مجری برنامه‌های مستند بی‌بی‌سی خودش را به انگل‌ها آلوده کرد

حق نشر عکس BBC Nathan Williams
Image caption مستند جدید مایکل موس‌لی از ماه فوریه آغاز می‌شود

مایکل موس‌لی، یکی از مجریان سرشناس برنامه‌های مستند علمی بی‌بی‌سی، برای تحقیق در مورد آثار ورود انگل‌ها به بدن انسان، حاضر شد به سرش شپش بگذارد، زالو به دستش بیندازد و یک کرم انگل را قورت دهد.

آقای موس‌لی که مشغول تهیه سری جدیدی از مستندهای علمی برای بی‌بی‌سی است بعد از چند هفته که کرم انگل درون بدنش به طول یک متر رسید، گفت هنوز احساس ناراحتی نمی‌کند.

قرار است او مدفوع و بدن خود را در اختیار پزشکان و محققان قرار دهد تا در مورد جزئیات همزیستی او و انگل‌ها تحقیق کنند.

آقای موس‌لی، بعد از گذشت چند روز از بلعیدن سه کرم نواری زنده، با وارد کردن یک دوربین کوچک به بدنش موفق شد تصاویر را بروی کامپیوترش ببیند.

"نخستین بار که این کرم‌های سه قلو را دیدم، در یک رستوران هندی نشسته بودم. شگفت زده فریاد کشیدم 'کرم‌های نواری داخل بدن من هستند'. مشتریان دیگر همه تعجب کردند. خیلی هیجان‌زده شده بودم و همزمان حالم داشت بهم می‌خورد."

طول کرم‌های نواری داخل بدن او بعد از چند هفته به یک متر رسیده بود و خود آقای موس‌لی هم در این مدت حدود یک کیلوگرم وزن اضافه کرده بود که می‌توانست بیانگر وزن انگل‌های داخل بدن او باشد.

این مستند ساز یکی دیگر از اهدافش برای وارد کردن انگل به بدنش را چنین توصیف می‌کند: "این روزها، شواهد بیشتری یافت شده که نشان می‌دهد انگل‌ها همیشه هم مضر نیستند و می‌توانند در مواردی حتی خاصیت درمانی داشته باشند. شواهدی از نقش آنها در درمان آلرژی و بیماریهای سیستم ایمنی بدن به دست آمده است."

با وجود این، آقای موس‌لی که خود از نوعی آلرژی تحت عنوان "تب یونجه" رنج می‌برد، گفته همزیستی چند هفته‌ای او با کرم‌های نواری بر آلرژی او تاثیری نداشته است.

'همه جا پر از خون شد'

در سری جدید برنامه‌های مستند شبکه چهار بی‌بی‌سی، مایکل موس لی، تلاش می‌کند تا به سر خود شپش بگذارد.

"تلاش کردم اما گویا اونها از من خوششان نیامد. یکی از پرسش‌هایی که به دنبال جوابش در این برنامه‌ها خواهیم بود این است که چرا انگل‌ها بر بدن من تاثیر بدی نگذاشتند."

او همچنین زالویی را به دستش می‌اندازد تا خونش را بمکد.

"گفته می‌شود اونها می‌توانند تا هشت برابر وزن خودشان خون بمکند؛ برای همین هم وقتی اون زالو را از آرنج من جدا کردیم، همه جا پر از خون شد."

در اکثر مواقع، تشخیص زود هنگام وجود انگل در بدن، می‌تواند به سرعت با توصیه‌های پزشکی و مصرف دارو درمان شود اما در بسیاری موارد، بیماران هنگامی متوجه وجود انگل می‌شوند که آنها تخم‌گذاری کرده و به تعداد قابل ملاحظه‌ای تکثیر شده‌اند.