نظرسنجی بی‌بی‌سی: اینترنت آزادی آورده اما امن نیست

Image caption اول آوریل (۱۲ فروردین) در سرویس جهانی بی‌بی‌سی بعنوان روز آزادی گرامی داشته شد.

نظرسنجی جهانی ‌بی‌بی‌سی نشان می‌دهد تقریبا نیمی از کاربران (۵۲%)، اینترنت را محل امنی برای ابراز عقیده نمی‌دانند و نزدیک به یک سوم (۳۶%) آنها فکر می‌کنند دولت‌هایشان فعالیت آنها را در اینترنت زیر نظر دارد.

این نظر سنجی به مناسبت روز آزادی به سفارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی در مدت سه ماه در هفده کشور انجام شد و ۱۷هزار نفر در آن شرکت کردند.

بر اساس این نظرسنجی شهروندان آمریکایی (۵۴%) و آلمانی (۵۱%) بیش از بقیه نگران نظارت دولتی بودند در حالیکه بیشتر کاربران در چین (۷۶%)، اندونزی (۶۹%) و روسیه (۶۱%) فکر می‌کنند آنها فارغ از نظارت دولت در اینترنت فعالیت دارند.

با اینحال ۶۷% درصد شرکت کنندگان معتقد بودند اینترنت برای آنها ازادی بیشتری به ارمغان آورده در حالیکه فقط ۲۵ درصد فکر می کردند اینترنت آزادی آنها را محدود کرده است.

با این حال بیشتر شرکت کنندگان در نظرسنجی از آزادی رسانه‌ها در کشورشان رضایت نداشتند.

در میان هشت کشوری که بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ از نظر آزادی رسانه‌ها مورد مطالعه بودند، شمار کسانی که فکر می کردند رسانه های کشورشان "آزادند تا اخبار دقیق، قابل اعتماد و بدون جانبداری" منتشر کنند از ۵۹ درصد به ۴۰ درصد کاهش یافته است.

از این نظر مردم در کنیا، هند و روسیه بیش از همه اعتماد خود را به رسانه‌های کشورشان از دست داده بودند.

علاوه بر این، هفت سال پیش اکثریت مردم در آمریکا و بریتانیا فکر می کردند رسانه ها در کشورشان آزادانه اخبار را منتشر می کنند اما در سال ۲۰۱۴ فقط اقلیتی به آزادی رسانه در این کشورها اعتقاد دارند.

امسال سرویس جهانی بی‌بی‌سی روز اول آوریل (۱۲ فروردین) را بعنوان روز آزادی در نظر گرفت و در این روز به ۲۸ زبان به داستانها و موضوعاتی مربوط به آزادی در تمام دنیا پرداخته شد.