'نزدیک ۹۰درصد مردم ایران میوه و سبزی کافی نمی‌خورند'

حق نشر عکس MEHR

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ایران، نسبت به پایین بودن مصرف میوه و سبزیجات در ایران هشدار داده است.

آقای ملک‌زاده گفته است: "میانگین مصرف میوه و سبزی تازه در کشور یک سوم میزان لازم است و ۴۷ میلیون ایرانی این محصولات را به میزان کافی مصرف نمی‌کنند."

او ضمن اشاره به موفقیت ایران در کنترل بیماری‌های عفونی و واگیردار گفته است عواملی در کنترل بیماری‌ها وجود دارند که در ایران به آنها توجه نمی‌شود. او توضیح داده است: "مثلا هر فرد باید روزانه پنج نوبت میوه و سبزیجات تازه مصرف کند، در حالی که ۸۸درصد مردم ما کمتر از این میزان میوه و سبزی می‌خورند و میانگین میوه و سبزی مصرفی یک و نیم واحد است."

بنا به آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۸ ایران از نظر امید به زندگی (متوسط عمر- برای حدود زنان ۷۴ سال و برای مردان ۷۰ سال) رتبه ۱۰۶ را در میان ۱۹۸ کشور دارد. بنا به گزارش سال ۲۰۰۰ همین سازمان، نظام بهداشت ایران بین ۱۹۰ کشور رتبه ۹۳ را دارد.

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ایران گفته است که ۴۸درصد شهروندان ایران اضافه وزن و ۱۷درصد آنها نیز مشکل چاقی دارند. او کم تحرکی و فشار خون و قند خون بالا را از جمله مشکلات عمده دیگر در ایران برشمرده است.

قیمت میوه و سبزیجات، که آقای ملک‌زاده نسبت به مصرف پایینشان هشدار می‌دهد، در حدود یک سال اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

بنا به آمار بانک مرکزی ایران، قیمت میوه در هفته آخر بهمن امسال نزدیک به ۳۲درصد نسبت به سال قبل و قیمت سبزی تازه نزدیک به ۷۰درصد نسبت به سال قبل بالا رفته است.