کاهش سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر

نیروگاه خورشیدی حق نشر عکس REUTERS
Image caption چین گام های بلندی در زمینه انرژی خورشیدی برداشته است

یک گزارش تازه نشان می دهد که سرمایه گذاری جهانی در انرژی های تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۳ به اندازه ۱۴ درصد افت کرد با این حال نسبت برق تولید شده از منابع تجدیدپذیر افزایش یافت.

این گزارش توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل و واحد "نیو انرژی فایننس" شرکت بلومبرگ تحت عنوان "روندهای جهانی در سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر در سال ۲۰۱۴" تنظیم شده است.

این ارزیابی حاکیست که سرمایه گذاری در سال گذشته برای دومین سال پیاپی افت کرد که به دلیل ارزان تر شدن فناوری ها و همچنین عدم اطمینان نسبت به سیاست انرژی در جهان بود.

با این حال افت هزینه ها در تولید این انرژی ها - از جمله خورشیدی، بادی - به این معنی بود که ۸.۵ درصد برق تولید شده در جهان در سال ۲۰۱۳ از این منابع بود که نسبت به ۷.۸ درصد ۲۰۱۲ افزایش نشان می دهد.

به علاوه از کل تاسیسات تازه نصب شده تولید برق در این سال بیش از ۴۳ درصد آن از انرژی های تجدیدپذیر بوده است.

کاهش هزینه ها

این ارزیابی حاکیست که سال گذشته در سراسر جهان ۲۱۴.۴ میلیارد دلار در بخش انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری شد که ۲۳ درصد کمتر از ۲۰۱۱ بود.

اریک آشر کارشناس انرژی سازمان ملل و یکی از نویسندگان اصلی این گزارش، ۲۰۱۳ را به عنوان سالی "خوب و بد" برای انرژی های تجدیدپذیر توصیف کرد.

او در مورد علل افت سرمایه گذاری در این سال نوشت: "یکی از علل اصلی افت، هزینه تجهیزات بود. یک علت دیگر، اما منفی، احساس عدم اطمینان در مورد سیاست انرژی بود که باعث شد سرمایه گذاران دست نگه دارند."

او به بی بی سی گفت که افت هزینه فناوری های انرژی پاکیزه - به خصوص خورشیدی - باعث شد بعضی دولت ها در یارانه اختصاص داده شده به این بخش تجدید نظر کنند.

آقای آشر توضیح داد که بعضی کشورها مثل آلمان خیلی سریع خود را انطباق داده اند "اما سایر کشورها به خوبی با آن برخورد نکرده اند و باعث تشویش در میان سرمایه گذاران شده اند."

او توضیح داد که برای چند سال میزان عرضه از تقاضا برای این انرژی ها بیشتر بود که به سود رسیدن را برای شرکت ها دشوار می کرد.

اما پایین آمدن هزینه ها بر بازدهی افزوده و ادغام شرکت ها امکان سود را برایشان فراهم کرده.

آقای آشر می گوید که در سال ۲۰۱۳ علائم مثبتی وجود داشته از جمله این تحول که در شماری از کشورها به خصوص در آمریکای لاتین بخش انرژی های تجدیدپذیر بدون یارانه دولتی کاملا رشد کرد.

به علاو او می گوید که برای اولین بار در این سال در چین، ظرفیت تازه نصب شده برای تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر از انرژی های فسیلی بیشتر بود، "بنابراین نشانه خوبی است که بزرگترین اقتصاد درحال ظهور دنیا این بخش را خیلی جدی گرفته."

مقام های سازمان ملل می گویند که دو سوم کل تصاعد گازهای گلخانه ای جهان ناشی از بخش انرژی است بنابراین برای پرهیز از عواقب خطرناک گرمایش زمین باید هرچه بیشتر به سوی انرژی های پاکیزه رفت.

یافته های گزارش تازه در اجلاس انرژی آینده در نیویورک طرح شده است.

مطالب مرتبط