استیون هاوکینگ: شرط را من بردم

حق نشر عکس PA
Image caption پروفسور استیون هاوکینگ استاد ۷۲ ساله دانشگاه کمبریج و نویسنده کتاب تاریخچه زمان

در حالیکه ردیابی امواج گرانشیِ آغاز پیدایش جهان هیجان بسیاری در جامعه علمی ایجاد کرده اما بحث و اختلاف نظر همچنان ادامه دارد.

پروفسور استیون هاوکینگ، فیزیکدان و کیهان شناس این کشف را دلیلی بر صحت نظریه تلاطم کوآنتومی خود می‌داند اما پروفسور نیل توراک آن را قانع کننده نمی‌داند.

استیون هاوکینگ به بی‌بی‌سی گفت: "در سال ۱۹۸۱ آلن گات این نظریه را مطرح کرد که جهان در ابتدای شکل گیری، گسترش بسیار سریع و تصاعدی داشته است. این نظریه تورم کیهانی نامیده می شود."

"تورم کیهانی توضیح می دهد چرا عالم هستی تقریبا در همه جا و در تمام جهات یکسان است. اما جهان نمی تواند دقیقا در همه جا یکسان باشد و گرنه کهکشان و ستاره‌ها شکل نمی گرفتند."

حق نشر عکس AP
Image caption امواج گرانشی ناشی از تورم کیهانی الگویی خاص در تابش زمینه کیهانی (CMB) ایجاد می‌کند

"در ماه مه ۱۹۸۲، من در مقاله‌ای این نظریه را مطرح کردم که از لحظه شکل گیری جهان تلاطم‌هایی (Fluctuation) کوانتومی وجود داشته که بی‌نظمی را کاهش داده است."

"این مقاله توجه دانشمندان دیگری را که در همین حوزه کار می‌کردند جلب کرد."

"بنابراین من آنها را برای نشستی به کمبریج دعوت کردم."

"در این جلسه ما تصویری از نظریه تورم کیهانی در ابتدای پیدایش جهان را که اکنون پذیرفته شده، ترسیم کردیم؛ البته این نظریه ده سال بعد بر اساس مشاهدات تایید شد."

"تورم کیهانی امواج گرانشی را ایجاد می‌کند که چین‌هایی در ساختار فضا-زمان هستند."

"دیروز دانشمندان هاروارد اعلام کردند امواج گرانشی مربوط به آغاز پیدایش جهان را ردیابی کرده‌اند."

"این یافته نظریه تورم کیهانی را ثابت می‌کند و همچنین به این معناست که من شرطی را که با نیل توراک بسته بودم بردم."

"نظریه ادواری (Cyclic) او برای پیدایش جهان جایی برای امواج گرانشی در آغاز جهان قائل نیست."

نیل توراک مدیر موسسه پریمتر در فیزیک نظری کانادا که مدتی با استیون هاوکینگ همکار بوده قبول ندارد که شرط را باخته است.

Image caption پروفسور نیل توراک که ۵۵ سال دارد مدتی با استیون هاوکینگ همکار بوده و با هم نظریه‌ای به نام هاوکینگ-توراک دارند.

پروفسور توراک می‌گوید: "در سال ۲۰۰۱ من در یک سخنرانی نظریه ادواری را مطرح کردم، بر اساس این نظریه فقط یک انفجار بزرگ (بیگ‌بنگ) وجود ندارد بلکه بیگ بنگ ها پشت سر هم تکرار می شوند، بنابراین جهان مرتب منبسط و منقبض می‌شود."

"در پایان صحبتهای من، استیون هاوکینگ به شیوه همیشگی‌اش گفت شرط می‌بندم ماهواره پلانک وجود امواج گرانشی را ثابت خواهد کرد و این نظریه تو را باطل می‌کند."

"ماهواره پلانک سال پیش یافته‌هایش را منتشر کرد و در آن اثری از موج گرانشی نبود بنابراین تا به حال شرط را من برده بودم."

"اما دیروز اعلام شد داشمندانی بر اساس نتایج آزمایش دیگری، تصور می‌کنند امواج گرانشی آغاز پیدایش جهان را ردیابی کرده‌اند."

"این امواج به نظریه تورم کیهانی ربط دارند به همین دلیل هم استیون احساس می‌کند شرط را برده است."

پرفسور توراک گفت: "این آزمایشی چشمگیر بوده چون نشان می‌دهد ما در آستانه گشودن دریچه‌ای تازه به بیگ‌بنگ هستیم و اینکه چه اتفاقی در این انفجار بزرگ افتاده است."

حق نشر عکس Steffen Richter.Harvard University.PA Wire
Image caption امواج گرانشی پیدایش جهان را پرتویاب بایسپ ۲ که در قطب جنوب نصب شده ردیابی کرد.

"اما نتایج آن برای من قانع کننده نیست چون آنها چیزی را که می گویند دیده‌اند، به وضوح ندیده اند. آنها دقیقا توضیح نمی‌دهند که چرا به چنین یقینی در این باره رسیده‌اند بنابراین این کارآزمایی باید تایید شود."

پروفسور توراک قبول دارد که بسیاری از دانشمندان برجسته با نظر او موافق نیستند اما معتقد است گالیله هم در چنین شرایطی قرار داشت.

بنابراین، "شرط را هنوز کسی نبرده است."

مطالب مرتبط