یک شبکه جهانی 'اخاذی جنسی اینترنتی' در فیلیپین کشف شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption گسترش شبکه‌های اجتماعی و سهولت دسترسی به آن ابعاد جدیدی به جرایم داده است

دهها تن در ارتباط با اخاذی جنسی در فیلیپین بازداشت شده‌‌اند.

پلیس فیلیپین و اینترپل - پلیس بین‌الملل - در اطلاعیه مشترکی در روز جمعه، ۱۲ اردیبهشت (۲ مه) گفتند که بازداشت‌شدگان، گردانندگان یک شبکه جهانی اینترنتی اخاذی با سوء‌استفاده از اطلاعات و تصاویر جنسی افراد در کشورهای مختلف جهان بوده‌اند.

این اطلاعیه، فعالیت این شبکه را "تجارتی با ابعاد صنعتی و جهانی" توصیف کرده و گفته است که مرکز این فعالیت در فیلیپین بود اما از صدها نفر در سراسر جهان اخاذی می‌کرد.

این شبکه با برقراری ارتباط با افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی، از آنان اطلاعات یا تصاویر جنسی قبیح به دست می‌آورد و از آن برای اخاذی استفاده می‌برد.

سنجای ویرمانی، رئیس بخش جرایم سایبری اینترپل گفته است که در خلال این هفته، پنجاه و هشت نفر در فیلیپین در ارتباط با فعالیت این شبکه بازداشت شده‌اند اما تاکید ورزیده است که این شبکه تنها بخش ناچیزی از پدیده‌ای رو به رشد است که در بسیاری از نقاط دیگر جهان نیز وجود دارد.

وی افزوده است که گردانندگان این شبکه‌های عظیم بین‌المللی تنها در صدد کسب پول هستند بی‌آنکه به آسیب روانی که به قربانیان وارد می‌شود اهمیتی بدهند.

حق نشر عکس AFP
Image caption شبکه اخاذی جنسی با همکاری پلیس فیلیپین و اینترپول کشف شد

اخاذی از طریق سوء‌استفاده از اطلاعات یا تصاویر جنسی پدیده‌ای جدید نیست اما در سال‌های اخیر، با گسترش کاربرد شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات اینترنتی با استفاده از موبایل، اینگونه جرایم ماهیت جدیدی یافته است.

به گفته منابع پلیس فیلیپین، دست اندرکاران این شبکه‌ها معمولا با استفاده از هویت جعلی، آنان را به دادن اطلاعات یا تصاویر جنسی در مورد خود وادار می‌کنند و سپس با استفاده از آنها، دست به اخاذی می‌زنند.

اینترپل گفته است که پولی که در برابر خودداری از افشا و انتشار این اطلاعات و تصاویر مطالبه می‌شود بنا بر مورد، بین پانصد تا پانزده هزار دلار متغیر بوده و به این ترتیب، عواید به دست آمده در حدی بوده که زمینه جنایت سازمان یافته را فراهم آورد.

در گذشته، پلیس در کشورهای مختلف افرادی را به دلیل استفاده از تصاویر ویدیویی نامناسب از کودکان شناسایی و بازداشت کرده اما عملیات اخیر تنها مورد از کشف یک سازمان گسترده اخاذی جنسی اینترنتی محسوب می‌شود.

به گفته منابع رسمی، قربانیان این سازمان از شهروندان کشورهای مختلف به خصوص اندونزی، سنگاپور، چین، ایالات متحده، استرالیا و اسکاتلند بوده‌اند.

اخیرا یک جوان هفده ساله اسکاتلندی که هدف اخاذی جنسی اینترنتی قرار گرفته بود دست به خودکشی زد و به گفته پلیس فیلیپین، سه تن از شهروندان فیلیپینی بازداشتی با این جنایت ارتباط داشته‌اند.

مطالب مرتبط