وایبر به دلیل مشکلات فنی از دسترس خارج شده بود

حق نشر عکس Google Play Store

بسیاری از کاربران تلفن اینترنتی وایبر در ایران گفته بودند که دسترسی‌شان به این برنامه محدود شده است. این در حالی است که وب‍سایت وایبر از بروز مشکلات فنی در سیستم‌های خود خبر داده بود و گفته بود که خدمات این تلفن اینترنتی در نقاط مختلف جهان با مشکل مواجه شده است.

وبسایت داون دیتکتور که مشکلات فنی وبسایت و اپلیکیشن‌های موبایل را گزارش می کند، خبر داده بود که وایبر از ساعات اولیه روز ۲۹ آوریل در بسیاری از کشورهای جهان از دسترس خارج بوده است. این وبسایت اکنون از رفع مشکلات فنی وایبر خبر داده است.

بر اساس گزارش این وبسایت، محدودیت دسترسی، بیشتر در کشورهای اروپایی و استرالیا دیده شده بود. با اینحال کاربران مختلفی از وجود مشکلات فنی وایبر در کشورهایی چون آمریکا و هند هم خبر داده بودند.

وایبر در وبسایت خود بروز مشکلات فنی را تأیید کرده و گفته بود که این مشکلات به زودی برطرف می شود.

عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ ایران به خبرگزاری مهر گفته است که اختلالات پیش آمده برای وایبر به این گروه ارتباطی ندارد و وایبر در ایران فیلتر نشده است. او گفته است که فعلا دستوری برای فیلتر کردن وایبر نداریم.

وایبر در کنار نرم افزارهای ارتباطی دیگر مانند تانگو و اسکایپ یکی از راه‌های اصلی تماس تلفنی ایرانیان داخل کشور با خارج است.

مقام های حکومتی بارها برای محدود کردن دسترسی مردم ایران به این نرم افزارها اقدام کرده اند و گفته اند که این نرم افزارها به دلیل آنچه "انتقال اطلاعات" از داخل ایران به خارج و "استفاده بیگانگان" از آنها خوانده شده، فیلتر می شوند.