرید گوگل بود و نشانه‌ای از تلاش این غول موتورهای جستجو برای ورود به بازار سخت‌افزار به حساب می‌آمد.

پس از آن موتورولا تلفن‌های موتو ایکس و موتو جی را ساخت.

پس از این فروش گوگل، لری پیج، مدیر اجرایی این شرکت در یک نوشته وبلاگی گفت: "این معامله نشانه‌ای از یک تغییر بزرگ‌تر برای فعالیت‌های دیگر سخت‌افزاری ما به حساب نمی‌آید."

اشاره آقای پیج احتمالا به خریدهای اخیر این شرکت است. گوگل در ماه ژانویه شرکت دیپ‌مایند که یک شرکت بریتانیایی فعال در حوزه هوش مصنوعی است را به چنگ آورد و در ماه دسامبر شرکت بوستون دینامیک را که روبات‌های نظامی می‌سازد، خریداری کرده بود.

جاه‌طلبی جهانی

با انجام این معامله در روز چهارشنبه، لنوو، نشان تجاری موتورولا را که در سال‌های اخیر با کمک گوگل احیا شده بود، از آن خود کرد.

یانگ یوآنکینگ، مدیر اجرایی لنوو در بیانیه‌ای اعلام کرد: "ما از این فرصت به سرعت برای تبدیل شدن به یک بازیکن قوی در عرصه بازار جهانی در حال رشد گوشی‌های همراه استفاده خواهیم کرد."

او همچنین اشاره کرد که این معامله، امکان ورود لنوو به بازارهای آمریکای شمالی و آمریکای لاتین را می‌دهد و همچنین جای پایی در بازارهای غرب اروپا فراهم خواهد آورد.

این معامله هنوز هم باید توسط ناظران و بازرسان آمریکایی و چینی تایید شود.

مطالب مرتبط