سفر بی‌بازگشت به مریخ برای مسلمانان 'حرام است'

حق نشر عکس marsone.com
Image caption فضانوردان برای فرود روی مریخ در کپسولی ویژه قرار می‌گیرند که از سفینه اصلی جدا می‌شود

علمای شورای عمومی امور اسلامی و اوقاف در امارات متحده عربی سفر بی‌بازگشت به مریخ را معادل خودکشی و برای مسلمانان حرام دانسته‌اند. این فتوا در باره پروژه یک شرکت هلندی به نام "مارس وان" (مریخ یک) صادر شده است. این شرکت قصد دارد مریخ را تا سال ۲۰۲۵ مسکونی کند.

به گزارش منابع داخلی امارات متحده عربی، شورای عمومی امور اسلامی و اوقاف این کشور، نهاد مسئول اجرای احکام اسلامی و امور اوقاف، در فتوایی این سفر را حرام دانسته‌ است: "این سفر تهدیدی جدی برای جان فضانوردان است و این در اسلام پذیرفته نیست. این احتمال وجود دارد فردی که به سیاره مریخ سفر می کند نتواند زنده بماند و در خطر مرگ قرار داشته باشد."

به گفته این شورا، فضانوردان جانشان را "به حق" از دست نمی دهند و مثل کسی که خودکشی کرده باشد، بعد از مرگ "مستوجب عقوبت" هستند.

دکتر فاروق حماده رئیس این شورا گفت: "صیانت از نفس در قبال خطرات موضوعی است که در تمام مذاهب آمده و قران کریم هم می فرماید خود و دیگران را نکشید."

شرکت "مارس وان" پس از صدور این فتوا بیانیه‌ای منتشر و آن را با ترجمه آیه ۲۲ سوره روم شروع کرد.

این بیانیه سپس به "سابقه غنی مسلمانان در اکتشاف" اشاره کرد و گفت "ماموریت مریخ یک فرصتی برای تمام انسان‌ها از جمله مسلمانان است تا نیل آرمسترانگ مریخ شوند."

"شرکت مارس وان نه علائق سیاسی دارد نه مذهبی، اما امیدوار است این افتخار بزرگ فارغ از مذهب و ملیت در دسترس تمام مردم دنیا باشد."

شرکت مارس وان به آیاتی از قران اشاره کرد که انسان را به جستجوی نشانه های خدا در زمین و آسمان ها تشویق می کند و بعنوان مثال به ابن بطوطه اشاره کرد که در مدت سی سال ( از ۱۳۲۵ تا ۱۳۵۵ میلادی) ۱۱۸ هزار کیلومتر (معادل ۴۴ کشور حال حاضر) سفر کرده است.

این شرکت سپس توضیح داد که تمام اقدامات ممکن را برای تأمین سلامت و ایمنی فضانوردان انجام خواهد داد، از جمله اینکه روبوتها محل سکونت فضانوردان را بویژه از نظر آب و هوا و محل سکونت دو سال قبل از اعزام فضانوردان آماده می کنند و فضانوردان می توانند در محل سکونت خود زندگی‌ای مشابه کره زمین داشته باشند.

شرکت مارس وان این نظر که سفر به مریخ معادل خودکشی است را رد کرد و گفت هر اکتشافی خطرات و پاداش خود را دارد و "سفر به مریخ امروز بی اندازه خطرناک به نظر می رسد، اما تا زمان اعزام فضانوردان، هشت سفینه باری به مریخ اعزام خواهد شد."

هدف کره مریخ

پروژه مارس وان در سال ۲۰۱۱ با این هدف آغاز شد که استراتژی مسکونی کردن مریخ در سال ۲۰۱۵ تدوین شود.

با استفاده از دانش دانشمندان سازما‌های فضایی و شرکت های خصوصی این استراتژی تدوین شد و از تقریبا یک سال پیش برنامه انتخاب فضانورد شروع شد.

افراد ۱۸ تا ۴۰ ساله که کاملا سالم باشند می توانند درخواست کنند و تا بحال بیش از دویست هزار نفر ثبت نام کردند و مارس وان تقریبا دو ماه و نیم پیش ۱۰۵۸ نفر را در مرحله اول انتخاب کرد.

افراد در گروه‌های چهار نفره به مریخ اعزام می شوند و هر دو سال چهار نفر دیگر به جمع آنها اضافه می شود تا جامعه زمینیان مریخ نشین بتدریج شکل بگیرد.

این مهاجران امکان بازگشت به زمین را ندارند و باید آماده باشند که تمام عمر خود را در مریخ سکونت کنند. افراد منتخب هشت سال تعلیم خواهند دید و هر دو سال چند ماه در انزوای کامل از دنیا قرار داده می شوند تا شرایطی مشابه آنچه اتفاق خواهد افتاد را تجربه کنند.

علاوه بر مهارتهای زندگی، این فضانوردان باید در مریخ مهارت های فنی مثل تعمیرات لازم برای اقامتگاه خود را بیاموزند.

علاوه بر این آنها باید مهارت های پزشکی را هم برای حفظ سلامتی و درمان مواردی مثل مشکلات دندانی یا شکستگی استخوان فرا بگیرند.

پرواز به مریخ

حق نشر عکس marsone.com
Image caption دو مریخ‌نورد اقامتگاه فضانوردان را پیش از اعزام به مریخ آماده خواهند کرد

سفر به مریخ هفت تا هشت ماه طول می کشد (بسته به موقعیت دو سیاره). فضانوردان این مدت را در فضایی بسیار تنگ (بسیار کوچکتر از اقامتگاهشان در مریخ) می گذرانند. از دوش گرفتن خبری نخواهد بود و استحمام فقط استفاده از حوله خیس است. غذا هم جز غذای کنسروی یا منجمد نخواهد بود.

فضانوردان برای جلوگیری از تحلیل عضلات باید روزی سه ساعت نرمش کنند و در صورتی که با توفان خورشیدی مواجه شوند، باید تا چند روز را در محفظه‌ای حتی کوچکتر در قسمت بیشتر حفاظت شده موشک بگذرانند.

قدم گذاشتن روی مریخ

در ورود به مریخ اقامتگاه آماده خواهد بود، هر واحد مسکونی برای دو نفر پنجاه متر مربع مساحت دارد و ۲۰۰ متر مربع هم فضای داخلی مشترک وجود دارد.

در این اقامتگاه، اتاق خواب، محل کار، اتاق نشیمن و گلخانه وجود خواهد داشت، با لباس معمولی می توان در آن زندگی کرد، می توان مثل کره زمین دوش گرفت و یا در آشپزخانه غذای گرم و تازه آماده کرد.

با توجه به اینکه بیشتر امکانات پیش از ورود آماده شده، فضانوردان برای شکل دادن و عادت کردن به یک روال روزمره به زمان زیادی نیاز ندارند.

گروه اول فضانوردان سپس علاوه بر کارهای تحقیقاتی، اقامتگاه و شرایط را برای گروه دوم آماده خواهند کرد.

با این حال این مهاجران لازم نیست مرتبا به کره زمین گزارش بدهند و بیشتر از هر چیز می توانند تجربه زندگی در مریخ را با زمینیان در میان بگذارند.

مطالب مرتبط